بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران ذر آیین باریابی نمایندگان مجلس سنا و شورای ملی و طبقه‌های مردم ۲۴ خرداد ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۲۴ خرداد ۱۳۳۹

از بیانات شاهنشاه در سلام عید غدیر


امیدوارم کارهایی که شروع شده با نهایت جدیت دنبال شود. درمورد انتخابات همانطوری که گفتم، وظیفه دولت این خواهدبود که این کار را در کمال آزادی و در مدت هر چه کوتاهتری انجام دهد. کارهایی را که شروع کرده‌ایم باید با همان سرعت گذشته و بلکه سریعتر ادامه بدهیم تا بتوانیم با عزم راسخ عقب‌ماندگی‌های خود را جبران کنیم.

این عید مذهبی را به هیأت رئیسه مجلس شورای ملی و ملت ایران تبریک می‌گویم و امیدوارم به پیروی از تعالیم آیین مقدس اسلام، ملت ایران به اوج عظمت و ترقی برسد.

در مملکت قدم‌های مهمی برداشته شده، که انشاءالله در آتیه تکمیل خواهدشد. اساس کار ریخته شده و اکنون موقع اجرای قوانین و مقرراتی است که برای سعادت جامعه ایرانی تدوین گردیده‌است. انشاءالله انتخابات در مدتی بسیار کوتاه انجام خواهدشد و به زودی به خواست خداوند موفق به گشایش دوره بیستم قانون‌گذاری خواهیم‌گشت. امیدوارم در دوره بیستم مثل دوره نوزدهم عموم وکلا به وظایف حقیقی نمایندگی خود عمل نمایند و مانند دوره گذشته قدم‌های مثبت و مفیدی برای پیشرفت اجتماع و مملکت بردارند.

گمان می‌کنم با کمال استحکام اساس مملکت را ریخته‌ایم و شالوده اجتماعی ما از لحاظ قانون بسیار محکم است. حالا موقع اجرای این قوانین است و در این مرحله هر کس سهمی دارد. اگر همه وظیفه خودشان را به خوبی انجام دهند، کمال مطلوب حاصل خواهدشد. سعی ما همیشه این باید باشد که پیش خدای خودمان سربلند باشیم. من برای ملت ایران آینده بسیار درخشانی را می‌بینم.

وزارت دادگستری خیلی پیشرفت کرده و باید این پیشرفت‌ها ادامه پیدا کند و با اختیارات قانونی محدودی که وزیر دادگستری دارد، باید سایر احتیاجات دادگستری نیز تأمین شود. این دستگاه باید همان دستگاهی بشود که ما آرزوی آن را داشتیم، دستگاهی که مورد اعتماد مردم باشد و در حداقل مدت، کارها و مراجعات را خاتمه دهد. وقتی جامعه‌ای متکی به انصاف و عدل و قانون بود، آن جامعه دوام پیدا می‌کند، به خصوص توأم با تعالیم مقدس دین اسلام و سرمشق گرفتن از احکام پیشوایان بزرگ مذهبی باشد.

مطبوعات ما خیلی پیشرفت کرده و رشد اجتماعی خود را نشان داده‌اند. همانطور که قبلاً به شما گفته‌ام، باید در اجرای قوانین نظارت کنید. قوانین منع مداخله کارکنان دولت در معاملات دولتی و رسیدگی به دارایی کارمندان، از جمله قوانینی است که اجرای آن از طرف مطبوعات باید نظارت شود. نظارت بر اجرای قانون اصلاحات ارضی و همچنین قانون بیمه اجتماعی کارگران نیز لازم است.