بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در روز مبعث ۹ امرداد ماه ۱۳۲۲

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۲۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در روز مبعث ۹ امرداد ماه ۱۳۲۲

خوشبختانه صلح نزدیک می‌شود و خوشوقتم که ما هم در شمار ملل فاتح هستیم. امیدواریم از ثمرات فتح و پیروزی استفاده شایان نماییم و جبران زحمات و مرارت‌های این مدت کاملا بشود.

در حکومت مشروطه نیکبختی و سعادت ملت و پیشرفت کار کشور منوط به انتخاب نمایندگان صالح است و امیدوارم ملت ایران با آزادی کامل موفق شود نمایندگان صالح و برجسته‌ای در دوره آینده به مجلس بفرستد که از عهده انجام وظایف خطیری که در آینده دارند، برآیند.

جراید یکی از ارکان مهم حکومت ملی و مشروطه‌اند و در حال حاضر می‌توانند خدمات بسیار مهمی به کشور انجام دهند. به عقیده من یکی از وظایف اساسی جراید این است که مراقبت تام در اجرای قانون نمایند و اجرای قانون و عدالت را در همه حال از دولت بخواهند. اگر قانون صددرصد اجرا شود، بسیاری از اختلافات و آشفتگی‌ها بر طرف خواهد شد. چنانکه گفتم ما باید خیلی مسرور باشیم که جزو ملل فاتحیم و بعد از جنگ از نتایج آن باید بهره‌مند شویم. آقایان ارباب جراید، شایسته است مردم را متوجه این موضوع مهم بنماید و مخصوصاً سعی کنند تا با ایجاد وحدت و یگانگی و ابراز لیاقت و شایستگی از ثمرات این فتح و فیروزی برخوردار گردیم.

تصور می‌کنم وظیفه آقایان ارباب جراید، مخصوصاً در حال حاضر تقویت دولت باشد. از دو حال بیرون نیست، یا اینکه اینها که امروز تمرد و عصیان کرده‌اند متجاوزند یا در گذشته مظلوم واقع شده‌اند. اگر متجاوزند و می‌خواهند استقلال و مرکزیت کشور را در این موقع که باید وحدت داشته باشیم بر باد دهند، یقین دارم این موضوع مورد پسند هیچ ایرانی میهن‌پرست نیست و باید آنها را سرکوبی کرد، و اگر در گذشته فرضاً به آنها ظلم شده است، باید با اجرای قانون درباره آنها رفع ظلم را از آنها نمود. در هر حال نباید هیچ کس راضی به تشویق از خودسری و یاغی‌گری باشد.

همانطور که گفتم صلح نزدیک است و باید کاری کرد که دولت ما ارزشی را که باید و شاید احراز نماید و حقوق ملت ایران پایمال نشود و این وظیفه را بیشتر از همه مطبوعات بر عهده دارند.