بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در جشن فارغ‌التحصیلی دانشکده افسری ۴ مهر ماه ۱۳۲۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اشغال ایران به وسیله ارتش بریتانیا و شوروی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۲۳ خورشیدی تازی

سوگند پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در جشن فارغ‌التحصیلی دانشکده افسری ۴ مهر ماه ۱۳۲۳

موفقیت نیل به درجه افسری را امروز به عموم شما افسران تازه‌ ورود ارتش تبریک می‌گویم.

همه ساله در این روزِ ورود به خدمت سربازی، مراسمی انجام می‌گیرد که باید تا آخر عمر شما سربازان همیشه در مغز و روحتان منعکس باشد و همیشه به یاد چنین روزی باشید تا اینکه اگر هم در مواقع سختی، گرفتار مصائب و دشواری‌هایی شوید، دلداری خوب و مؤثری برای شما باشد.

سربازی یعنی فدارکاری و معنی دیگری ندارد. فداکاری در راه میهن و وظیفه و همین بزرگترین افتخار سرباز است. افراد این مملکت و از بین آنها افرادی که حرفه سربازی را انتخاب می‌کنند، از اول تصمیم به فداکاری گرفته‌اند، گو اینکه امروز در ممالک دنیا از فداکاری در راه وطن، همه افراد یکسان سهم می‌برند و خطرات به طور مشابه متوجه همه است، ولی امتیاز افسران و سربازان این است که خونشان را در جبهه می‌ریزند و افراد کشوری سرِ کار و در کارخانه‌ها و پشت گاوآهن و در مزارع فداکاری را ابراز می‌دارند. البته ارتش ما هم خیلی میل داشت که مفتخر شود در میدان نبرد دوش به دوش متفقین خود پیکار کند، ولی اگر از این افتخار محروم شد، مملکت این افتخار را به دست آورد که کارگران و رعایا و غیره مثل اینکه در جبهه جنگ نبرد کرده باشند، در جبهه داخلی ایران کوشیده‌اند، بنابراین افتخار ملت ایران کم نشده، بلکه کمک بسیار بزرگی به متفقین خود کرده‌است. البته شما افسران لزومی ندارد تماماً به فکر و خواب جنگ باشید. فداکاری موقع معینی دارد و شما هم باید برای یک چنین موقعی آماده باشید.

امیدوارم با موفقیت به کارهای جدیدی که در انتظار شما است، بپردازید و همیشه در سربلندی میهن و ارتش و خودتان بکوشید و افتخارات دیرینه را فراموش ننمایید.