بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در بازدید از شیراز ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۵۹ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸


۵ اردیبهشت ۱۳۳۸ بیانات شاهنشاه در شیراز

همیشه در پی این فرصت بودم که به استان فارس مسافرت کنم.

در این اواخر اذهان عمومی متوجه جشنی است که در آینده برای دوهزاروپانصدمین سال شاهنشاهی ایران باید برگزار شود و این امر ارتباط مستقیمی با استان فارس که مهد بزرگان ایران باستان، مهد دلاوری‌ها و رشادت‌ها، مهد تربیت صحیح راستی و درستی است، دارد.

علاوه بر جنبه تاریخی، باید اقداماتی صورت گیرد که از منابع روی زمینی و زیر زمینی این استان استفاده شود. کارهای اولیه برای پیشرفت امور این استان انجام شده و مهمتر از همه موضوع امنیت است که خوشبختانه پس از مدت‌ها که به علت‌های مختلف عناصر فرصت‌طلب و بی‌فکر باعث تزلزل امنیت شده‌بودند، ما توانستیم حکومت قانون را در سراسر کشور برقرار کنیم. در آینده موضوع متنفذی و سرکشی و گردن‌کشی در بین نیست، در آینده فقط قانون حاکم است و این امر بزرگترین مشوق در راه فعالیت و کارها است.

کارهایی که باید برای استان انجام شود، خیلی زیاد است. یک قسمت آن ایجاد لوله گاز و مشتقات حاصل از گاز است. چون این استان به منابع نفت جنوب نزدیک است، استفاده از این صنعت جدید در استان فارس کاری لازم است.

از لحاظ آبیاری دولت باید قدم‌هایی بردارد.

باقی می‌ماند کارهایی که خود مردم باید انجام دهند و آن هم صنعت‌های کوچکتر، مخصوصاً کشاورزی است که خوشبختانه ما از این لحاظ نیز فوق‌العاده پیشرفت کرده‌ایم. چندی قبل که گزارش امور کشاورزی فارس را قرائت می‌کردیم، مشاهده نمودم در این یکی دو سال اخیر پیشرفت‌هایی در کشاورزی استان فارس حاصل شده که باید خیلی بیشتر شود. در آینده باید هر وجب زمین و هر قطره آب که پیدا می‌شود، از آن استفاده کرد و بر سطح تولید عمومی افزود. هنگامی که به آینده مملکت اطمینان بود و فعالیت شروع شد، مردم هم در این فعالیت‌ها شرکت می‌کنند.

استفاده از مازاد پشتوانه اسکناس سبب شد که هشتصد طرح اقتصادی انجام شود. نتیجه این کارها در دو سه سال آینده معلوم می‌شود. اشخاصی که ثروت خود را به خارج می‌فرستادند یا در معاملات نزولی به مصرف می‌رسانیدند، همین اشخاصی هستند که در این فعالیت‌های اقتصادی شرکت کرده‌اند. این اشخاص از کره مریخ نیامده‌اند. هم اکنون صنعت ایران رو به توسعه و پیشرفت است. درآمد عمومی رو به ازدیاد است و قدرت خرید مردم خیلی بیشتر شده‌است. احتیاجات عمومی هم بیشتر شده‌است. مردم غذای بیشتر می‌خواهند، بهداشت می‌خواهند، فرهنگ می‌خواهند و طبعاً در همین زمینه‌ها تولید هم باید زیادتر شود.