بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در بازدید از استان گیلان ۵ امرداد ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

املاک سلطنتی


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در بازدید از استان گیلان ۵ امرداد ماه ۱۳۳۳


سفر من در منطقه آذربایجان چند دقیقه قبل به پایان رسید و اکنون با قلبی مملو از حق‌شناسی از مشاهده این همه احساسات وطن‌خواهی و این همه استعدادهای ذاتی اهالی آذربایجان، وارد خطه گیلان می‌شوم، ولی نمی‌توانم تأثیر درونی خود را پنهان کنم، زیرا که عمر گرانبهای تاریخ مملکت را مدتی به بطالت و بیکاری گذراندیم و چیزی نمانده‌بود که این مملکت و تاریخ آن به دست نیستی و ننگ سپرده‌شود.

در این مسافرت حس کردم حقیقتاً این مطلب را عموم مردم از کوچک و بزرگ، باسواد و بی‌سواد، فهمیده بودند و این حقیقتی است که من در آذربایجان مشاهده کردم. روحیه مردم آن سامان قوی‌تر از سال ۱۳۲۶ به نظر می‌رسید. در سال ۱۳۲۵ آذربایجان نجات پیداکرد، ولی این بار ایران نجات یافت. من این ارتباط نامرئی و حس ششمی را که ملت ایران را در موقع دشواری به هم مربوط ساخته و حقایق را درک می‌کنند، موجب و ضامن استقلال و بقای کشور می‌دانم.

حالا به منطقه شما قدم گذارده‌ام و این طور که می‌بینم، این مردم نجیب و خوب تشنه اصلاحات‌اند. امیدوارم که دوره کار و خدمت و کوشش فرا رسیده باشد، و همه با هم برای رفاه و آسایش و عظمت و سربلندی هم وطنان خود کوشا باشیم.