بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در آیین سلام نوروزی ۱ فروردین ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸


۱ فروردین ۱۳۳۸ بیانات شاهنشاه در سلام نوروز

باید به کلیه کارمندان و مسئولین امور دربار تذکر دهم که لازم است بیش از پیش در انجام کارهای خود کوشا باشند، زیرا وظایف دربار و سلطنت در کشور ما روزبه‌روز سنگین‌تر و حدود آن وسیع‌تر می‌شود. سازمان‌های جدیدی به دربار شاهنشاهی اضافه شده‌است که هر کدام از آنها می‌تواند در وضع کشور مؤثر باشد. دستگاه‌های اداری دربار سلطنتی باید بیش از پیش مراقب حسن جریان امور و مراجعات مردم باشند. دستگاه بازرسی شاهنشاهی که در سال گذشته ایجاد شده، با روش خوبی شروع به کار کرده‌است و مسلماً در سال‌های بعد کار این سازمان ادامه خواهدیافت و وسعت بیشتری پیدا خواهدکرد و مردم نیز که نتیجه آن را به چشم می‌بینند، دلگرم‌تر و به اجرای عدالت در کشور مطمئن‌تر خواهندشد. دستگاه‌ها و سازمان‌های خیریه وابسته به دربار نیز روزبه‌روز توسعه پیدا می‌کنند، به طوری که این سازمان‌های خیریه روزنه امیدی به روی تعداد بی‌شماری که محکوم به مرگ و نیستی بودند، گشوده‌اند. این افراد عناصری هستند که پس از مداوا خواهندتوانست برای مملکت مفید باشند و به آن خدمت کنند. کودکانی که در مؤسسات خیریه بزرگ و تربیت می‌شوند، سلامت و تندرست و انشاءالله فهمیده و باسواد و به خصوص با شرافت اخلاقی بار خواهندآمد. همچنین توجه روزافزون دربار به امور فرهنگی و علمی و ورزشی و غیره مستلزم مراقبت بیشتری در کارها است و با توجه به این نکات، امیدوارم فعالیت دستگاه‌های مربوط به دربار سلطنتی روزبه‌روز بیشتر و نتایج آن بهتر شود.

در سال گذشته کارهای خوبی انجام شد، ولی پی‌ریزی‌هایی که شده باید استحکام پیدا کند. ما روی اصول صحیح مملکت‌داری قدم‌های بسیاری برداشته‌ایم اقدامات ما همه اصولی بوده و به خلاف خیلی از جاها به هیچ وجه هیاهو و جنجال در آنها دخالت نداشته‌است. در سال آینده و سال‌های بعد باید بر اساس آنچه پی‌ریزی شده، کار زیادتری با سرعت بیشتر انجام گیرد. اصلاح سازمان‌های اداری، تقویت صنایع، توسعه کشاورزی برای تولید و صادرات، همه اینها ضرورت دارد. لازم است هر فرد ایرانی در هر رشته که کار می‌کند، بیشتر و سریعتر قدم بردارد. البته وزرا خیلی کار می‌کنند و زحمت می‌کشند، ولی این به تنهایی کافی نیست و باید تمام ادارات و سازمان‌ها بیشتر به کار مردم برسند.

خوشوقتم که سال با بارندگی مفیدی که نشانه رحمت خداوندی است شروع شده‌است.

ما همگی وظایفی در پیشگاه خداوند و در برابر وجدان و مردم داریم که باید آنها را انجام دهیم و اگر بتوانیم هر شب با خیال راحت نسبت به انجام وظیفه وجدانی خود سر بر بالین بگذاریم، مسلماً خداوند نیز ما را همراهی و تأیید خواهدفرمود.

سالی که گذشت در تمام جهان سالی پر حادثه بود و چون ما نیز جزئی از دنیا هستیم، طبعاً انعکاسات این حوادث به ما نیز رسید، ولی بر اثر همین حوادث بار دیگر مردم این مملکت ثابت کردند که در مقابل آنچه مربوط به ملیت و استقلال کشورشان است همگی یک دل و یک زبانند و با نیرو و شجاعت ایستادگی می‌کنند. حق چیزی است که همیشه و در هر حال بالاخره پیروز است. آنچه ما باید از خداوند درخواست کنیم این است که همه ما را به راه حق هدایت کند و به ما توفیق آن عطا فرماید که همیشه در آن راه برویم و استقامت داشته‌باشیم. به عقیده من اساس و شالوده ایران آینده بر مبنای صحیحی ریخته شده‌است، مخصوصاً اگر در نظر داشته‌باشیم که زندگی ملل مربوط و منوط به یک اقتصاد صحیح و سالم است. ما در قسمت اقتصادی قدم‌های مفید و مؤثری برداشته‌ایم و انشاءالله روزبه‌روز در این راه پیشتر خواهیم رفت. همچنین در امر زراعتی قدم‌های مثبت و وسیعی برخواهیم داشت که زندگی مردم این مملکت را از هر حیث تأمین کنیم. مطلبی که باید به آن توجه خاص کنیم، لزوم سرعت عمل است، زیرا سایر ملل که هم اکنون نیز به علت انحطاط ۱۵۰ ساله اخیر کشور ما از ما مقدار زیادی جلو هستند، با سرعت پیش می‌روند و ما اگر بخواهیم به آنها برسیم، باید سریعتر از آنها پیش رویم تا فاصله کمتر شود. شاید ما زیاد با کار کردن آشنا نباشیم، ولی باید به هر حال این سرعت را یاد بگیریم. خوشبختانه می‌بینیم که کارها در مجلس سنا به خوبی و با سرعت پیشرفت می‌کند و وقت بیهوده تلف نمی‌شود و لوایح مهم با سرعت عاقلانه‌ای از شعب مختلف سنا می‌گذرد. امیدوارم همین رویه ادامه یابد و سال آینده بتوانم باز هم با اطمینان خاطر و با امید به آینده نوروز را آغاز کنیم.

امیدواریم که ایزد یکتا در این سال نو شاهد ترقیات و عظمت بیشتری در این مملکت باشد و سعادت و رفاهیت بیشتری نصیب مردم آن کند. در سالی که گذشت اقدامات مفید و دامنه‌داری در کشور انجام گرفت، به خصوص در امور اقتصادی گام‌های بلندی برداشته‌شد، که مسلماً در سال‌های بعد در تکمیل آنها کوشش خواهدشد. البته نتایج این قدم‌هایی که برداشته‌شده فوراً مشاهده نمی‌شود، بلکه نتیجه کارهای امروز را چند سال بعد می‌توان دید. در امر کشاورزی ما هنوز با این سرعت پیش نرفته‌ایم، ولی امیدواریم در این رشته نیز قدم‌های محکم و مطمئنی برداشته‌شود که بر تولیدات کشاورزی در کشور بیافزاید. اگر ما دارای ارز خارجی نبودیم، با این اقدامات وسیع عمرانی که اکنون در کشور ما صورت می‌گیرد ممکن بود دچار تورم پولی بالنسبه خطرناکی شویم، ولی چون واردات آزاد است، می‌توانیم به اندازه کافی کالا و حتی مواد غذایی از خارج وارد کنیم و اگر چنین نمی‌کردیم، همین تورم پیش می‌آمد. البته باید سعی کنیم که احتیاجی به این مواد نداشته باشیم. وقتی که با طریق صحیحی زراعت کردیم، کشاورز به جای آنکه تخمی ده تخم محصول بردارد تخمی ۳۰ تا ۵۰ تخم برخواهدداشت، یعنی در مقابل همان زحمتی که امروز می‌کشد، سه برابر درآمدش بیشتر خواهدشد. طبعاً ممکن است مخارج آینده‌اش نیز قدری زیادتر شود و تخم و کود برایش گرانتر تمام شود، ولی این اضافه مخارج بسیار کمتر از اضافه عوائدی است که به دست خواهدآورد. در موارد دیگر نیز همینطور است. اصل این است که هم مقدار محصول زیاد شود و هم قیمت‌ها بالا نرود و شاید در بعضی موارد پایین هم بیاید تا به این وسیله مردم غذای بیشتر و ارزانتری بخورند و خطر تورم نیز در پیش نیاید. امیدوارم هر چه زودتر ترتیب مقررات وام‌های کشاورزی داده شود که در سال آینده استقبالی را که مردم از امور صنعتی کردند، از امور کشاورزی نیز بکنند. البته می‌شود گفت عده‌ای از ملاکین بلاتکلیفند و نمی‌دانند که تکلیف ملک‌داری و زراعت چه خواهدشد. باید این تکلیف زودتر معلوم شود و آنها که مایلند سرمایه خود را در امور کشاورزی بگذارند از وضع کار به طور روشن آگاه باشند. با این ترتیب ما در امور صنعتی و کشاورزی مسلماً آینده درخشانی داریم و این کارهایی که انجام شده، تازه اول کار است.

صنعت مهم آینده دنیا صنعتی است که به آن پیروشیمی می‌گویند و اساس آن مشتقات نفت و گاز است. این صنعت تازه‌ای است که در دنیا سابقه زیادی ندارد، به همین جهت ما در این مورد نمی‌توانیم چندان عقب‌تر از کشورهای بزرگ و پیشرفته باشیم. اگر از حالا دست به کار شویم، می‌توانیم در آینده در این رشته خودمان را پا به پای دنیا جلو ببریم. چنانکه گفتیم، از لحاظ صنعتی آینده ایران کاملاً درخشان است و از نظر امور اداری نیز اقداماتی خواهدشد که دستگاه‌های دولتی مجهزتر باشند تا هر فردی که در آنها کار می‌کند، به درد بخورد و ضمناً مجموع فعالیت‌های دستگاه‌های دولتی به نفع مردم و مملکت تمام شود.

رشته‌ای که باید به آن خیلی توجه کنیم، رشته امور مالیاتی است. تا به حال دستگاه وصول مالیات بر درآمد ما دستگاهی کاملاً صحیح و منزه نبوده‌است. عدالتی که من می‌گویم همین است که در این باره درست و عادلانه اقدام شود. من نمی‌گویم که برای مودیان مالیاتی صورت‌حساب غیر صحیح بفرستند، ولی باید آنچه حق است قطعاً پرداخته‌شود و الا عدالتی که از آن صحبت می‌کنیم، هیچ وقت تحصیل نخواهدشد.

سالی که گذشت یک بار دیگر شاهد احساسات عمیق و وطن‌پرستانه مردم ایران بود. ملت ما در این سال نشان داد که در حفظ مصالح خود هیچ وقت تزلزلی به خاطر راه نمی‌دهد، بلکه به عکس هر وقت احساس کند که مورد زورگویی قرار گرفته‌است، مسلماً بر مقاومت و پایداری خود می‌افزاید و این بزرگترین پایه‌ای است که می‌توان بر روی آن حساب کرد و این عامل مهم یعنی حس شدید ملیت را که در واقع شریف‌ترین خصایل یک ملت است، باید در همه مورد در نظر گرفت. البته مجلس شورای ملی ایران هم در همین موارد به نحو اکمل همین احساسات را ابراز داشت و به طرز آبرومندانه‌ای نشان داد که هر ایرانی در درجه اول به فکر حفظ منافع ملی و مصالح وطن خودش است و در مقابل این وظیفه از هیچ تهدید و تخویفی نمی‌هراسد.

درباره کارهای آینده همانطور که قبل از شما به هیأت دولت و نمایندگان سنا گفتم، باید متوجه باشیم که ملل دیگری که فعلاً از ما جلوتر هستند با سرعتی فوق‌العاده کار می‌کنند و ما که متأسفانه به عللی تا به حال عقب مانده‌بودیم، اگر از آنها سریعتر کار نکنیم، هیچ وقت به ایشان نخواهیم رسید. پس موضوع سرعت در کار باید یکی از وظایف اصلی نسل جوان ما در مدت سی سال آینده باشد، یعنی باید سی سال با سرعت کار کنیم تا به خواست خداوند به آن حد از ترقی و پیشرفت که باید رسید، برسیم. در این چند ماه اخیر مجلس شورای ملی با فعالیت بیشتری به امور رسیدگی کرده و خوشبختانه قوانین و لوایح مهم با توجه کافی از تصویب گذشته‌است. امیدوارم همین روح و آمادگی برای رسیدگی به امور و خدمت به مملکت بیش از پیش در این سال نمایان باشد.

امسال بسیار خوب شروع شده، زیرا باران امروز نشانه رحمت آسمانی است. ما همیشه در این مورد چشممان به آسمان است، ولی به عقیده من لازم است کاری کنیم که در آینده نگاه ما به آسمان فقط نشان توجه قلبی ما به پروردگار باشد، نه سراغ گرفتن ابر و باران، زیرا از این لحاظ ما باید وسایل آبیاری و زراعت را طوری کامل و مدرن کنیم که به فکر آمدن یا نیامدن باران نباشیم.

دانشگاه ما که بزرگترین کانون علمی کشور است، باید روزبه‌روز تکامل یابد و بدیهی است جنبه تحقیقی از مهمترین کارهای این کانون است. امیدوارم در این راه موفقیت کامل نصیب دانشگاه گردد.

مطبوعات در سال گذشته رشد خویش را نشان دادند و در مواردی که پای مصالح کشور و ملت به میان آمد، واقعاً وظیفه ملی خود را به نحو شایسته‌ای انجام دادند و بدیهی است باید در آینده نیز همواره مراقب آن باشند که ملت را به حقایق امور آگاه سازند و راهنمای معنوی جامعه باشند.