بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در آیین سلام نوروزی ۱ فروردین ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

املاک سلطنتی


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در آیین سلام نوروزی ۱ فروردین ماه ۱۳۳۳


از خداوند درخواست می‌کنم که در سال جاری همه ما را هدایت فرماید تا دینی را که نسبت به وطن و هم میهنان خود داریم، ادعا کنیم. انشاءالله در ظل عنایت باریتعالی دوره سختی گذشته و دوره سعادت شروع شده‌باشد. در این روز فرخنده و شادمانی صحبت از دوره اندوه و ملال نباید کرد، ولی باید متوجه خطری که از این مملکت گذشت بود. خطر بسیار عظیم و فداکاری مردم نیز به همان نسبت بزرگ بود.

نمایندگانی که به قرآن مجید قسم خورده‌اند باید در نظر داشته‌باشند که احترام سوگند را حفظ کنند، زیرا قسم امر شریفی است و هر ملتی باید به قسم خود وفادار باشد.

انشاءالله با مجاهدت و معاضدت همگی سال نو سال پیروزی و موفقیت عموم ایرانیان باشد. لازم است قبل از هر چیز به فکر مردم بوده و در راه رفع حوائج مردم کوشا باشیم. لوازم بر طرف کردن احتیاج مردم و همه کارها در اختیار مرکز قانونگذاری است.

سال نو مصادف می‌شود با آغاز فعالیت‌های نوین، و امیدواریم که بتوانیم حوائج ملت را برطرف سازیم و ترتیبی بدهیم که دیگر جریان گذشته تکرارنشود.

ممکن است گفته‌شود وقایعی که در چند سال گذشته موقتاً اتفاق افتاد، جزء مدت نکبت و بدبختی ملت بود که پیشامد کرده‌است، ولی امیدواریم که دیگر اوضاع غیرعادی اتفاق نیفتد. باید دانست که این جریانات فقط هنگامی ممکن است تکرار بشود که ما توجه به احتیاجات مردم نداشته باشیم.

البته وظایف قوه مقننه و همینطور وظیفه شخصی من حفظ قانون اساسی و اهتمام در اجرای کامل قوانین است که باید به آن عمل کنیم، ولی من انتظار دارم علاوه بر وظایف محوله، قدم‌های اساسی در راه یک سلسله اصلاحات اجتماعی برای رفاه حال مردم برداشته‌شود و سعی گردد که فاصله طبقاتی از میان برود و این مملکت به کاروان ترقی دنیا ملحق شود.