بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به مناسبت پایان جنگ جهانی ۲۵ امرداد ماه ۱۳۲۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری چهاردهم تصمیم‌های مجلس

وضعیت داخلی ایران پس از اشغال به وسیله ارتش شوروی و بریتانیا

درگاه:محمدرضا شاه پهلوی
بیانات اعلیحضرت همایون شاهنشاهی به مناسبت پایان جنگ جهانی


روزنامه رسمی کشور شاهنشاهی ایران

شامل: متن قوانین - تصویبنامه ها - صورت مفصل مذاکرات مجلس شورای ملی - سوالات - اخبار رسمی - فرامین - انتصابات - آیین نامه ها - بخش نامه ها - آگهی های رسمی

سال اول - شماره ۱۵۰ مدیر: محمد هاشمی نماینده مجلس شورای ملی

۱شنبه ۲۸ امرداد ماه ۱۳۲۴


بیانات اعلیحضرت همایون شاهنشاهی

به مناسبت پایان جنگ

ساعت هفت و نیم بعد از ظهر در رادیو تهران

خوشبختانه با خبر تسلیم ژاپن جنگ عالم گیر به پایان رسید و دنیا از نوید صلح غرق شادی و مسرت است. همه می‌داند که از جنگ به دنیا چه صدمات و جراحات بزرگی وارد شده و جبران آن مستلزم چقدر کوشش و مجاهدت خواهد بد حال که این آتش جهانسوز خاموش شده و به هدف اصلی خود که برقراری صلح و آرامش است نائل گردیده‌ایم با کمال خوشوقتی در جشن شرکت می‌نمائیم و به تمام ملل مخصوصاً متفقین بزرگ پنجگانه تبریک می‌گوئیم و به ملت ایران که در این نبرد عظیم شریک بوده و پیروزمند شده‌است خوشبختی و سعادت را بشارت می‌دهیم.

در عین حال روح و قلب ما باید شکرگزار و متوجه رحمت و اسعد الهی باشد که در این شداید به ما عهد و توانائی عنایت فرموده و می‌توانیم از نتایج پیروزی متمتع و بهره مند شویم. تصمیم هائی که برای بسط عدالت و حفظ حقوق ملل و استقرار مبانی صلح در کنفرانس سانفرانسیسکو اتخاذ شده وسیله گرانبهائی است که همه به تهیه موجبات سعادت و مطمئن و امیدوار می‌نماید. همه باید این تصمیمات را با اشتیاق کامل پیروی کرده و از مشارکت در اجرای آن دقیقه فروگذار نکنند. کشور ما تا بحال دچار مشکلات جنگ بوده.

از این ببعد باید با کمال فعالیت در جبران صدمات وارده و تهیه سعادت آتیه خود سعی و کوشش نماید و طرح زندگی جدیدی بریزد که همانطور که مکرر گفته و تأکید کرده‌ام و باز هم تکرار می‌کنم باتکاء و اعتماد بنفس استقلال و حاکمیت خود را محفوظ بدارد و برای جامعه ایرانی حداقل احتیاجات را بطوری که با تمدن جهان وفق دهد فراهم کند و این منظور عملی نمی‌شود مگر اینکه یا به عدالت قضائی و اجتماعی را محکم نماید تا در سایه آن اشخاص صالح شایسته مردم خیرخواه و با ایمان تشویق و ترویج شوند و لوازم ترقی و سعادت و رفاهیت تأمین گردد. به شهادت تاریخ هر وقت برای کشور ما مضائق و شدائد رخ نموده همینکه مشکلات برطرف شده‌است همت و غیرت و فداکاری ملی ایران به عظمت تاریخ خود رسانیده و از کوشش و مجاهدت فروگذار نشده‌است. حالا هم موقع تجدد این امتحان تاریخی است سعادت و موفقیت همگی را از خداوند تعالی مسئلت داریم.


بیانات آقای نخست وزیر در مقابل رادیو

آقای نخست وزیر در ساعت ۷ و نیم بعد از ظهر روی پنجشنبه به مناسبت پیروزی متفقین و پایان جنگ سخنرانی زیر را در برابر رادیو ایراد نمودند.

هم میهنان عزیز و گرامی

در این موقع که آخرین نیرو از کشورهای دشمن در مقابل سربازان دلیر متفقین بزرگ ما سر فرود آورده تسلیم و دولت مهاجم ژاپن که ما هم با آن دولت در حال جنگ بودیم رسماً به اطلاع چهار دولت آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیای کبیر و چین و دولت‌ها متفق ما رسانید که شرایط کنفرانس پوتسدام را قبول و به کلیه قوای خود دستور داده که عملیات جنگی را قطع و اسلحه را تسلیم نمایند. اینجانب با افتخار و خوشحالی و مسرت زیاد رسماً خبر خاتمه جنگ جهانی و بشارت فتح و پیروزی نهایی را باستحضار شما می‌رسانم و بسیار خوشوقتم که در این ماه مبارک و این ایام نزدیکی به حق و حقیقت این اقبال را داشته‌ام که بتوانم یک چنین مژده روح بخشی را که نوید استقرار آزادی و روزگارهائی بس طولانی از خوشی و سعادت برای ما و برای تمامی مردم جهان است به همه هموطنان عزیز خود از دور و نزدیک آگهی دهم و خاطر آشفته همه را تسکین داده آسوده و راحت و شاد سازم.

بیش از هفت سال است که هجوم به آزادی شده، دنیا دچار جنگ و خونریزی و آسایش و امنیت مسلوب و هزاران هزار عزیزان هر روز به خاک هلاکت می‌افتادند. اماکن، ساختمان‌ها، مؤسسات و شهرها و در نتیجه آثار تمدنی بشری ویران و رو به نیستی می‌رفت و اگر این مخاصمه و کشمکش باز هم ادامه می‌یافت البته چندین میلیون نفوس بر عده تلفات افزوده شده و باز بناچار بسیاری از نتایج سعی و کوشش ابنا بشر به توده خاک مبدل می‌گردید.

شکر خدای را که در اثر تدبیر و متانت و بردباری سران کشورهای بزرگ دولت و متفق ما و با شهامت و شجاعت و فداکاری سربازان دلیر آنها شیفتگان آزادی و عدالت، پایان روزهای تیره و سخت طلیعه سعادت بشری نمودار و جنگ خانمانسوز عالم با فتح و پیروزی نهایی خاتمه و آزادی و عدالت ظفر یافت. از هم اکنون باید در سراسر دنیا بشکرانة پیروزی همه به هم کمک و مساعدت نمائیم و در ترمیم خرابی‌ها و اصلاح امور کشورهای متفق رنج کشیده و زحمت دیده بکوشیم و مردم بدبخت را در صحنة این کشورها که در اثر شوم جنگ بدی و سختی دیده‌اند در همه جا با جدیت و صمیمیت خوشی و رفاه و سعادت زندگی نصیب دهیم.

هموطنان عزیز همه می‌دانند و همه هم دیده و شاهدند که در امتداد این جنگ شما نیز خیلی سختی کشیده و دچار صدمات شده‌اید و در اره پیروز هم الحق صمیمانه کوشیده و از هیچ نوع کوشش و مساعدت مضایقه نکرده‌اید و سران معظم متفقین ما خود به این مراتب اذعان نموده و محل تردید هیچ فردی از افراد نیست که شما آنچه در حد قدرت خود داشته‌اید به کف اخلاص گذارده‌اید که وسائل پیشرفت و موفقیت در این راه فراهم شود.

الحال یقین بدانید که ایام سختی و بدبختی سپری شده و روز بروز باید برای رفاه و آسایش شما به جبران گذشته سعی و کوشش‌ها بشود و امید هم هست که هر روز نسبت به روز ماقبل در سایهه اتفاق و اتحاد که انتظار آن را البته بیش از پیش دارم بتوانیم وسایل رفاه و آسایش شما و امنیت کامل کشور را فراهم و پیوسته به اصلاح امور موفقیت حاصل نماییم. در این راه هم شرط اصلی کمک و مساعدت خود شما است که مقتضی است در این موقع تا می‌توانید سعی نمایید همه با هم نزدیک شده از مخالفت‌ها و نقارهای بیهوده که به صلاح کشور نیست کناره جوئید و همه یکدل و یک جهت برای سعادت مردم و امنیت کشور بر اساس احترام آزادی و عدالت با هم متفق و متحد شوید تا به منظور خود برسیم و ریشه‌های سختی و بدبختی را از جا بر کنیم که

«آری باتفاق جهان می‌توان گرفت»

هرچند هموطنان عزیز من از اعلامیه تهران که به امضای سران سه دولت معظم متفق رسیده و استقلال تام و تمام ایران را متضمن و متعهد شاه‌اند مستحضر هستند در این موقع که جنگ خاتمه یافته لازم دانستیم یک مرتبه دیگر از متفقین عزیز خودمان جهت اعلامیه خاصی که فقط بین تمام ملل متفق منحصراً برای ایران در کنفرانس تهران صادر شده‌است شخصاً و به نام ملت ایران سپاسگزاری نمایم. حال که پایتخت کشور از قشون متفقین تخلیه می‌شود چون جنگ به اتمام رسیده امیدواریم این تخلیه همانطور که تمام ایرانیان انتظار دارند مقدمه‌ای برای تخلیه تمام کشور و اوضاع ایران نیز که توام با اوضاع عالم است به حال عادی برگشت نماید و آسایش و عدالت در جهان با کمک متفقین بزرگ ما مستقر گردد.

امر دیگری که باعث خوشوقتی عالم بشریت است و کشور ایران نیز ذیسهم می‌باشد و هموطنان عزیزم نسبت به آن علاقه کامل دارند نتایجی است که از کنفرانس دُوَل متفق در سانفرانسیسکو گرفته شده و اعلیحضرت همایون شاهنشاه معظم ما نیز در فرمایشات ملوکانه دیروز بدان اشاره فرمودند. نمایندگان ایران در این کنفرانس شرکت جسته و به قدر سهم خویش در استقرار مبانی صلح عالم کمک نمودند و منشوری را که به امضای ۵۰ دولت متفق رسید و ضامن صلح آتی عالم می‌باشد همراه خود به ایران آوردند.

من سعی خواهم نمود که کشور ما یکی از اولین دُوَلی باشد که این منشور صلح را تصویب نموده و به هموطنان عزیزم اطمینان می‌دهم که منشوری را که ضامن صلح و امنیت است هر چه زودتر برای تصویب به مجلس شورای ملی تقدیم نمایم.

در خاتمه به عموم هموطنان و به خانواده‌های اشخاصی که بواسطه اثرات شوم جنگ عالمگیر مدتی بازداشت و از عزیزان و خویشاوندان خود دور مانده بودند و اینک آسوده و آزادانه با خانواده‌های خود بسر می‌برند تبریک می‌گویم.


اخبار مجلس

تشکیل جلسه خاص

یک ربع ساعت قبل از ظهر روز پنجشنبه ۲۵ امرداد ۱۳۲۴ جلسه‌ای در تالار جلسه رسمی مجلس با حضور ۷۱ نفر از آقایان نمایندگان تشکیل و به شرح آتی بیاناتی از طرف آقای رئیس و آقای نخست وزیر ایراد گردید.

آقای رئیس- چون بر طبق قانون اساسی نصابی برای رسمیت جلسات و مذاکرات مجلس مقرر است که آقایان مستحضرند و متأسفانه بواسطة اینکه عده‌ای از آقایان نیامده‌اند جلسه رسمی تشکیل نمی‌شد و از آن طرف هم موضع یک موضوعی است که همه آقایان نمایندگان معتقدند که ما بایستی احساسات خودمان را در یک همچو موقع مهم نشان داده باشیم (صحیح است) این است که ناچار شدیم از این ترتیب به این شکل صرفنظر کنیم و جلسه را مثل یک جلسه خصوصی تلقی بکنیم. بنابراین صورت جلسه و سایر تشریفات جلسه رسمی را نخواهد داشت (صحیح است) و مانند یک جلسه خصوصی که در آن اطاق همیشه تشکیل می‌شد اینجا هم جلسه خصوصی تشکیل می‌شود (بعضی از نمایندگان – جلسه خاص) عرض کنم برای اینکه مخالف قانون اساسی نباشد این آن جلسه علنی رسمی نیست فقط جلسه‌ای است که بایستی اظهار احساسات خودمان را به دنیا اعلام بداریم (صحیح است) و شرکت مجلس و ملت را در این جشن جهانی در جلسه‌ای به شکل یک جلسه خصوصی و فوق العاده به سمع عموم برسانیم (صحیح است).

آقای نخست وزیر- با نهایت مسرت و خوشنودی رسماً باستحضار آقایان نمایندگان محترم مجلس شورای ملی می‌رسانیم که:

«دولت مهاجم تسلیم گردید» پس از ۸ سال جنگ و تجاوزهای برخلاف حق و عدالت و برخلاف عهود و اصول بین المللی بالاخره ژاپن در مقابل نیروی محکم و پایدار متفقین ما و در برابر سربازان دلیر و مشعلداران آزادی و عدالت که جان بر کف برای حفظ شرافت و حقوق بشر ایستادگی می‌کردند سر تسلیم فرود آورده زانو به زمین زد.

دولت ژاپن در پایان روز ۲۳ مرداد ماه جاری رسماً به اطلاع چهار دولت دوست و متفق ما آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و بریتانیای کبیر و چین رسانید که شرایط کنفرانس پوتسدام را قبول نموده به فرماندهان ارتش و ناوگان و کلیه قوای کشور خود در هر نقطه‌ای که باشند دستور داده‌است عملیات جنگی را قطع و اسلحه را تسلیم ننمایند.

به این ترتیب آخرین دولت متجاوز دشمن ما و دشمن متفقین ما در برابر پرچم آزادی و دمکراسی سر تسلیم فرود آورده و پیروزی نهائی به نفع ملل متفق اعلام و تأمین می‌گردد.

اینجانب بر حسب امر اعلیحضرت همایون شاهنشاهی به نام دولت و ملت ایران که به حقانیت اصولی که پیشروان دُوَل بزرگ دمکراسی هدف مشترک خود قرار داده ایمان و اعتقاد کامل دارد و در راه نیل به این منظور مقدس از هیچگونه کمک و همراهی دریغ نکرده‌است. این پیروزی بزرگ را که فتح و ظفر حق و عدالت است با افتخار و سربلندی به همه ملل شیفته آزادی و مخصوصاً به چهار دولت بزرگ آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و انگلستان و چین صمیمانه شادباش می‌گویم و موفقیت آن‌ها را در حفظ صلح جهانی و تأمین آزادی و استقلال ملل خواستارم (صحیح است)

عظمت و اهمیت بشر به آزادی و اجرای عدالت است و اگر این دو اصل برای افراد و ملل و کشورها در سراسر جهان مورد ستایش و احترام نباشد و وسیله حفاظت آن تأمین نگردد همه این کوشش‌ها و جدیت‌ها عبث و بیهوده بوده شئون و حیثیات جامعه بشری دچار خطر می‌گردد. شکر خدای را که شهامت و مردانگی فداکاری را از خودگذشتگی سربازان د لیر و شجاع دولت‌های دوست و متفق ما شئون و مقام معنوی بشر و تمدن دنیا را که در نتیجه هزاران سال زحمات و مجاهدت‌های زیاد بدست آمده و باز هم باید در راه تأمل آن سعی کوشش شود از خطر نابودی و فنا نجات داد. بر همه ما واجب و متعنم است برای سپاسگزاری از دلاوران بی باک و با ایمانی که در راه این مقصود و در این جنگ خانماسوز جهانی به خاک هلاک افتادند اصول مقدسه آزادی بشر و احترام استقلال تام و تمام ملل و کشورها را مخصوصاً آن کشورها که برای حصول این منظور در مدت طولانی جنگ متحمل زحمات و صدمات شده‌اند محترم شماریم و همیشه هم برای آزادی و اجرای عدالت در سراسر جهان از بذل مساعی و فداکاری مضایقت نورزیم (صحیح است) (کف زدن ممتد حضار)

رئیس- سه ماه و شش روز قبل در همین مجلس خبر شادی بخش و مسرت اثر خاتمه جنگ اروپا به اطلاع قاطبه ملت ایران رسید و در آن روز یکی از بزرگترین ملل متجاوز گیتی در برابر قوای پیروزمند متفقین در افتاد و از پای در آمد لیکن هنوز ملت متجاوز دیگری که سال‌ها پیش از شروع جنگ اروپا نائره قتل را در صحنه آسیا برافروخته بود همچنان به پیکار خویش ادامه می‌داد. در آن هنگام ما همه از صمیم قلب آرزو داشتیم که این کانون ستیزه و جنگ نیز هر چه زودتر از جهان برچیده شده و آتش جنگ و قتل در سراسر گیتی یکباره خاموش گردد و عدالت و مساوات و آزادی و را بری جایگزین ظلم و وحشت و خودسری و استبداد بشود هر چند حصول این آرزو با قوت عزم و نیروی اراده سران ملل متفق و شهامت و شجاعت افسران و سربازان آن‌ها و کوشش و فداکاری خستگی ناپذیر آنان در بسط عدل و نصفت و تعمیم اصول صلح و سلم امری محقق و مسلم بود بسیار جای خرسندی است.

که این مهم زودتر از آنچه انتظار می‌رفت صورت تحقق پذیرفت و آتش جنگ پیشتر از آنکه پنداشته می‌شد فرو نشست. امروز با نهایت مسرت و با قلبی پر از تکریم و احترام نسبت به سران ملل متفق که بر اثر کوشش و تدبیر آنان این آخرین آشیانه ستیزه، کینه و جنگ نیز ویران گشته‌است مژده شکست قطعی و خبر تسلیم بدون قید و شرط ژاپن و فرا رسیدن دوران صلح را که جامعه بشر مدت‌ها است در انتظار آن رنج می‌برد مجلس و ملت ایران اعلام می‌کنم ملت ایران بسیار مباهی و مفتخر است که در راه پیروزی ملل متفق نسبت به توانائی خود از هیچگونه بذل مجهود دریغ نورزیده (صحیح است) و سهمی بسزا داشته‌است (صحیح است). هنگامی که هنوز سرنوشت جنگ و ملل جنگجو تیره و تاریک بنظر می‌رسید و در افق سیاست جان روشنی امیدی از هر جانب پدیدار نبود بلکه بعکس قوای نیرومند خصم دامنه سلطه و نفوذ خود را به دروازه‌های ایران کشیده داشت کشور و ملت ما بدون هیچ تردید و ریا و درنگ و تعلل و با کمال میل و علاقه در صف نیرومند ملل متفق قرار گرفت (صحیح است) و با دولت متجاوز آلمان و همدستان اروپائی او از در پیکار در آمد و در همان هنگام سیاستی خود را در قبال دولت ژاپن نیز روشن ساخت و در طی این مدت مدید در این جهاد، آزادی کلیه افراد ملت ایران هر یک در شغل و مقام خود مانند سربازانی فداکار با نهایت صمیمیت و با عزمی راسخ و ایمانی استوار و با بذل موجود که کمال جود است در راه پیروزی ملل متفق عملاً شرکت کرده‌اند (صحیح است) به هر حال امروز که به یاری خداوند قادر متعال جنگ جهانی پایان یافته‌است و دیو مرگ و وحشت از پهنه زمین رخت بر بسته و فرشته صلح و آزادی برقرار از جهان بال گشوده‌است نخستین آرزوی ما این است که این اتفاق و اتحاد ملل بزرگ جان که موجب حصول چنین پیروزی بزرگی گشته‌است همچنان با کمال صمیمیت و وداد ادامه یابد زیرا اطمینان کامل داریم همانطور که بدون این سازش ممکن نبود قوای شگرف خصم بدین سرعت مضمحل و نابود شود و دوران صلح و صفا فرا رسد بی شک بدون این یگانگی و اتفاق صلحی که در راه آن ملل گیتی اینهمه قربانی داده و رنج بر خود هموار ساخته امکان پذیر نمی‌تواند بود. آرزوی دیگر ما این است که ملل بزرگ جهان همانطور که در منشور ملل متفق پیش بینی و تأیید شده‌است اساس صلح آینده را بر شالوده حسن تفاهم و حفظ معاهدات و مواثیق و احترام به اقوال و تعهدات و رعایت حقوق و حمایت ملل ضعیف در برابر دُوَل قوی و مراعات حقوق اساسی بشر چنان استوار سازند که تا جهان برپاست هیچگونه رخنه‌ای در بنیاد آن راه نیابد و صلحی دائم حقیقی و خالی از شائبه هرگونه تزویر و ریا و عنف و جور بوجود آید و مانند فاصله بین دو جنگ اخیر جهان حالت صلح مسلح بخود نگیرد. البته با توجه به مفاد منشور ملل متفق در کنفرانس سانفرانسیسکو که خوشبختانه برخلاف جنگ گذشته در این بار نیز از پایان جنگ تهیه و تدوین گردیده و با رعایت اصول و مقررات و زمانیکه در ان پیش بینی شده و با علاقه و ایمانی که کلیه ملل جهان پس از تحمل صدمات این جنگ خانمانسوز به حفظ این اصول و مبانی که خود آزادانه به تدوین آن مبادرت جسته‌اند ابراز می‌دارند مخصوصاً با علاقه‌ای که ملت آمریکا به خلاف جنگ گذشته در همکاری با سایر ملل نسبت به سازمان بین المللی جدید از خود نشان می‌دهد، حصول این آرزو ممکن و محقق بنظر می‌رسد و رجاء واثق داریم که با این ترتیب و با تجاربی که ملل بزرگ گیتی از نواقص سازمان جامعه ملل سابق دارند خطاهای آنم سازمان و اغماض دُوَل بزرگ در برابر تعدی ملل و متجاوز نسبت به ملل ضعیف بار دیگر تکرار نخواهند شد و نیز آرزومندیم که در قبال فداکاری‌ها و مجاهدات ملت و کشور ایران در طی این جنگ و مصائبی که در این راه با کمال صمیمیت متحمل شده‌است هنگام صلح درجه کوشش و سهم بزرگ این کشور در راه حصول پیروزی محفوظ بماند و مقام شایسته‌ای که متناسب با سابقه درخشان تاریخی این ملت باستانی است در جهان سیاست ملحوظ افتد (صحیح است) در وهله نخست با اطمینان و احترام و ایمانی که نسبت به اقوال و تعهدات متفقین معظم خود داریم و با توجه به مفاد اعلامیه سران سه دولت بزرگ در انجمن تهران آرزومندیم که قوای متفقین اینک که به یاری خداوند متعال جنگ بکلی پایان پذیرفته هر چه زودتر خاک ایران را ترک نمایند (صحیح است – صحیح است)

در ختام سخن از جانب مجلس و ملت ایران به روان پاک شهدای راه آزادی بشر که در جبهه‌های مختلف و پشت جبهه‌ها برای استقرار اصول آزادی و مساوات و دفع ظلم قوی از ضعیف جنگیده و جان داده‌اند درود می‌فرستم (صحیح است) و همچنین درود فراوان به روان پاک پرزیدانت روزولت که ملت آمریکا به راهبری ا و این جنگ را آغاز کرد و به پایان رسانید نثار می‌کنم (صحیح است) و بهترین تحیات قلبی و تبریکات مجلس و ملت ایران را به سران دُوَل بزرگ متفق مخصوصاً پرزیدانت ترومن – ژنرالسیمو استالین، مستر اتلی و مستر چرچیل تقدیم می‌نمایم (صحیح است) و از خداوند مسئلت می‌کنم که این پایه بزرگ را خاتمه بلایا و این مصیبت عظیم را آخرین مصائب نوع بشر قرار بدهد (صحیح است انشاءالله) و همواره صلح و سلم در جهان پایدار و برقرار بماند. برای سپاسگزاری و ابراز شادمانی در این جشن جهانی که ملت ایران نیز در آن با کمال اشتیاق و میل شرکت نموده‌است با اجازه آقایان نمایندگان محترم جلسه را تعطیل و جلسه آتیه را بعداً اعلام می‌کنم (صحیح است – کف زدن ممتد حضار)


سئوالات نمایندگان

ریاست محترم مجلس شورای ملی

موضوع سئوال از وزارت کشور

در این چند روزه اینجانب اجمالاً اطلاع حاصل نمودم که در کلیسای ارامنه واقع در شهر تبریز مقدار زیادی اسلحه و مهمات کشف گردیده‌است. تمنا دارم به وزارت کشور اطلاع دهید که در مجلس شورای ملی معاون آن وزارتخانه حاضر شده و توضیحات کافی نسبت به چگونگی این قضیه و حقیقت امر را داده مجلس شورای ملی را از جریان این پیش آمد مستحضر نماید. اردلان

اخبار دربار شاهنشاهی

روز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۲۴

به مناسبت تسلیم ژاپن و پایان جنگ جهانی از طرف اعلیحضرت همایون شاهنشاهی تلگراف‌های شادباش به اعلیحضرت پادشاه انگلستان- حضرت رئیس جمهور آمریکا- حضرت کالینین رئیس شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی- حضرت رئیس جمهور چین- حضرت ژنرال دُگُل رئیس جمهور فرانسه امروز مخابره گردید.

در اردوگاه اقدسیه

روز چهارشنبه ۲۴ مرداد ماه ساعت ۲ و نیم بعد از ظهر بر حسب دعوتی که از طرف ستاد ارتش بعمل آمده بود هیئت دولت و عده‌ای از نمایندگان مجلس و بعضی از ارباب جراید و افسران ارشد در اردوگاه اقدسیه حضور یافته و اعلیحضرت همایونی در ساعت نامبرده به اردوگاه تشریف فرما شدند و در حضور اعلیحضرت همایونی مانور نظامی دانشجویان دانشکده بعمل آمد و در ساعت پنج بعد از ظهر مراسم مزبور خاتمه پذیرفت و اعلیحضرت همایونی پس از بازدید واحدهای دانشکده در ساعت ۵ و نیم مراجعت فرمودند