بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت امریکا در فرودگاه نیویورک جلوی دوربین‌های تلویزیون ۲۲ آذر ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

سفر محمدرضا شاه پهلوی به ایالات متحده امریکا و اروپا ۱۴ آذر ۱۳۳۳ - ۲۱ اسفند ۱۳۳۳
نیکسون معاون پرزیدنت امریکا به اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی و ملکه ثریا خوش‌آمد می‌گوید
پرزیدنت آیزنهاور اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی و ملکه ثریا را به کاخ سفید خوش‌آمد می‌گوید
اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی و پرزیدنت دوایت آیزنهاور

بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت امریکا در فرودگاه نیویورک جلوی دوربین‌های تلویزیون ۲۲ آذر ماه ۱۳۳۳

خوشوقت هستم که دوباره به کشور شما وارد شده‌ام.

استقبال شما از من تأثیر بسیار عمیقی در من کرده‌است. پنج سال پیش که برای اولین بار به امریکا آمدم، با زندگی امریکا و تشکیلات اجتماعی آن آشنا شدم و دریافتم که این نوع زندگی اجتماعی باید سرمشقی برای سایر کشورهای آزاد جهان باشد.

امیدوارم آنچه را که در کشور شما دیدم و آموختم، در طرح‌های اجرایی و عمرانی کشور خود به کار برم. اینک که برای بار دوم به طور غیر رسمی و برای معاینات پزشکی و معالجه آمده‌ام، از مطالعه در طرق زندگی اجتماعی شما غافل نخواهم بود. آنچه را که بیاموزم با خود به ایران می‌برم تا در همه شئون اجتماعی کشور خود وارد سازم.

راست است که کشور من ادوار سخت و بحرانی را گذرانده‌است، ولی ملت باستانی ایران نشان داده که در تاریک‌ترین ایام با موفقیت هر چه تمام‌تر بر مشکلات فائق آمده و سنن ملی خود را حفظ کرده‌است. ملت ایران به خوبی قادر است در برابر هر نوع قوای اهریمنی مقاومت کرده و آن را در هم شکند.

امیدوارم که در نتیجه این مقاومت‌ها رفاه و سعادت ملت به دست آید.

در خاتمه باید بگویم که ملت و کشور من از کمک‌های فوق‌العاده دولت و ملت شما سپاسگزار است. ما هرگز این کمک‌های گرانبها را فراموش نخواهیم کرد و امیدوار هستم که این سفر من موجب تقویت بیشتر دوستی و مودت بین دو کشور گردد.