بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به افسران فارغ‌التحصیل دوره اول فرماندهی و ستاد کوتاه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۱۰ اسفند ۱۳۳۹

بیانات شاهنشاه خطاب به افسران فارغ‌التحصیل دوره اول فرماندهی و ستاد کوتاه


موفقیت دوره اول فرماندهی و ستاد کوتاه را به افسران فارغ‌التحصیل تبریک می‌گویم و مطمئن هستم که با معلومات جدیدی که فراگرفته‌اید، افسران آماده‌تر و مفیدتری در راه خدمت به ارتش خواهیدبود.

یقین دارم که با وجودی که اسم این دوره، دوره کوتاه است، ولی مطالبی که فرا گرفته‌اید کاملاً کافی برای منظور و هدفی است که ارتش دارد و به همین جهت دارای امتیازات مشخصه‌ای است که آتیه شما را از لحاظ ترقی در ارتش تأمین می‌کند.

امروز هر فرد ارتشی باید به نوبه خود و در شغل خویش و در وظیفه‌ای که انجام می‌دهد، تبحر و قابلیت خاصی داشته‌باشد. ارتش‌های امروز دنیا روزبه‌روز فنی‌تر و کار آنها از لحاظ وظیفه غامض‌تر و مشکل‌تر می‌شود و به این جهت کادرهایی که ما به آنها احتیاج داریم در واقع کادرهای نخبه و فنی و برجسته باید باشند.

از لحاظ فرهنگی کادر ارتش پیشرفت‌های شایانی کرده‌است، کما اینکه می‌بینیم تعداد افسران فارغ‌التحصیل و افسرانی که دوره‌های مختلف را می‌گذرانند، روزبه‌روز بیشتر می‌شود و همچنین تعداد زیادی از افسران ما هر سال به ممالک خارجه مسافرت می‌کنند و از نزدیک آخرین پیشرفت‌های علمی و نظامی را می‌بینند و به نوبه خود آن را در مملکت خودمان تعلیم می‌دهند.

پیشرفت معنوی ما همانطور که ذکر کردم، خیلی سریع و اطمینان‌آور است. البته پیشرفت مادی ما با آن متناسب نبوده و آن هم از حدود قدرت مالی ما خارج بوده‌است، چون ما به خلاف بعضی ممالک دیگر، فکر نمی‌کنیم که مصلحت آن باشد که هر چه داریم فقط در راه ارتش خودمان صرف بکنیم و قسمت‌های اقتصادی را از نظر دور نگه داریم، زیرا که وجود ارتش سالم و قوی فقط موقعی امکان دارد که بر پایه اقتصاد سالم و قوی در مملکت استوار باشد.

وقتی که اقتصاد ما قوی شد، اگر کادر افسری و گروهبانی صحیح در ارتش داشته‌باشیم، توسعه ارتش هر روزی در اسرع اوقات امکان‌پذیر است، ولی اگر اقتصاد ما سالم نباشد، به فرض دارابودن تمام وسایل لازم نظامی، آن وضع غیر قابل دوام است و هم آن ارتش بالاخره مضمحل می‌شود و هم آن مملکت که متکی به یک اقتصاد غلط و ناصحیحی است. ولی این امیدواری برای ما هست که از یک طرف اصولاً در دنیای ما وضعی پیش بیاید که هر مملکتی در دنیا در امن و امان زندگی بکند که هیچ وقت احتیاج به دفاع از استقلال و تمامیت ارضی هیچ مملکتی پیش نیاید و اگر خدای نخواسته چنین آرزویی انجام‌پذیر نباشد، استفاده از منابع طبیعی مملکت به حدی پیشرفت بکند که ما که از لحاظ معنوی و کادر نظامی ارتش خود را مهیا کرده‌ایم، در کوتاه‌ترین وقتی بتوانیم تجهیزاتی را که برای دفاع این مرز و بوم لازم است همیشه تهیه کنیم و به دست آوریم، به خصوص که مملکت ما بدون یار و یاور نیست و هستند ممالکی که به وسیله امضای قرارداد موظف و متعهد به کمک به این مملکت می‌باشند.

چندین دفعه در همین مکان به شما گفته‌ام که در عین اینکه زمامداران شما تمام همّ خود را مصروف ایجاد آرامش و صلح می‌کنند، وظیفه شما این است که به عکس همیشه در فکر روزی باشید که احیاناً مملکت به وجود شما احتیاج پیدا کند و خودتان را طوری آماده بکنید که با یک اراده آهنین در مقابل هر دشمنی ایستادگی بکنید.

ترقیات روزافزون شما افسران فارغ‌التحصیل این دوره را از خداوند متعال مسئلت دارم.