بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی در استانداری تبریز ۲۱ تیر ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

املاک سلطنتی


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی در استانداری تبریز ۲۱ تیر ماه ۱۳۳۳


آقایان از خطری که متوجه این مملکت بود، به خوبی اطلاع دارید و باید شکرگزار خداوند متعال باشیم که برای بار دوم در عرض چند سال اخیر مردم این کشور را از خطر حتمی اضمحلال نجات داد.

امیدوارم دوره سختی سپری و راه سعادت جامعه ما هموار شده‌باشد و احتیاجات مملکت و ملت بدون رادع و مانع تأمین گردد.

امیدوارم خداوند متعال طوری توجه فرماید که مملکت با گام‌های بلند به سوی ترقی پیش رود و همه جا کار و فعالیت و رفاهیت مشاهده شود.

دستور داده‌ام و باز هم تأکید می‌کنم که سهمیه اقتصادی هر استان به مرکز آن داده‌شود و این وسیله‌ای خواهدبود که عموم تجار و بازرگانان به وطن اصلی خود مراجعت نمایند. البته بعد هم که به فضل خداوند متعال راه ترانزیتی دایر گردید، وضع اقتصادی این استان بهتر می‌شود.

نواقص و احتیاجات آذربایجان مانند سایر استان‌ها خیلی زیاد است. مملکت ما قبل از جنگ در راه ترقی و تعالی سیر می‌کرد و متأسفانه وقوع جنگ کشور را از سیر تکامل و پیشرفت بازداشت. این وضع آنقدر ادامه داشت تا وقایع آذربایجان پیش آمد، ولی به یاری خداوند متعال به خیر گذشت و مقدمات انجام نقشه‌های اصلاحی فراهم شد. جریانات اخیر بار دیگر وضع اجتماعی ما را در هم ریخت و تعقیب اصلاحات را غیرممکن ساخت. اما اکنون ما مشغول ترمیم خرابی‌های گذشته هستیم و امیدواریم به یاری خداوند متعال موفق شویم در آتیه نزدیکی در راه رفاه و آسایش مردم و بهبود وضع جامعه قدم‌های بلند برداریم.