بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام گشایش راه‌آهن ایران و ترکیه ۵ مهر ماه ۱۳۵۰

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۹:۲۷ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:راه آهن سراسری ایران using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی

رضا شاه بزرگ - راه‌آهن سراسری ایران


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام گشایش راه‌آهن ایران و ترکیه ۵ مهر ماه ۱۳۵۰


برای من فرصت بسیار دلنشین و گرانبها و تاریخی است که امروز در حضور شما و عده بسیار زیادی از مردم شهر زیبای وان و ملت برادر و دوست ترکیه در مراسم افتتاح خط آهن ایران و ترکیه شرکت می‌کنم.

ما از تشریک مساعی دولت‌های انگلستان و ایالات متحده امریکا به خاطر کمک‌های فنی و مالی آنها سپاسگزاریم.

همچنین از دبیر کل سازمان پیمان مرکزی، خصوصاً از متخصصین و کارمندان و کارگران زحمتکش ایرانی و ترک به خاطر زحمات طاقت‌فرسایی که در گرما و سرمای شدید برای ایجاد این خط آهن متحمل شده‌اند، قدردانی می‌کنیم.

مفهوم این خط ارتباطی، بیش از آن است که در روز نخست بتوان به نظر آورد. این خط نه تنها دو ملت را به هم نزدیکتر می‌کند و باعث رونق اقتصادی و مبادلات صنعتی می‌شود، بلکه وسیله ارتباط دو قاره مهم دنیا با یکدیگر است. خیلی زود می‌شود مجسم کرد که این راه آهن را تا کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان و حتی دورتر از پاکستان و تا جایی که شبکه راه آهن وجود دارد و تا مسافات بسیار بعید در قاره آسیا می‌توانیم ادامه بدهیم.

بار دیگر مایلم در چنین روز فرخنده‌ای احساسات عمیق خود را برای ادامه سلامت و موفقیت شخص حضرت رئیس جمهوری ترکیه و برای موفقیت و ادامه ترقیات دولت و ملت ترک و تحکیم روزافزون دوستی و اتحاد ایران و ترکیه ابراز کنم و اطمینان بدهم که فواید این کار بزرگ از مرزهای کشورهای ما تجاوز خواهدکرد.