بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام باریابی و شناساندن معاون فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش ۱۳ امرداد ماه ۱۳۴۷

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۱:۱۰ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


کشور ما اکنون به سرعت در حال صنعتی‌شدن است و با توسعه صنایع و همچنین صنعتی‌شدن کشاورزی، احتیاج ما به کادر فنی متوسط روزبه‌روز بیشتر می‌شود. البته در این شرایط انتظار ما از تعلیمات فنی و حرفه‌ای خیلی بیش از کاری است که فعلاً انجام می‌گیرد.

هدف ما این است که ایران به مرحله‌ای از پیشرفت صنعتی برسد که مسئله اشتغال کامل همه افراد ملت، اعم از زن و مرد تأمین شود. بنابراین برای رسیدن به این هدف باید از هم‌اکنون با بهبود کمی و کیفی تعلیمات فنی و حرفه‌ای، موجبات تعلیم فنی افراد را متناسب با احتیاجات کشور فراهم کرد. در شرایط حاضر توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای و تقویت کادر فنی حد وسط، برای ما از تعلیمات عالیه هم ضروری‌تر است.

افراد متخصص که در سطح تکنیسین باید صنایع حال و آینده کشور را اداره کنند، در حقیقت ستون فقرات صنایع کشور را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر تعداد این افراد نسبت به کادر تحصیل‌کرده تعلیمات عالیه به مراتب کمتر از آن چیزی است که منطقاً باید باشد.

کادر تعلیم‌دیده عالی هم در صورتی می‌تواند کاملاً مفید واقع شود که کادر فنی حد وسط، به تعداد متناسب و کافی در کشور وجود داشته‌باشد. این مسئله مخصوصاً در این موقع که موضوع تحول در آموزش و پرورش مطرح است اهمیت خاص دارد.

کارشناسان لازم را برای اجرای برنامه‌های جدید آموزشی و دوره راهنمایی تحصیلی که مشخص‌کننده استعدادهای افراد در تحصیلات بعدی آنان است، باید از هم‌اکنون تربیت نمایید.

باید با به کاربردن روشهای جدید، تحرک تازه‌ای در تعلیمات فنی و حرفه‌ای به وجود آورید و برای این منظور باید از افراد جوان و متخصص که به کار خود در تعلیمات فنی و حرفه‌ای عشق می‌ورزند، استفاده‌کنید و وسایل بهره‌برداری از خدمات آنان را برای اجرای برنامه‌هایی که در پیش است، فراهم نمایید.