بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام باریابی وزیر بازرگانی و معاونان ۲ مهر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشگاه تهران درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی امرداد ماه تا آبان ماه


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام باریابی وزیر بازرگانی و معاونان ۲ مهر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

موضوع اصلی که باید در سرلوحه کار وزارت بازرگانی قرار گیرد، بررسی مسئله عرضه و تقاضا است که در این مورد نیز نه تنها باید احتیاجات امروز مملکت مورد توجه قرار گیرد بلکه باید با توجه به افزایش جمعیت و سطح زندگی مردم برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی دقیق بشود.

وزارت بازرگانی با توجه به وظایف خطیری که دارد با استفاده از وسائل ارتباطی که امروز در مملکت موجود است باید با بازرگانان و مراکز تجارتی دنیا بطور مرتب در تماس باشد و از نرخ کالاهای وارداتی و صادراتی بخصوص مواد غذایی که امروز ناگزیریم مقداری از آن را از خارج تأمین کنیم در اختیار داشته باشد و همچنین سعی شود در مورد افزایش کالاهای صادراتی اقدامات اساسی صورت گیرد.

آنچه فعلاً به نظر می‌رسد در این اواخر مردم به ایجاد باغ‌های میوه بخصوص سیب به لحاظ سود قابل ملاحظه‌ای که دارد، بسیار راغب شده‌اند و وزارت بازرگانی باید برای میوه بخصوص سیب در کشورهای همجوار بازار فروش ایجاد کند. همچنین با داشتن زمین و آب و هوای مساعدی که در صفحات شمالی از جمله بندر پهلوی وجود دارد، موردی ندارد که ما نتوانیم مثل هلند به پرورش گل اقدام کنیم و رقم صادراتی از این راه نداشته باشیم.

ضمناً وزارت بازرگانی باید با تولیدکنندگان داخلی مرتباً در تماس باشد و از اشکالات آن‌ها مطلع گردد و در مورد افزایش تولید صاحبان صنایع را راهنمایی کند به حدی که بتوانیم در آینده نزدیک از وارد کردن تولیدات مشابه داخلی از خارج بی نیاز باشیم. سعی و مطالعه کنید که گوشت قرمز مصرفی کشور به تدریج در داخل کشور تأمین شود و برای محصولات صیفی بیشتر که در خوزستان و نقاط جنوبی کشور به عمل می‌آید، بازارهایی خوبی پیدا شود.

شاهنشاه در مورد خریدهای دولتی از وزیر بازرگانی سئوال‌هایی فرمودند. وزیر بازرگانی به عرض رساند، قسمت عمده این وظیفه را شرکت بازرگانی معاملات خارجی انجام می‌دهد.

سعی و مراقبت کنید که این دستگاه کاملاً پاک باشد و توانایی کافی برای انجام این مسئولیت را داشته باشید. به منظور احتراز از تضییع وقت و مکاتبه احتیاجات کوچک سازمان‌ها به وسیله مسئولین مربوط انجام شود تا در پیشرفت امور مربوط وقفه‌ای پیش نیاید. شاهنشاه در مورد تأمین شکر مصرف داخلی کشور فرمودند: مطالعه شود که افزایش کشت نیشکر و همچنین بررسی در مورد افزایش کشت چغندر به تدریج به احتیاجات کشور از محصول داخلی تأمین شود.