بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام باریابی هموندان شورای عالی پیشاهنگی ۱۰ آذر ماه ۱۳۴۷

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام باریابی هموندان شورای عالی پیشاهنگی ۱۰ آذر ماه ۱۳۴۷

پیشرفتی که در سنوات اخیر در امر پیشاهنگی حاصل شده‌است، شایان تقدیر است. البته همانطور که ذکرکردید، بعضی اشکالات به خصوص از لحاظ قانون استخدام در کار شما پیش آمده، ولی همین پیشرفتی که با وجود اشکالات به دست آمده، از یک طرف نشان می‌دهد که اصل پیشاهنگی در روح و فکر افراد مملکت ما نفوذ کرده و در عین حال که بچه‌های ما به این کار علاقمند هستند، اولیای آنها هم فواید آن را دریافته‌اند، از طرف دیگر دلیل آن است که مربیان ما نیز، هم به کار خود وارد هستند و هم در انجام وظیفه خویش دلسوزی و پشتکار لازم را نشان می‌دهند.

تأسیس خانه‌های پیشاهنگی، تشکیل اردوگاه‌ها و اجتماعات مختلف بر پایه ملی و بین‌المللی و تعداد زیاد افرادی که در این اجتماعات شرکت کرده‌اند، همه دلیل بر این است که تشکیلات پیشاهنگی ما در حال حاضر قدرت کشش یک چنین اجتماعات بزرگی را پیدا کرده‌است. همچنین مسافرتهایی که پیشاهنگان ما به خارج کرده‌اند، شایان توجه است. البته هیچ‌وقت نباید به نتایجی که حاصل شده قانع و حتی از آنها راضی باشیم، زیرا همیشه باید دیدِ ما، نظر و آرمانِ ما، به حداکثر ممکن بالا باشد و این هدف وقتی به‌دست می‌آید که نهضت پیشاهنگی در تمام نقاط ایران و در دورافتاده‌ترین دهات کشور عملاً رخنه و نفوذ کرده‌باشد. مفهوم پیشاهنگی فقط پوشیدن لباس آن و رعایت ومقررات ظاهری آن نیست، بلکه باید افراد مملکت روحاً به صفات و خصایل پیشاهنگی مجهز باشند. اضافه بر جنبه‌های نیکوی این نهضت، من‌جمله همین هفته کار نیک که اکنون در جریان است، اصولاً پیشاهنگی مکتب زندگی است، برای اینکه به همه بیاموزد که چگونه هر فردی در جامعه می‌تواند کار خودش را خوب انجام بدهد و مشکلات خودش را حل کند بدون اینکه متوسل به تقلب و پشت هم اندازی شود.

امیدوارم وسایل مادی کار شما بهتر شود و تعداد مربیان پیشاهنگی روزبه‌روز زیادتر گردد و همچنین شماره پیشاهنگان دختر و پسر ما پیوسته بیشتر شود تا وقتی که به حد نصاب خود یعنی حدی که تقریباً همه افراد مملکت را فرابگیرد، برسد.