بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام باریابی روسای انجمن‌های شهر و شهرداران حزبی در کاخ نیاوران ۲۵ آذر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۲۵ آذر ۱۳۴۸

بیانات شاهنشاه در شرفیابی رؤسای انجمنهای شهر و شهرداران حزبی

(در کاخ نیاوران)

تشکیل کنفرانس رؤسای انجمنهای شهر و شهرداران حزبی، برای شما فرصتی بود تا دور هم جمع شوید و از تجربیات یکدیگر استفاده کنید و بتوانید به مسئولیتهایی که بر عهده شما محول شده‌است، عمل کنید و نتایج کنفرانس را برای بهبودبخشیدن به امور مهم مملکت مورد استفاده قراردهید.

همه شما کم‌وبیش با هدفهای انقلاب ایران آشنا هستید و می‌دانید که یکی از اصول اساسی فلسفه انقلاب ما، واگذاری کار مردم به دست مردم است و این امر نیز به دو صورت امکان‌پذیر است. یکی از طریق انتخاب اعضای انجمن شهر و انتخاب شهردار و در حقیقت سپردن مسئولیت این امور به خود مردم، دیگری به وسیله سیستم تحزّب. چون اصل تحزّب رو به پیشرفت است، حزب در انتخاب رؤسا و اعضای انجمنهای شهر و شهرداران انتخابی، مسئولیتهایی به گردن می‌گیرد.

کار مردم باید هر چه بیشتر به دست خود آنها صورت بگیرد. در آینده نزدیک مردم در کارهای بهداری و آموزش و فرهنگ بیشتر شرکت خواهندکرد. اصولاً در هر امری که مربوط به مردم است، مسئولیت باید مستقیماً با خود مردم باشد. در این میان حزب نیز باید از میان مردم برخیزد و در بین طبقات مختلف مردم نفوذ و ریشه داشته‌باشد. حزب برای آنکه در کار خود موفقیت به دست آورد، باید روزبه‌روز تشکیلات مرتب‌تری داشته‌باشد.

شما باید به اساس هدفها و اصول مرامنامه خود وارد باشید تا مردم نیز همین هدفها را با ایمان و اعتقاد کامل دنبال کنند. هیچ روزی را سپری نکنید بی‌آنکه در آن روز امری تازه و مطلبی جدید آموخته باشید. به نشریاتی که خودتان منتشرمی‌کنید، اهمیت بدهید و آنها را خودتان مطالعه کنید و علاوه بر آن مغز خود را با اندیشه‌های نو در حقیقت ورزش بدهید و بکوشید کار شما روزبه‌روز مفیدتر و عملی‌تر باشد و در عین حال از اتلاف وقت دوری کنید.

کمتر کاغذبازی بکنید و کاری را که فی‌المثل می‌توان با یک تلفن حل کرد، با همان یک تلفن حل کنید و بدانید که برای هر فرد، چه عضو حزب باشد و چه عضو حزب نباشد، اساس کار عبارت است از خدمت به جامعه و خدمت به هدفهای عالیه مملکت. همان مطالبی که ما به عنوان انقلاب اداری و به عنوان اصلی از اصول دوازده‌گانه انقلاب ایران برای بهبود وضع ادارات دولتی پیشنهاد کرده‌ایم، برای بهبود کار شما نیز باید مورد توجه قرارگیرد. این انقلاب باید در استانها نیز عملی شود به ویژه آنکه در استانها گرفتاریهای دست و پا گیر کمتر است و شما می‌توانید با اشکال کمتر، تمام معایب و اشکالاتی را که در امور اداری شهر شما وجود دارد، بررسی کنید و همه معایب را با قاطعیت بیشتری بر طرف سازید. انتظار ما این است که شما اصول انقلاب ایران را زودتر و سریع‌تر در استانهای خودتان عملی کنید.

زنان ایرانی نیروی تازه‌نفسی هستند که به خوبی می‌توان از آنها در امور خیریه و یا به طور مثال در بازرسی و کنترل مغازه‌ها و جلوگیری از گرانفروشی و امور دیگر نظیر بهداری، آموزش، فرهنگ و به طور کلی در هر امری که نیازمند پشتکار و دقت است، استفاده کرد.

امروزه زنان و دختران کشور ما، دوشادوش برادران خود در سه سپاه خدمت می‌کنند، و این خدمت مقدس را با روحیه‌ای خوب و عالی انجام می‌دهند. مسلماً شرکت زنان و دختران کشور ما در این گونه کارها، روزبه‌روز بیشتر و محسوس‌تر خواهدشد.

لازم است در استانها نیز کنفرانسهایی ترتیب یابد و ضمن آن اصول سیاستهای مملکتی در امور اقتصادی یا کشاورزی و یا در زمینه‌های دیگر با مردم در میان گذاشته‌شود، زیرا این کار باعث ایجاد همگامی و همبستگی بیشتر طبقات ملت ایران در سراسر خاک این کشور خواهدشد.

ضمناً به‌جاست که شهردار پایتخت، مشکلات و مسائلی را که شهر تهران هم‌اکنون با آن روبه‌رو است، برای شهرداران سراسر کشور تشریح کند، تا آنها در اداره امور شهرهای خود که در حال توسعه و گسترش هستند، بیشتر دقیق باشند و از پیش مانع تکرار این مشکلات در شهرهای خودشان بشوند.