بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در باریابی هیات رییسه دانشگاه تهران ۱۵ بهمن ماه ۱۳۳۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۳۰ مهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۸:۴۸ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:دانشگاه تهران using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۱ خورشیدی تازی

دانشگاه تهران


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در باریابی هیات رییسه دانشگاه تهران ۱۵ بهمن ماه ۱۳۳۱


گزارشی که درباره امور دانشگاه داده‌شد و ترقیاتی که خوشبختانه به خصوص در سال اخیر نصیب این مؤسسه شده‌است، موجب نهایت خوشوقتی و مسرت خاطر ما گردید.

همانطوری که ذکر گردید، با آنکه این ده سال که طی آن استقلال دانشگاه عملی شده و پایه‌های علمی آن استحکام پذیرفته مدت بسیار کوتاهی است، باز هم دانشگاه در این مدت به ترقیات قابل توجهی نائل گردیده‌است.

بدیهی است که پیشرفت کار یک مؤسسه علمی تا حد زیادی مربوط به وسایل مادی است که در اختیار دارد، و با اینکه از این حیث دانشگاه در مضیقه بوده‌است، خوشبختانه ذوق سرشار و علاقه به امور علمی و تربیتی آن را جبران نموده، سبب شده‌است که دانشگاه مصدر خدمات مهمی واقع شود.

تأمین استقلال مالی دانشگاه خبر مهم و مسرت‌بخشی بود و امیدوارم در سایه این تسهیلات مالی دانشگاه به پیشرفت‌های بیشتری نائل شود.

این موضوع که عده کثیری از جوانان با حرارت زیاد و علاقه مفرط برای تحصیلات عالی به دانشگاه هجوم می‌آورند و دانشگاه وسایل کافی برای پذیرفتن همه آنها را ندارد، البته موجب تأسف است، به خصوص که مدارس حرفه‌ای و تخصصی در مملکت موجود نیست که بتواند عده‌ای از این جوانان را برای حرفه و مشاغل مختلف تربیت و آماده سازد. انتظار می‌رود که این گونه مدارس حرفه‌ای و فنی زودتر به عده کافی تأسیس یابد تا اینکه از مشکلات در سال‌های آینده کاسته شود.

ترقیات دانشگاه موجب کمال مسرت ما است. امیدوارم این کانون بزرگ علم و هنر چنانکه در خور سوابق تاریخی و فرهنگی این کشور است، روزبه‌روز توسعه یابد و به انجام خدمات شایسته‌تری توفیق حاصل کند.

انشاءالله سال آینده که جشن هزاره حکیم بزرگ ابوعلی سینا برگزار می‌شود، دانشگاه به نوبه خود اهتمام وافی مبذول خواهدداشت که مراتب حکمت و فضیلت و مقام علمی این استاد بزرگ را از جهات مختلف مورد بحث قرار دهد و معرفی نماید.

از یکایک آقایان استادان دانشگاه که با روح خستگی‌ناپذیری در اشاعه علم و تربیت جوانان بذل همت می‌کنند و پایه آینده درخشانی را برای این مملکت بنیاد می‌گذارند، قدردانی می‌کنم.