بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در باریابی نمایندگان رسانه‌های فرانسه در کاخ مرمر ۸ خرداد ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۸ خرداد ۱۳۴۱

از بیانات شاهنشاه در شرفیابی نمایندگان مطبوعات فرانسه

(در کاخ مرمر)

از اینکه اعضای برجسته مطبوعات شهرستانهای فرانسه به ایران آمده‌اند، خوشوقتم.

شما در این سفر، کشور و ملتی را می‌بینید که از دیرزمان با فرانسه علائق دوستی داشته‌است. علاوه بر این، یک نوع اتحاد فکر بین فرانسویان و ایرانیان وجود دارد که نظیر آن کمتر میان دو ملتی مشاهده شده‌است. شما توانسته‌اید به چشم خود ببینید که چگونه همکاری بین دو ملت ما می‌تواند نتایج خوب به بار بیاورد و نمونه آن را درمورد سد سفیدرود و کارخانه کودشیمیایی شیراز ملاحظه کرده‌اید. گمان می‌کنم که ما بتوانیم از این نمونه‌ها خوشوقت باشیم، ولی اینها قسمتی است از آنچه که در آینده می‌توانیم انجام دهیم.

امیدوارم ملت و دولت فرانسه بیش از پیش مسائل ایران را درک کنند و بدانند که ایران کشوری است که هم می‌خواهد ترقی کند و هم وسایل و امکانات این ترقی را دارد. می‌توانم بگویم که ایران قطعاً در راه پیشرفت است و آینده درخشانی در پیش دارد.

در راه تحول، تمام دوستان ایران باید دست به دست ما بدهند. البته ما به تنهایی نیز می‌توانیم کار بکنیم و جلو برویم ولی جای تأسف خواهدبود که از همکاری فنی دوستان خود بهره‌مند نباشیم.

یقین دارم اعضای این هیأت در بازگشت به فرانسه حقایق کشور ما را خواهندگفت و وسیله‌ای خواهدشد که روزبه‌روز دوستی قدیمی ایران و فرانسه محکم‌تر گردد تا دو ملت در راه صلح جهان و سعادت نوع بشر هماهنگ پیش بروند.