بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به علما و روحانیون زنجان هنگام گشایش بیمه زنجان ۳ شهریور ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۲:۵۱ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۳ شهریور ۱۳۴۱

بیانات شاهنشاه خطاب به علما و روحانیان زنجان

(در گشایش هتل بیمه زنجان)

از ملاقات شما بسیار خوشوقتم.

می‌بینم که شهر زنجان از لحاظ آبادانی با گذشته فرق بسیار کرده‌است و البته باید از این هم به مراتب بهتر بشود. در دنیا رفاه و آسایش نبایستی منحصر به یک عده به خصوص باشد. لابد آقایان که اهل علم و دین و اصول و عدالت هستند خودشان به این مطلب به خوبی پی برده‌اند. به حمدالله کار اصلاحات ارضی در مملکت آغاز شده و پیشرفتهایی کرده‌است و این کار را که به خواست خداوند و مشیت الهی مشغول انجام آن شده‌ایم، با موفقیت به پایان می‌رسانیم.

البته همّ ما تنها معطوف به این نیست که کار اصلاحات ارضی پیش برود، بلکه هدف اصلی ما این است که در کلیه رشته‌ها و شئون مملکت گامهای سریع برداریم. ما باید کاری کنیم که ضعیف و قوی در برابر حق و عدالت یکسان باشند و هر کس در پناه قانون محفوظ و محروس بماند. با برقراری عدالت برای همیشه ریشه ظلم و فساد از بیخ و بن برکنده شود و اعتماد و اطمینان مردم به دستگاههای دولتی بیشتر گردد. ما سعی می‌کنیم که وسایل تمدن امروزی را در کلیه شهرهای بزرگ و کوچک نفوذ دهیم. تأمین وسایل بهداشت، آب آشامیدنی و ایجاد بیمارستانها و درمانگاهها و مدارس کارهایی نیست که بتوان آن را در یک روز انجام داد. در تمام ممالک مترقی دنیا که هم اکنون در جاده تکامل هستند به تدریج این کارها را انجام می‌دهند. من نه تنها برای زنجان بلکه برای تمام شهرهای این مملکت آتیه درخشانی می‌بینم.

شما باید مردم را به کار و فعالیت بیشتر تشویق کنید تا خود مردم بر اثر فعالیت، زندگی بهتری داشته‌باشند و در نتیجه ما نیز اجتماع صحیح و سالمی داشته‌باشیم.

رمز موفقیت هر جامعه در این است که اصول و مبانی دین در آن جامعه قوی و محکم و ریشه‌دار باشد و هیچ اجتماعی بدون چنین تضمین اخلاقی قوام و دوام ندارد، مخصوصاً در دنیایی که روزبه‌روز رو به مادیات می‌رود. این تعالیم روحی از طرفی باید به وسیله آقایان به طور طبیعی و مطابق اساس دین تدریس شود، که حتی‌المقدور در جهت مخالف سیر طبیعی پیشرفت جامعه امروز دنیا نباشد، برای اینکه نمی‌توان در مقابل رشد اجتماعی و ترقیات سریع امروزی دنیا مقاومت کرد. ممکن است برخلاف این جریان دو یا سه یا پنج سال مقاومت کرد، اما برای همیشه نمی‌توان به آن ادامه داد. اگر انسان از روی عدم معرفت در مقابل این عوامل ترقی و تمدن مقاومت کند، خودش در اینجا از پا خواهدافتاد.

همت ما این است که اصول طبیعی و اصلی اسلام عملی شود و کسانی که قرنها بعد از اسلام به میل خود در دین حشو و زوائدی ایجاد کرده‌اند نباید عقاید آنها در اختیار مردم گذاشته شود ، زیرا اگر این عقاید مخالف جریان عادی و طبیعی دین مبین اسلام باشد، هم به ضرر دین و هم به ضرر مملکت است.

خصوصیات زنجان بر خود من واضح است. هنوز از آن ایام شوم واقعه آذزبایجان مدت زیادی نگذشته که ما آن را به دست فراموشی بسپاریم. خود من از نزدیک شاهد و ناظر فداکاریها و از جان‌گذشتگی‌های مردم زنجان و آذربایجان بوده‌ام. بدیهی است که نفع خود مردم در وطن‌پرستی است به علاوه اطاعت از اوامر دین باید توأم با عقیده پاک و خالص باشد.

آقایان باید مبلغینی به دهات اطراف بفرستند و مردم دهات و روستاها را مجهز به علم و ایمان و خداپرستی و میهن‌دوستی نمایند.

موفقت همه آقایان را از خداوند آرزو می‌کنم.