بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ پرزیدنت نیکسون هنگام بازگشت به ایران ۱ آبان ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفر رسمی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ایالات متحده امریکا ۲۶ مهر - ۳ آبان ماه ۱۳۴۸ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر


۱ آبان ۱۳۴۸

بیانات شاهنشاه در پاسخ سخنان حضرت رئیس‌جمهوری امریکا

(هنگام بازگشت به ایران)

آقای رئیس‌جمهوری،

از سخنان محبت‌آمیز شما بسیار متشکرم. بار دیگر باید بگویم که از میهمان‌نوازی شما عمیقاً امتنان دارم. دوستی که نسبت به من ابرازکردید، موجب سپاسگزاری عمیق من است. مذاکرات ما در نهایت صراحت و در محیط کاملاً دوستانه‌ای صورت گرفت. همچنین مذاکراتی که با سایر مقامات امریکایی به عمل آوردم، آمیخته با صفا و صمیمیت بود.

همانطور که اشاره کردید، مناسبات ما هیچگاه به خوبی امروز نبوده‌است، زیرا این مناسبات بر پایه اعتماد کامل و منافع مشترک برقرار شده‌است. ما هر دو از یک اصول دفاع می‌کنیم و به ارزشهای اخلاقی یکسانی معتقدیم، ارزشهایی که به خاطر آنها زندگی می‌کنیم و در صورت لزوم حاضریم برای آنها جان خود را فدا کنیم.

کشور شما به این امر معتقد و در آن ذی‌نفع است که دنیا باید جایی برای زندگی بهتر شود و به هر کس باید فرصت زندگی بهتر و رهایی از ترس و وحشت داده‌شود. هر کس باید این فرصت را داشته‌باشد که زندگی خود را در سلامت و رفاه بگذراند.

به خاطر این ایده‌آلها که مورد احترام ما است، ما برای شما توانایی روزافزونی آرزو می‌کنیم. ما برای تمام کوششهای شما آرزوی موفقیت داریم و علاوه بر این آرزومی‌کنیم که شما همواره در کمک به بشریت موفق باشید، زیرا این کمک از عهده شما ساخته است و با توجه به این توانایی است که من می‌خواهم با صراحت بگویم وقتی توانایی هست، باید کمک کرد. ما نیز به سهم خود همچنان کوشش خواهیم کرد تا نقش سازنده خود را ادامه دهیم. ما در منطقه خود سعی خواهیم کرد از همین اصول دفاع کنیم و به همکاری و مساعدت در جهت حفظ صلح و ثبات ادامه دهیم و به هر کس که خواستار کمک باشد کمک کنیم. ما در دادن این گونه کمکها هیچ گاه به خود تردید راه نخواهیم داد و سعی خواهیم کرد که کمکهای ما حتی‌المقدور آزادانه باشد. من امیدوارم که مناسبات میان دو کشور به همین نحو به نفع هر دو کشور ادامه یابد، و نیز امیدوارم که این مناسبات به سود منطقه ما و سراسر جهان باشد.

آقای رئیس‌جمهوری،

همانطور که اشاره کردید، کشور من واقعاً چهارراه تمدنها و کانون منافع مختلف است. ما مفتخریم از اینکه بتوانیم این وظیفه را به نحوی مسالمت‌آمیز و با متانت به طرزی که سودمند و مفید واقع شود، به انجام برسانیم. ما در انجام این وظیفه هنگامی بهتر موفق خواهیم شد که از حمایت معنوی دوستان خود که بزرگترین آنها کشور بزرگ شما است، برخوردار شویم و بار دیگر یادآور می‌شوم که دوستی شما آقای رئیس‌جمهوری، برای من و ملت من بسیار ارزنده است.