بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ وزیر امور خارجه در میهمانی رسمی در کاخ وزارت امور خارجه امریکا ۲۹ مهر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفر رسمی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ایالات متحده امریکا ۲۶ مهر - ۳ آبان ماه ۱۳۴۸ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر


۲۹ مهر ۱۳۴۸

بیانات شاهنشاه در پاسخ وزیر امور خارجه امریکا

(در ضیافت رسمی ناهار در کاخ وزارت امور خارجه امریکا)

امروز صبح من تحت تأثیر سخنان محبت‌آمیز حضرت رئیس‌جمهوری امریکا قرار گرفتم و اکنون نیز بار دیگر شما با بیانات مهرآمیز خود مرا تحت تأثیر قرار دادید.

من از دوران کودکی هنگامی که تاریخ کشورم را می‌آموختم با مناسبات ایران و امریکا نیز آشنا شدم، ولی هنگامی که برای نخستین بار در سال ۱۹۴۹ به این کشور سفر کردم، کوشیدم تا با مردم این سرزمین از نزدیک آشنا شوم. در آن سفر بشردوستی امریکایی را که در تاریخ آمده‌است، از نزدیک دیدم. مردمی که بی‌دریغ به دیگر کشورها کمک کرده‌اند، بدون آنکه در ازای آن انتظاری داشته‌باشند. مردمی که همواره از آزادی بشر حمایت کرده‌اند و به همین سبب است که این کشور را سرزمین شجاعان می‌خوانند.

روابط دو کشور ما هیچ گاه مانند امروز بر پایه اعتماد و احترام متقابل و دوستی و تفاهم کامل استوار نبوده‌است. ما از این پس خواهیم کوشید نسبت به اصول انسانی که شما نسبت به آن وفادارید، وفادار بمانیم و سعی خواهیم کرد نسبت به کسانی که نیازمند کمک هستند، کمک کنیم. ما هرگز سعی نخواهیم کرد که سرزمین خود را به زیان دیگری توسعه دهیم و هیچگاه در صدد ربودن ثروت دیگران برنخواهیم آمد و دیگران را از آنچه دارند محروم نخواهیم کرد.

درست است که ما نمی‌توانیم به اندازه شما سخاوتمند باشیم، چه اگر ارقام را درست به خاطر بیاوریم تصور می‌کنم که شما در جنگ جهانی بیش از یک‌صدمیلیارد دلار به کشورهای دیگر کمک کرده‌اید و این کمکی بود که بدون هیچگونه چشم‌داشتی داده شده‌است. ما با توجه به موقع مهم جهانی که داریم با نهایت قدرت در راه حفظ عقاید و آرمانهایی که به آن معتقدیم با کسانی که با ما هم‌عقیده هستند، همکاری خواهیم کرد.

من به عنوان یک دوست برای شما و کشور شما آرزوی سعادت و توانایی دارم و آرزو می‌کنم که کوششهای شما همیشه با پیروزی توأم باشد و مانند گذشته به تحقق آرمانهای عالی انسانی کمک کنید. مطمئن هستم که این کشور را با اعتقاد راسخ‌تری نسبت به دوستی ایران و امریکا ترک خواهم‌کرد.