بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ سخنان نیکلای پادگورنی در میهمانی شام در کاخ گلستان ۷ فروردین ماه ۱۳۴۹

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۳۴ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۹ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ سخنان نیکلای پادگورنی صدر هیات رییسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در میهمانی رسمی شام در کاخ گلستان ۷ فروردین ماه ۱۳۴۹

از بیانات محبت‌آمیز آن حضرت کمال تشکر را دارم.

خوشوقتم که در مدت اقامت کوتاه خود در ایران توانسته‌اید با احساسات مودت‌آمیز مردم ما که نماینده علاقه آنها به تقویت روح تفاهم و توسعه روابط حسن همجواری و همکاری مثبت و سازنده دو کشور است، از نزدیک آشنا شوید. نظیر همین احساسات را من در سفرهای خود به اتحاد شوروی نزد مردم کشور شما مشاهده کرده‌ام و معتقدم که این تفاهم مشترک که بر اساس واقع‌بینی کامل قرار دارد، بهترین تضمین ادامه همکاری ثمربخش ما در زمینه وسیع اقتصادی و صنعتی و فرهنگی و علمی است، در عین حال چنین تفاهمی یک بار دیگر این حقیقت را ثابت می‌کند که سیاست همزیستی و همکاری مسالمت‌آمیز کشور ما و ملل جهان با سیستم‌های حکومتی و اقتصادی مختلف تنها سیاست واقع‌بینانه و منطقی عصر حاضر است. ما در کشور خود بر این عقیده هستیم که در دنیای کنونی تنها میدان مبارزه که ملت‌ها حق دارند در آن پای گذارند، میدان مبارزه با عوامل عقب‌ماندگی، یعنی فقر و جهل و بیماری و تبعیضات و تعصباتی است که به صورت یادگارهای نامطلوب دوران گذشته به ما رسیده‌است و تنها هدف صحیحی که واقعاً می‌تواند در برابر ملل قرار داشته‌باشد، پیشرفت هر چه بیشتر آنها در رشته فرهنگ و دانش و تأمین سطح زندگی هر چه بالاتر و مرفه‌تر از نظر اقتصادی و صنعتی بر اساس عدالت اجتماعی است. ملت ما مدتی است که با تلاش در این راه قدم نهاده است. بدیهی است در این راه ما از همکاری کشور بزرگ و پیشرفته‌ای مانند اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، با درجه عالی علم و صنعت و تکنیک آن، با کمال علاقه استقبال می‌کنیم و از این جهت مایه خوشوقتی ما است که آن حضرت از جانب کشور خویش بسط و توسعه این همکاری را نه تنها مطلوب، بلکه ضروری شمارد.

همان‌طوری که ذکر فرمودید در مملکت ایران خاطره لنین را همیشه با احترام و به خوبی یاد می‌کنند، لنین همان طوری که فرمودید، دوست ملل شرق است و ما در ایران به تجربه دیدیم که دوست بزرگ ما بود و در زمان او فصل جدیدی در مناسبات بین دو کشور و دو ملت اتحاد جماهیر شوروی و ایران آغاز گردید. این است که ما با کمال مسرت در بزرگداشت شخص او و بزرگداشت یکصدمین سال تولد او شرکت می‌کنیم و حسن تفاهم او را نسبت به سایر ملل و به خصوص خودمان محترم می‌شماریم. بدیهی است از جانب کشور ما نیز در این مورد چیزی جز حسن نیت و حسن تفاهم وجود ندارد و این تفاهم مشترک، حقیقتی است که در مذاکرات امروز ما یک بار دیگر به اثبات رسید.

در صحنه بین‌المللی همچنان که شما در مورد کشور خود اظهار داشتید، ما نیز به طور قاطع هواخواه صلح و امنیت و احترام به حاکمیت کشورها و همکاری همه آنها بر اساس تساوی کامل حقوقی هستیم. ما با هر نوع تجاوز و با هر گونه امتیازی که بر اساس پیروزی‌های نظامی به دست آید، مخالفیم و عقیده داریم که فقط از طریق احترام به منشور ملل متحد و اجرای کامل قطعنامه‌های آن می‌توان صلح و همکاری بین‌المللی را تأمین کرد.

صلح و همکاری کشورها و ملل جهان و توسعه همکاری مسالمت‌آمیز و سازنده ایران و اتحاد جماهیر شوروی و ترقی و رفاه روزافزون ملل اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و ایران و سلامت و سعادت شخص آن حضرت را آرزومندم.