بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ خوش‌آمدگویی شهردار نیویورک ۲۷ مهر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفر رسمی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ایالات متحده امریکا ۲۶ مهر - ۳ آبان ماه ۱۳۴۸ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ خوش‌آمدگویی شهردار نیویورک ۲۷ مهر ماه ۱۳۴۸


آقای شهردار، خانمها، آقایان،

مایلم ابتدا از شهردار این شهر باشکوه و سخنان گرم و محبت‌آمیزی که نسبت به من و کشورم و مردم ایران بر زبان آوردند، سپاسگزاری کنم. در عین حال از مدیر موزه نیویورک به خاطر فرصتی که برای بازدید ما از این موزه فراهم آوردند، و بالاخره از اینکه ضیافت باشکوهی در اینجا برای پذیرایی از ما ترتیب یافته‌است، تشکرکنم.

شما در نطق خود به سپاههای مختلفی که ما در ایران به وجود آورده‌ایم، اشاره کردید. شاید برای شما جالب توجه باشد که اکنون نه تنها پسران کشور من به این سپاهها می‌پیوندند تا به این وسیله به قسمتی از وظایف میهنی خود عمل کنند، بلکه از دو سال پیش تاکنون دختران ما نیز به این سپاهها می‌پیوندند. یک چنین اقبال همگانی جوانان از سپاههای دانش و بهداشت ایران می‌تواند مفاهیم گوناگونی داشته‌باشد. یکی از این مفاهیم در حقیقت عبارت از شوق و هیجانی است که تمام مردم کشور من به ایفای نقشی شایسته در پیشبرد رستاخیز ملی ایران ابراز می‌کنند. این رستاخیز باید کشور ما را به عالی‌ترین مدارج تمدن برساند. ما در همان حال که با گامهای بلند و با تهور در راه توسعه کشور خود پیش می‌رویم، از اندیشیدن به آینده‌های دور نیز غافل نیستیم.

من فکر می‌کنم که مردم کشور من و آنهایی که زمانی در این شهر بزرگ و باشکوه بوده‌اند، همچنین ایرانیانی که به کشور خود بازگشته‌اند، نه تنها خاطرات شگفت‌انگیزی از این شهر بی‌همتای دنیا به همراه آورده‌اند، بلکه از طریق ادامه تحصیل در دانشگاهها و از رهگذر آشنایی با زندگی مردم نیویورک به این حقیقت بزرگ پی برده‌اند که وقتی یک ملت صادقانه و شرافتمندانه کار کند، با وجود همه موانعی که در سر راهش پیش خواهدآمد، سرانجام شاهد پیروزی را در آغوش خواهدگرفت. به این حساب سرگذشت نیویورک در واقع داستان پیروزی ملت امریکا نیز هست. با وجود این آنچه حیرت‌انگیزتر به نظر می‌رسد این است که شما ضمن نائل آمدن به پیشرفتهای عظیم فنی و با اینکه تنها چند ماه پیش موفق شدید برای نخستین بار انسانها را در کره ماه پیاده کرده و آنها را به سلامت به زمین بازگردانید، معهذا هنوز هم به شیوه دیرینه خود مسائل و مشکلات را از نظر ارزشهای انسانی آن نگاه می‌کنید، و هنوز هم به این روش وفادار مانده‌اید. این واقعاً امیدوارکننده است. چون می‌توان پرسید که اگر قرار زندگی تنها عبارت از پیشرفت در زمینه مادیات و گسترده‌تر شدن فرمانروایی ماشین باشد، نام یک چنین زندگی را چه می‌توان گذاشت؟ شما تنها با حفظ سادگی و صمیمیت و خصلتهای انسانی خود توانسته‌اید ارزش پیشرفتهای عظیم خود در زمینه‌های تکنولوژی را بیشتر تجلی بخشید.

یک بار دیگر از آقای شهردار به خاطر اینکه به من فرصت دادند تا با دوستان دیرین دیداری تازه کنم و علاوه بر این با دوستان تازه‌ای روبه‌رو شوم، سپاسگزارم. سپاسگزاری من تنها به خاطر پذیرایی گرمی که در نیویورک از ما به عمل آورده‌اند نیست، بلکه در عین حال به خاطر فرصتی است که به من داده‌اید تا حداکثر کامیابی را برای مردم نیویورک و ملت امریکا خواستار شوم.