بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ تهنیت سفیر انگلستان مقدم‌السفرا در آیین سلام رسمی چهارم آبان ۴ آبان ماه ۱۳۴۹

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۸، ساعت ۲۱:۱۱ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:جنگ جهانی دوم using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۹ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ تهنیت سفیر انگلستان مقدم‌السفرا در آیین سلام رسمی چهارم آبان ۴ آبان ماه ۱۳۴۹


از تبریکاتی که به مناسبت سالروز تولد ما از جانب علیا حضرت ملکه انگلستان و نیز به سمت مقدم‌السفرا از جانب رؤسای کشورهایی که همکاران شما با شایستگی نمایندگی آنها را در دربار شاهنشاهی بر عهده دارند ابراز داشتید، کمال تشکر را داریم و همچنین از سخنان محبت‌آمیز شما نسبت به کشور و ملت ایران قدردانی می‌کنیم و به نوبه خود سلامت و سعادت همه سران کشورهای دوست را آرزومندیم.

مطالبی را که درباره نقش سازمان ملل متحد در حل مسالمت‌آمیز اختلافات بین‌المللی و لزوم احترام جهانی به تصمیمات این سازمان بیان داشتند، مورد تأیید کامل ما است. همه می‌دانیم که امروزه دنیای ما بر اثر تحولات عظیمی که در عصر حاضر در ترکیب سیاسی و اجتماعی و صنعتی و فرهنگی جامعه بشری حاصل شده، و خواه ناخواه مسائل تازه متعدد و دشواری را پیش آورده است، دوران بحرانی و حساسی را می‌گذارند که مواجهه با مشکلات آن بیش از هر چیز مستلزم واقع‌بینی و دوراندیشی و توجه به حل این مسائل از دیدگاهی جهانی است. زیرا در دنیای کنونی ما که عصر وابستگی روزافزون ملل است، دیگر هیچ اختلافی جنبه محدود نمی‌تواند داشته باشد و هر بحران محلی خودبه‌خود خطر تبدیل به یک بحران بین‌المللی را همراه دارد. در چنین شرایطی به نظر ما راهی جز همزیستی و همکاری ملل جهان، و پیروی صمیمانه آنها از تصمیمات سازمان ملل متحد درمورد اختلاف نظرهایی که پیش می‌آید وجود ندارد، و این سیاستی است که کشور ما با کمال صداقت و صمیمیت دنبال می‌کند، زیرا اعتقاد راسخ ما این است که صلح جهانی که امروزه شرط اساسی بقای هر ملت و ضامن انجام برنامه‌های سازندگی و پیشرفت آن است، جز در پرتو چنین سیاستی تأمین نخواهد شد.

توفیق همه مردم نیک‌اندیش جهان را در ادامه راه صلح و دوستی و تفاهم بین‌المللی، و موفقیت شما رؤسای هیأت‌های نمایندگان کشورهای جهان را در دربار شاهنشاهی، در حسن ایفای مسئولیت خطیری که به سهم خود در این راه به عهده دارید، خواستاریم.