بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ تهنیت‌گویی سفیر انگلستان در آیین سلام نوروزی کاخ گلستان ۱ فروردین ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۱ فروردین ۱۳۴۸

بیانات شاهنشاه در پاسخ عرض تبریک سفیر انگلستان (مقدم‌السفراء) در سلام نوروزی

آقای مقدم‌السفراء،


از شادباش‌هایی که به مناسبت آغاز سال نو ایرانی از جانب علیاحضرت ملکه انگلستان و از طرف کلیه سفرای دول دوستِ ما ابرازداشتید، کمال امتنان را داریم.

شهبانو و ما نیز به نوبه خود سلامت و سعادت کلیه رؤسای کشورهایی را که شما و همکارانتان با شایستگی نمایندگی آنها را در دربار شاهنشاهی دارید، آرزومندیم و برای ملل ایشان، رفاه و شادکامی روزافزون مسئلت داریم.

از ابراز علاقه شما و همکارانتان به پیشرفتهای کشور ما، بسیار خوشوقتیم.

چنانکه بارها تذکرداده‌ایم، به عقیده ما امروزه مهمترین وظیفه هر دولت و ملتی آن است که با تقویت حسن تفاهم و همکاری بین‌المللی، نه تنها وسیله پیشرفت مادی و معنوی خود را فراهم سازد، بلکه از این راه به تحقق این هدف در نزد سایر کشورها نیز کمک کند، زیرا در دنیای امروز، سرنوشت همه ملل بزرگ و کوچک به هم پیوسته‌است و پیشرفت واقعی هر جامعه بالمآل، به سود همه جوامع دیگر جهان تمام می‌شود.

به همین جهت ما سیاست اساسی کشور خویش را دوستی و همکاری صمیمانه با همه ملل جهان و کوشش صادقانه در راه صلح و تفاهم بین‌المللی قرار داده‌ایم و در آینده نیز به همین راه خواهیم‌رفت.

سعادت و سلامت علیاحضرت ملکه انگلستان و همه رؤسای کشورهای دوست را خواستارم.