بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ به وزیر امور خارجه آمریکا ۳۰ مهر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفر رسمی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ایالات متحده امریکا ۲۶ مهر - ۳ آبان ماه ۱۳۴۸ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ به وزیر امور خارجه آمریکا ۳۰ مهر ماه ۱۳۴۸

جناب آقای وزیر خارجه، عالیجنابان، میهمانان عالیقدر

امروز بامداد من تحت تاثیر کلمات محبت آمیز پرزیدنت امریکا قرار گفتم و اکنون نیز بار دیگر شما با کلمات مهرآمیز خود مرا تحت تاثیر قرار دادید. من از دوران کودکی هنگامی که تاریخ کشورم را می‌آموختم با مناسبات ایران و آمریکا نیز آشنا شدم اما هنگامی برای نخستین بار در سال ۱۹۴۹ به این کشور سفر کردم، کوشش کردم با مردم این سرزمین از نزدیک آشنا شوم. در آن سفر بشر دوستی آمریکایی را که در تاریخ آمده است از نزدیک دیدم. مردمی که بی دریغ به دیگر کشورها کمک کرده‌اند، بدون آنکه در ازای آن چشم داشتی داشته باشند. مردمی که همواره از آزادی بشر حمایت کرده‌اند و به همین سبب است که این کشور را سرزمین دلیران می‌خوانند.

روابط دو کشور ما هیچ گاه مانند امروز بر پایه اعتماد و احترام متقابل و دوستی و تفاهم کامل استوار نبوده است. ما از این پس خواهیم کوشید نسبت به اصول انسانی که شما نسبت به آن وفا دارید وفادار بمانیم و کوشش خواهیم کرد نسبت به کسانی که نیازمند کمک هستند یاری کنیم، ما هرگز کوشش نخواهیم کرد که سرزمین خود را به زیان دیگری توسعه دهیم و هیچگاه در صدد ربودن ثروت دیگران برنخواهیم آمد و دیگران را از آنچه دارند محروم نخواهیم کرد.

درست است که ما نمی‌توانیم به اندازه شما سخاوتمند باشیم چه اگر ارقام را درست به خاطر بیاوریم، تصور می‌کنم که شما در جنگ جهانی بیش از یک صد میلیارد دلار به کشورهای دیگر کمک کرده‌اید و این کمکی بود که بدون هیچگونه چشم داشتی داده شده است. ما با توجه به موقع مهم جهانی که داریم با نهایت قدرت در راه حفظ عقاید و آرمان‌هایی که به آن معتقدیم با کسانی که با ما هم عقیده هستند همکاری خواهیم کرد.

من به عنوان یک دوست برای شما و کشور شما آرزوی سعادت و توانایی دارم و آرزو می‌کنم که کوشش‌های شما همیشه با پیروزی توام باشد و مانند گذشته به تحقق آرمان‌های عالی انسانی کمک کنید. من مطمین هستم که این کشور را با اعتقاد راسخ تری نسبت به دوستی ایران و امریکا ترک خواهم کرد.