بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود رییس شورای فرماندهی کل نیروهای مسلح یمن ۵ شهریور ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی دی تا اسفند ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه


بیانات شاهنشاه در میهمانی رسمی شام به افتخار حضرت ابراهیم محمد الحمدی، رئیس شورای فرماندهی و فرمانده کل نیروهای مسلح جمهوری عربی یمن ۵ شهریور ۱۳۵۴

(در کاخ سعدآباد)

حضرت رئیس شورای فرماندهی و فرمانده کل قوا،
برای شهبانو و من، پذیرایی از آن حضرت در کشور خودمان مایه کمال خوشوقتی است.
سفر شما به ایران در عین آنکه نخستین مسافرت یک رئیس کشور یمن به ایران است، در واقع تجدید عهدی تاریخی میان دو کشور و دو ملتی است که لااقل دوهزار سال رابطه تاریخی و فرهنگی، و چهارده قرن رابطه مذهبی، آنها را با یکدیگر پیوند می‌دهد. برای مردم ما کشور یمن یک دوست و آشنای دیرینه است که نه تنها در صفحات تاریخ ما، بلکه در بهترین آثار ادبیات و هنر ایران نیز مقامی مخصوص به خود دارد. یکی از زیباترین فصول شاهنامه فردوسی، بزرگترین اثر ادب پارسی، داستان رابطه کیکاوس پادشاه ایران با شاه‌ها ماوران یعنی کشور یمن است، که حاصل آن زناشویی شاه ایران با دختر آن پادشاه بود. در دوران شاهنشاهی ساسانی، ایرانیان بسیاری برای همیشه در یمن سکونت گزیدند و برای ما به عنوان یک ملت مسلمان، تذکر این نکته باعث افتخار است که این ایرانیان نخستین کسانی در خارج از سرزمین حجاز بودند که به دعوت پیامبر بزرگ ما حضرت رسول اکرم به آیین اسلام گرویدند، به طوری که شایسته عنوان پر افتخار آزاد زادگان یا "ابناءالاحرار" شدند. در طول قرون اسلامی ایرانیان بسیاری در یمن، و یمنی‌های بسیاری در ایران سکونت گزیدند، به طوری که اکنون به یادگار آن دوره کتاب‌ها و آثار خطی فراوان فارسی در گوشه و کنار یمن در خانواده‌ها نگاهداری می‌شود. خوشبختانه این روابط در دوران جدید با علاقمندی متقابل از سر گرفته شده‌است و اکنون پیوسته رو به توسعه و تکامل می‌رود.
بیست‌وپنج سال پیش دربار ایران سفیر فوق‌العاده‌ای به کشور شما فرستاده و از پانزده سال قبل روابط کامل سیاسی میان دو مملکت ما برقرار شده‌است. نمایندگان دو کشور ما اکنون در کنفرانس‌ها و مجامع بزرگ اسلامی که به طور منظم در کشورهای مختلف اسلامی تشکیل می‌شود، در کنار یکدیگر قرار دارند و در کوشش برای همبستگی و ترقی جهان اسلامی تشریک مساعی می‌کنند.
در زمینه‌های مختلف اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، ما با خوشوقتی شاهد پیشرفت‌هایی هستیم که اکنون در همه این رشته‌ها در کشور شما صورت می‌گیرد. نخستین برنامه اقتصادی و عمرانی سه ساله که شما از سال پیش آغاز کرده‌اید، برنامه درخشانی است که ما کمال توفیق شما را در حسن اجرای آن آرزومندیم. در امور آموزشی افزایش منظم تعداد دانش‌آموزان و مراکز تحصیلی و ایجاد دانشگاه و وجود عده زیادی دانشجوی یمنی در کشورهای پیشرفته خارجی، پشتوانه مطمئنی برای آینده جامعه شما است، همچنین فعالیت‌های وسیع بهداشتی کنونی در مملکت شما شایان ستایش است. بدیهی است برای حسن اجرای همه این برنامه‌ها، کشور شما نیز مانند ما و همه ممالک دیگر جهان، به خصوص کشورهای منطقه بسیار حساسی که ما در آن زندگی می‌کنیم، بیش از هر چیز احتیاج به صلح و آرامش و ثبات دارد و این چیزی است که من آن را صمیمانه برای همه، به خصوص جهان اسلامی آرزو می‌کنم و به عنوان یک عامل اساسیِ تحقق این آرزو، از خداوند متعال مسئلت دارم که برادران مسلمان ما را از تفرقه داخلی و از نفاق افکنی در امان بدارد.
درمورد روابط دو کشور ما، باید بگویم که خوشبختانه امکانات فراوانی برای توسعه این روابط، چه از لحاظ سیاسی و چه از نظر اقتصادی و بازرگانی و فرهنگی وجود دارد و یقین دارم در همه این زمینه‌ها همکاری سودمندی بین ما برقرار خواهدشد.
حضرت رئیس شورای فرماندهی و فرمانده کل قوا،
شما در موقعیتی بسیار خطیر مسئولیت اداره کشور خود و رهبری ملت یمن را به سوی پیشرفت مادی و معنوی به عهده گرفته‌اید و من نه فقط آرزو، بلکه اطمینان دارم که با کفایت و شایستگی فراوان این وظیفه سنگین و در عین حال پر افتخار را به بهترین وجه انجام خواهیدداد. با این آرزو، تندرستی و شادکامی شخص آن حضرت، ترقی و رفاه روزافزون ملت دوست و برادر و هم‌کیش یمن، توسعه هر چه بیشتر دوستی و همکاری ایران و جمهوری عربی یمن، سعادت و همبستگی استوار کشورها و ملت‌های اسلامی و صلح و همزیستی و همکاری جهانی را از خداوند متعال مسئلت دارم.