بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی سفیران کشورهای اسلامی به مناسبت آتش زدن مسجدالاقصی ۳ شهریور ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۳ شهریور ۱۳۴۸

بیانات شاهنشاه در شرفیابی سفیران کشورهای اسلامی به‌مناسبت حریق مسجدالاقصی

در واقعه حریق مسجدالاقصی، عکس‌العمل من به عنوان یک فرد مسلمان، و عکس‌العمل ملت ایران به عنوان یک ملت مسلمان، عکس‌العملی حقیقی بوده و هر بار که بدبختی یا خطری یکی از ممالک مسلمان دنیا را تهدید کرده‌است، عکس‌العمل ایران پیوسته این بوده که تا آنجا که می‌توانسته‌است، کمک و مساعدت کند.

من به کرات گفته‌ام که اگر عموم ملل مسلمان دنیا با هم نزدیکتر بودند، و نوعی تماس و رابطه خاص با یکدیگر برقرارمی‌کردند، شاید برخی فجایع که تاکنون رخ داده‌است، پیش نمی‌آمد و صدای ما در دنیا طنین بلندتری داشت و احقاق حقوق مسلم ما نیز بهتر و بیشتر میسر می‌بود.

در حال حاضر نیز وضع به همین منوال است امیدوارم درک کنیم که خوشبختی و قدرت ما در همبستگی ما است و هر قدر بیشتر به هم نزدیک باشیم و در پی حل مسایل مشترک عالم اسلامی باشیم، امید موفقیت بیشتر خواهدبود.

همانطور که اشاره کردید، همیشه ما در مواقع بدبختی احساس همدردی و همگامی می‌کنیم و حال آنکه اگر این همگامی که امروز به خاطر این فاجعه بزرگ به وجود آمده‌است، در آینده به همین ترتیب ادامه پیداکند، تصورمی‌کنم که برای عالم اسلام بسیار مفید خواهدبود و برای یکایک کشورهای اسلامی به تنهایی سود بسیار در بر خواهدداشت.

از خداوند بزرگ مسئلت می‌کنم که قلوب ملتهای مسلمان را به یکدیگر نزدیکتر سازد تا همکاری روز افزونی بین ممالک اسلامی جهان به وجود آید و به سود اسلام و به نفع همه کشورهای اسلامی تمام شود.