بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی رییس و معاونان و هموندان و نمایندگان دانشجویان دانشگاه تهران ۱۵ بهمن ۱۳۴۹

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۹ خورشیدی تازی

دانشگاه تهران


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی رییس و معاونان و هموندان و نمایندگان دانشجویان دانشگاه تهران به مناسبت سی‌ و هفتمین سال تأسیس دانشگاه تهران ۱۵ بهمن ۱۳۴۹


از اظهارات شما نمایندگان دانشجویان خوشوقت و ممنون هستم.

شاید امروز کشور ما بدون خودستایی یکی از چند مملکتی باشد که می‌توان در آن در شرایط خوب تحصیل کرد. در این کشور هر کس که بخواهد درس بخواند، می‌تواند و این خود نعمتی است.

در دنیا نقاطی را می‌شناسیم که شاید اکثریت افراد آن مایل به درس خواندن باشند، ولی محیط به صورتی است که از این حق طبیعی محرومند. نصیحتی را که به استادان و دانشجویان کرده‌ام، تکرار می‌کنم که هر چه از دو طرف برای تحقق تمام نکات و اصول منشور رامسر پافشاری شود، خوشحال می‌شوم. هر قدر تماس بین استاد و دانشجو برقرار باشد و هر قدر شخصیت استاد از یک طرف و شخصیت دانشجو از طرف دیگر بالا برود، باز هم خوشحال خواهم شد. همچنین هر قدر کارهایی که ممکن است به وسیله دانشجویان اداره شود به خود آنها واگذار گردد، باعث خوشوقتی من است.

تذکر این نکته را لازم می‌دانم که اگر شما امروز پس از پایان تحصیلات خود بی‌سواد باشید، حتی فرزندان شما هم بدبخت خواهندشد. به علاوه کشور شما در زمره ممالک مترقی قرار نخواهند گرفت، مگر اینکه شما بعد از پانزده سال تحصیل در کار خود تخصص و تبحر داشته باشید. می‌دانم که قلب همه شما دانشجویان ایرانی به آهنگ این مملکت می‌تپد و گوشتان به ندای تاریخ و ندای میراث‌ها و معنویات این کشور آشنا است، از این رو باید صفوف خود را از کسانی که برای اجنبی کار می‌کنند جدا کنید، این به خیر و صلاح خودتان است، و الا دولت کار خود را خواهد کرد و هر کس به وطن خود خیانت کند، طبق قوانین مملکتی مجازات خواهد شد. اما شما نگذارید این کار را فقط دستگاه امنیتی کشور انجام دهد، زیرا شما نیز به همان اندازه ایرانی و به همان اندازه مسئول هستید، و نمی‌شود گفت در این میان یک نفر بیشتر ایرانی، و دیگری کمتر ایرانی است. البته آنها در این مورد مسئولیت دائمی دارند، ولی شما نیز به نوبه خود مسئولیت وجدانی و ملی و میهنی دارید. چگونه ممکن است یک ایرانی در صفوف خود خائنی را راه دهد؟ شما می‌خواهید فردا مملکت را به عنوان ایرانی اداره کنید، یا خارجی؟ اگر می‌خواهید به عنوان ایرانی اداره کنید، در آن صورت مسلم است که باید صفوف خودتان را از خارجی و عوامل خارجی جدا کنید.