بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آیین پایان دوره بیست و یکم آموزش افسران دانشجوی دانشکده فرماندهی و ستاد ۳۰ شهریور ۱۳۴۷

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آیین پایان دوره بیست و یکم آموزش افسران دانشجوی دانشکده فرماندهی و ستاد ۳۰ شهریور ۱۳۴۷

طی دوره بیست و یکم دانشکده فرماندهی و ستاد را به افسران فاغ‌التحصیل تبریک می‌گویم.

سیاست تغییرناپذیر کشور ما بر اساس احترام به حقوق سایر کشورها و بر اساس احترام متقابل و همچنین احترام به منشور سازمان ملل متحد استواراست. ما هنوز امیدمان را به این اصول از دست نداده‌ایم و امیدواریم که سعی همه نیز در تقویت این اصول باشد.

عقیده‌مند هستیم که همه کشورها باید بکوشند تا در راه خلع سلاح کامل و اطمینان‎‌بخش قدم بردارند. شاید مقدمه این کار جلوگیری از توسعه تسلیحات هسته‌ای و بالاخره از بین بردن این سلاحها و مآلا خلع سلاح همه کشورها گردد. از طرف دیگر کشور شما با مسئولیت تاریخی که دارد، تا روزی که دنیا قدمهای مثبتی در راهی که فوقاً بدان اشاره‌کردیم برندارد، می‌بایستی وظیفه ملی خود را که دفاع از منافع و آب و خاک خودمان باشد در حدود توانایی خویش انجام دهد.

کافی نیست که ما اسلحه لازم را فراهم بکنیم، بلکه مهمتر از آن این است که دانش نظامی خود را روزبه‌روز زیادتر بکنیم.

اشاره شد که ساعات دروس دوره امسال به مراتب بیشتر خواهدبود. در فکر این هستیم که اصولاً دوره این دانشکده را زیادتر بکنیم. در بعضی ممالک دوره یک چنین دانشکده یا مشابه آن حتی تا سه سال است. مقدار دروسی که در عرض دوازده ماه برای شما در نظر گرفته‌اند مقدار فشرده‌ای است. روزی هشت ساعت کارکردن و روزی چند ساعت مطالعه‌کردن، معلوم نیست چقدر نتایج خوب داشته‌باشد. در همین سال رئیس دانشکده باید گزارش بدهد که ببینیم از این همه فشردگی دروس نتیجه بهتری می‌گیریم یا بالعکس.

به هر صورت تصمیمی که قاعدتاً اتخاذ خواهدشد، اضافه‌کردن بر دوره خواهدبود. در هر امر، چه در قسمتی که مربوط به خود ما است و چه در اتفاقاتی که در سایر نقاط می‌افتد، می‌بینیم که کوچکترین نقص آموزشی چقدر می‌تواند نتایج ناهمواری داشته‌باشد.

دانش نظامی امروز به سطوح خیلی عالی و بالا رسیده‌است. فرماندهی بر افراد روزبه‌روز دانایی و توانایی بیشتری می‌خواهد. باید در نظرداشت که اگر یک روز از شما خواسته بشود که برای دفاع از مملکت خودتان وارد عمل بشوید، طرف احتمالی نیز لابد سعی کرده‌است که دانش خود را بالا ببرد.

این است که چه به افسرانی که در این دانشکده درس می‌خوانند، چه به افسرانی که در قسمتهای دیگر مشغول آموزش هستند، چه به درجه‌داران و افراد ارتش این مملکت، گوشزد می‌کنیم که هر ساعت و ثانیه‌ای که در این نقاط آموزشی صرف وقت می‌کنند آن را گرانبها بدانند. این علم و اطلاع نه فقط برای خودتان و شخصیت خودتان و علم و دانش نظامی خودتان واجد اهمیت است، بلکه پشتوانه‌ای است برای قدرت و برای استقلال مملکت.

توفیق همگی را در وظایف جدیدی که به شما محول می‌شود، از خداوند خواستارم.