بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در آیین جشن فارغ‌التحصیلی بیست و دومین دوره دانشکده فرماندهی و ستاد ۶ مهر ماه ۱۳۴۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی

روزشمار انقلاب شاه و مردم


۶ مهر ۱۳۴۸

بیانات شاهنشاه در آیین جشن فارغ‌التحصیلی بیست‌ودومین دوره دانشکده فرماندهی و ستاد

موفقیت طی دوره فرماندهی و ستاد را به افسران فارغ‌التحصیل تبریک می‌گویم و آرزومندم که در مدت خدمت سربازی خود هر روز به دانش نظامی خود و به آمادگی خدمت خود به این آب و خاک در فراگرفتن معلومات جدید بیافزایند.

این مطلب را شاید به کرات گفته‌باشم، ولی چون سیاست ایران غیرقابل تغییر است ناچار به تکرار آن هستم و آن این است که هدف ما از یک طرف سعی و اهتمام کامل در حفظ حقوق این مملکت از راه سازمانهای بین‌المللی، از راه سازمان ملل متحد، از راه کوشش در ایجاد روابط حسن همجواری با همسایگان و اتخاذ روشهای مسالمت‌آمیز برای حل اختلافات، کوشش و همکاری با تمام دولی است که در راه خلع سلاح عمومی می‌کوشند. از طرف دیگر تا رسیدن به آن روز و به آن مطلوب، مهیاکردن نیروهای مسلح این مملکت برای خدمت مقدس حفظ این سرزمین باستانی، تا حدودیست که وضع اقتصادی ما به ما اجازه می‌دهد. با اینکه اینجا محیط نظامی است و مسلماً آرزوی هر فرد نظامی این است که نیروی مسلح کشور را روزبه‌روز قوی‌تر و نیرومندتر و مجهزتر ببیند، با این حال می‌توانم بگویم آرزوی همه ما این است که به جای تجهیز یک واحد، و خرید حتی یک هواپیما و یا یک ناو، یک بیمارستان بیشتر و چند مدرسه زیادتر درست می‌کردیم، و سایر وسایل رفاه همگانی را به وجود می‌آوردیم. ولی چاره‌ای نیست، اگر مملکت باقی بماند، آن وسایل هم دیر یا زود فراهم خواهدشد، اما اگر مملکت نباشد، در ناز و نعمت و پر قو خوابیدن، برای هیچ کس نه افتخاری دارد، نه این وضع قابل تحمل خواهدبود.

با وجود مخارج قابل توجهی که برای نیروهای نظامی می‌کنیم، معهذا رشد اقتصادی مملکت در چهار سال اخیر از ده درصد به قیمتهای ثابت بالاتر بوده‌است، و شاید امسال بتوانیم به یک حد نصاب جدید که در حدود دوازده درصد باشد، برسیم. این مافوق انتظار است و اگر آن را با کشورهای دیگر مقایسه بکنیم شاید آنها به چنین موفقیتی نایل نشده‌باشند. اگر لازم باشد ما برای حفظ سرزمین خودمان تن به تحمیلات مالی بیشتری بدهیم این کار را خواهیم کرد، معهذا رشد اقتصادی ما از دیگران (وقتی می‌گویم دیگران، از بین بهترین دیگران است) پایین‌تر و کمتر نخواهدبود. متأسفانه بعضی وقایع پیش می‌آید که با شرف و حقوق حقه ما بر اساس بین‌المللی و با حیثیت تاریخی ایران مباینت دارد. البته ما نمی‌توانیم چنین مطالبی را تحمل کنیم. با صبر و حوصله و در عین حال با فراهم‌کردن هرگونه وسیله‌ای که برای حفظ حقوق این مملکت، حقوق قانونی و بین‌المللی این مملکت، لازم باشد، به عمل خواهیم‌آورد و قوای مسلح خود را به وسایل جدیدتر، قوی‌تر و بهتر مجهز خواهیم کرد.

انتظار من از دستگاههای آموزشی این است که سطح معلومات ارتش را لااقل به اندازه وسایلی که به دست می‌آوریم، بالاببرند. در حالی که قلباً میل دارم سطح معلومات شما همیشه بالاتر باشد، ولی رسیدن به این سطح عالی زمان و وقت می‌خواهد، درصورتی که ابتیاع و به دست آوردن وسایل به مدت کمتری نیاز دارد.

با اطمینان به اینکه وظایف سربازی خود را همیشه به بهترین وجهی انجام خواهیدداد، امیدوارم همواره با افتخار و سربلندی آماده خدمت به میهن خود باشید.