بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر درباره عدالت اجتماعی و انقلاب آموزشی ۲۸ مهر ماه ۱۳۴۷

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر درباره عدالت اجتماعی و انقلاب آموزشی ۲۸ مهر ماه ۱۳۴۷


عدالت اجتماعی

الهام از اصول دین مبین اسلام در واقع یکی از انگیزه‌های اساسی انقلاب اجتماعی ایران بود و برای ما باعث افتخار است که همین امر مایه پیشرفت سریع کار گردید. حالا چرا قبلاً این کارها بر همین اصول عملی نشده‌بود، بحثی است جداگانه.

ما به خواست خداوند به این کوشش خود ادامه می‌دهیم و هر روز هر نقصی را که هنوز در ساختمان جامعه ما باقی باشد، برطرف می‌کنیم و کوچکترین عاملی را که مغایر با تلاش ما در تأمین عدالت و مساوات باشد، از میان برمی‌داریم. کمااینکه اخیراً لایحه‌ای به مجلس آمد که طبق آن تکلیف یک‌میلیون و خرده‌ای نفر زارع مستأجر معلوم شده‌است و به موجب آن ایشان صاحب زمین‌هایی که در آن کار می‌کنند، می‌شوند. در موارد دیگر نیز هر وقت هر چه برای تأمین و تحقق عدالت اجتماعی لازم‌باشد، انجام می‌دهیم و یک آن از آن غفلت نمی‌کنیم، زیرا اکنون جامعه ما، ملت ما، و اساس اجتماعی ما طوری است که کاملاً آماده و قادر به جذب تمام این اصول می‌باشد.


انقلاب آموزشی

سال جدید دانشگاهی با انقلاب آموزشی مملکت، آغاز شده‌است و امیدوارم که از این راه نتایج بارزی عایدشود. حس‌می‌کنم هم استادان و هم دانشجویان بیش از پیش به اهمیت این موضوع پی‌می‌برند و هر کدام به نوبه، خودشان را آماده درک و تفهیم اصول این انقلاب آموزشی می‌کنند.

باید کاری کنیم که بهترین استعدادها در همه رشته‌ها مشخص و گردآوری شوند و وسیله کار و فعالیت بیشتر به بهترین صورت در اختیار آنها گذاشته‌شود تا از این راه سطح تحقیق و ابتکار علمی پیوسته بالاتر بیاید. برای این منظور شاید مفید باشد که به جای کنکور هر ساله دانشجویانی که باید امکان ورود به دانشگاه‌ها به آنها داده‌شود، بر حسب معدل متوسط سالانه سه سال آخر دبیرستان انتخاب‌ گردند و در مورد دانشجویانی که در سطح خیلی بالا باشند حتی هزینه تحصیل آنها نیز تأمین شود.