بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به دانشجویان ایرانی در بمبیی ۲۱ دی ماه ۱۳۴۷

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به دانشجویان ایرانی در بمبیی ۲۱ دی ماه ۱۳۴۷


دیدن ایرانیان، مثل همیشه و مثل هر نقطه‌ای از دنیا که فرصت دیدار آنها به دست می‌آید، باعث خوشوقتی من است. به خصوص که می‌بینم تمام شما چه کسانی که مدتها است از وطن خود دور هستید و چه اشخاصی که تازه آمده‌اید، همه به همان نسبت و به همان شدت احساسات ایرانی خود را حفظ کرده‌اید. این یکی از خصایل ایرانی و یکی از رموز بقای ملت ایران است که توانسته‌است در چند هزار سال تاریخ خود، فرازها و نشستها و دوره‌های سخت را با اتکا بر اصل طینت و روی احساسات و غرور ملی خود پشت سر گذارد و ملیت و شخصیت ایرانی خویش را حفظ کند.

این شاید بزرگترین رمز بقا و موفقیت ما است. امروزه خوشبختانه توانسته‌ایم در مدت نسبتاً کوتاهی از یک وضعیت خطرناک و اسف‌انگیز به مرحله‌ای برسیم که بشود مملکت ایران را در خیلی از جهات و خیلی از اقدامات به عنوان نمونه ذکرکرد و از آن سرمشق گرفت.

امیدواریم به خصوص کسانی که برای تحصیل به خارج رفته‌اند من‌جمله دانشجویانی که به اینجا آمده‌اند در موقع مراجعت، کشور خود را پیشرفته و در حالت ترقی ببینند و خود نیز آمادگی کامل داشته‌باشند که در این اجتماع نوین قسمتی از کارها را در دست بگیرند و با قدرت هر چه تمام تر جامعه ایرانی و مملکت ایران را رو به جلو، رو به ترقی و رو به سعادت راهنمایی کنند.

اما اگر بین شما کسانی هستند که چه برای تجارت و چه برای امور دیگر به اینجا آمده‌اند، باید گاه‌گاه به وطن خودشان برگردند و ببینند که در چه حالی است، یا اینکه ما سعی خواهیم‌کرد وسایل ارتباطی خودمان را به قدری قوی کنیم که شما هر روز به وسیله امواج رادیو یا به وسیله فیلمهای مستندی که برای شما خواهیم‌فرستاد، یا از طریق انجمنهایی که دارید و یا در دبستانها و مدارسی که در اینجا وجود دارد، با آثار زندگی و پیشرفت مملکت خودتان آشناشوید و می‌دانم که از شنیدن اخبار مملکتتان خوشحال خواهیدشد.

چه برای کسانی که اینجا هستند و چه برای کسانی که موقتاً برای تحصیل آمده‌اند، آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم در هر امری که مشغول آن هستید موفق و کامیاب باشید.