بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام دادن سندهای مالکیت یازده روستا از املاک سلطنتی ورامین به کشاورزان ۲۱ امرداد ۱۳۳۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ تصمیم‌های مجلس

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی


بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام دادن سندهای مالکیت یازده روستا از املاک سلطنتی ورامین به کشاورزان ۲۱ امرداد ماه ۱۳۳۱

قریب شانزده ماه پیش برای دادن اسناد مالکیت رعایای داورآباد خود من به این ده آمدم و رفتن به داخل یک عده ایرانی برای من اسباب خوشوقتی بود زیرا به منزل و خانه افراد زحمتکش ایرانی داخل می‌شدم. آنروز مشاهده کردم که متاسفانه وضع زندگی رعیت ما در ایران خوب نیست و منازل آنان از لحاظ بهداشت و آسایش با تمدن امروزه مطابقت ندارد.

قبل از آن بطور کلی تصمیم گرفته شده بود که تا اندازه‌ای که به خود من مربوط است با اتخاذ یک رویه جدید وسیله بالابردن سطح زندگی رعایا را فراهم و بهترین طریق نیز این بود که کشاورز مالک و صاحب زمینی بشود که در آن زحمت می‌کشد و کار می‌کند. خوشبختانه این تصمیم در نقاط ورامین عملی شد و امروز شما به نمایندگی از جانب سایر رعایا برای گرفتن اسناد مالکیت به اینجا آمده‌اید و از این پس برای خودتان مالک زمین هستید و امیدوارم که از این به بعد بیشتر کار کنید زیرا کار زیادتر در وهله اول به خود شما نفع بیشتری می‌دهد و در وهله بعد مملکت را آباد و عمران می کشاند. البته جون سرمایه ندارید اهم واجبات این است که به تاسیس صندوق‌های روستایی و یا بانک عمران بپردازیم تا کارهای شما را تسهیل نمایند. مطمئن هستم با علاقه‌ای که پیدا کرده‌اید از این پس بیش از پیش زحمت خواهید کشید و زندگی آبرومندانه‌تری برای خانواده خود فراهم خواهیدکرد.

امروز شما را دعوت کرده‌اند که به این باغ بیایید تا اسناد مالکیت بین شما توزیع گردد. فرد فرد شماها حتی حس کرده و می‌دانید که اینجا هم خانه خود شما است و تمام ایرانی‌ها امروزه باید این مطلب را حس کرده باشند که هر چیز در این مملکت هست به عموم مردم تعلق دارد ما همه باید برای تعالی وطن خود قدم برداریم و این امر صورت نخواهد گرفت مگر موقعی که تمام افراد مملکت حس کنند و بدانند که تمام خاک وطن و هر چه در آن است مال تمام افراد ملت است.

گرچه تاریخ نشان داد که ایرانی با وجود مصائب و مسکلات دست از وطن خود بر نمی دارد و در راه دفاع از میهن خود از هیچگونه فداکاری دریغ نمی‌ورزد ولی احساسات بشری امروزه ایجاب می‌کند که سطح عمومی زندگی مردم در ایران طوری بالا رود که با سطح رندگی ملل راقیه برابری نماید. بهر حال من مطمئنم که سطح زندگی شما چند برابر بالا خواهد رفت و امیدوارم که سال آینده بعد از اینکه محصول‌تان را برداشتید بتوانم از شما سئوال کنم که امسال درآمد شما چقدر بیشتر شده‌است و باز هم میل دارم که به دهات شما بیایم و باز میهمان شما باشم تا اینکه بتوانم به چشم خود ببینم که تا چه اندازه وضع زندگانی شما بهتر شده‌است. بزرگترین آرزوی من اینست که شاهد ترقی و خوشبختی همه شماها باشم.