بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در باریابی روزنامه‌نگاران فرانسوی پیش از ورود پرزیدنت دوگل به ایران ۲۴ مهر ۱۳۴۲

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران
شاهنشاه در میان خبرنگاران فرانسوی ۲۴ مهر ۱۳۴۲

بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در باریابی روزنامه‌نگاران فرانسوی پیش از ورود پرزیدنت دوگل به ایران ۲۴ مهر ۱۳۴۲


برای من جای خوشوقتی است که یک بار دیگر می‌توانم رئیس جمهوری کشور شما را ملاقات کنم. من نسبت به ایشان احساسات دوستانه و آمیخته به ستایشی دارم. البته ما اوضاع کلی را مورد مطالعه قرار خواهیم داد. ما انتظار داریم ببینیم دو کشوری که از یکدیگر فاصله بسیار دارند و ممکن است به مناسبت وضع جغرافیایی خود در پاره‌ای مسایل نظریات مختلف داشته باشند در مسائل اصولی با یکدیگر دارای وحدت نظر هستند.


فرانسه و ایران از نظر اصول با یکدیگر وحدت نظر کافی دارند، و این «اصول» عبارت از این است که هر یک از این دو کشور در منطقه خود احساس مسئولیت می کنند و دارای حس استقلال و توجه به عظمت خود هستند. می توانم در یک جمله بگویم که دوستی و تفاهم بین فرانسه و ایران اکنون به حد اکمل وجود دارد.


در پاسخ این سئوال که نقش ایران در منطقه خاورمیانه چیست، باید بگویم که کشور ما مورد احترام همه همسایگان خود قرار دارد. کشور من در بیست سال آینده دارای جمعیتی دو برابر جمعیت امروز خواهد بود، و سطح زندگی مردم آن به سطح زندگی مردم کشورهای اروپایی خواهد رسید. کشوری به ثروت ایران و با داشتن چهل میلیون نفر جمعیت و سطح زندگی بالا در این منطقه از جهان قطعاً وزنه سنگینی بشمار می رود.


من درباره سیاست کشور خود اخیراً در جلسه گشایش پارلمان ایران به تفصیل صحبت کردم. ما با تمام همسایگان خود یا مناسبات برادرانه داریم و یا روابط کاملاً دوستانه. ما اخیراً قرارداد منع آزمایش‌های اتمی مسکو را امضا کردیم، زیرا معتقدیم که برای تحقق یافتن آرزوی خلع سلاح عمومی در جهان بطوری که ضمانت اجرایی داشته باشد باید قدم هایی برداشت، و انتظار داریم امضاء قرارداد مسکو نخستین گام در راه رسیدن به این آرزو باشد.