بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی به اعلیحضرت اولاف پنجم پادشاه نروژ در شام رسمی کاخ گلستان ۱۹ دی ۱۳۴۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران


بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی به اعلیحضرت اولاف پنجم پادشاه نروژ در شام رسمی کاخ گلستان ۱۹ دی ۱۳۴۳


اعلیحضرتا


برای شهبانو و من مایه کمال مسرت است که مقدم آن اعلیحضرت را در کشور خود تبریک بگوییم. ما امشب از میهمان عزیزی پذیرایی می‌کنیم که از یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان به دیدار مملکت کهنسال ما آمده اند. کشور شما از نظر جهانیان نمونهای عالی از بشریت و استحکام اصول عدالت اجتماعی توأم با آزادی‌های دمکراتیک است.


برای من تذکر این نکته مایه خوشوقتی است که ما نیز در جریان تلاش وسیع و همه جانبه‌ای در راه ایجاد چنین جامعه‌ای آزاد و آباد و سعادتمند در مملکت خود هستیم، لهذا یقین دارم که هرگونه توسعه همکاری دو کشور ما مستقیماً به نفع پیشرفت آرمان مشترک بشری ما و به سود جامعه انسانی خواهد بود، زیرا امروز خوشبختانه دنیا روز بروز بیشتر به صورت خانواده واحدی در می‌آید که در آن سعادت سایر اعضای آن دارد. ولی کشور شما نه تنها به عنوان یک نمونه ترقی اجتماعی و یک مظهر دموکراسی و در عین حال یک کشور پیشرفته صنعتی که تجارب و سازمان‌های فنی و علمی آن می‌تواند مورد کمال استفاده ما در راه صنعتی کردن ایران قرار گیرد مورد علاقه و احترام ماست، بلکه ما از بابت خدماتی نیز که دانشمندان شما در گذشته و حال درباره فرهنگ و تمدن کهنسال ما انجام دادهاند و می‌دهند نسبت به کشور ما حق شناسی صمیمانه‌ای در خود احساس می‌کنیم. خاطره دانشمندانی مانند لاسن و استن کونوو و هولمبو که سالیان دراز عمر خود را صرف تتبع در تاریخ و زبان و فرهنگ و خطوط باستانی ایران کردند برای ما بسیار گرامی است، و مایه خوشوقتی ما است که در حال حاضر نیز مراکز علمی کشور شما به خصوص دانشگاه اوسلو از معتبرترین مراکز جهانی مطالعات درباره زبان‌های ایرانی بشمار می‌روند.


اعلیحضرتا
شما در کشور ما خواهید دید که چگونه ملتی کهن برای آنکه در عین حفظ سنن پرافتخار مدنی و فرهنگی چند هزار ساله خود کشور خویش را به پای مترقی‌ترین و پیشرفته‌ترین ممالک دنیای کنونی برساند و از ترکیب این دو عامل نو و کهن جامعه‌ای سعادتمند بر اساس توازنی شایسته میان نیروهای معنوی و مادی پی‌ریزی کند دست به تلاشی وسیع و بی سابقه زده است. بر اساس همین طرز فکر و با این احساس که مساعی ملی ما در راه تأمین عدالت اجتماعی و پیشرفت واقعی جامعه‌ای ایرانی فقط وقتی کامل خواهد بود که هم آهنگ با پیشرفت سایر ملل و جماعات جهان یعنی دیگر اعضای خانواده بزرگ بشری در همین زمینه باشد ما اخیراً دست به تقویت یک نهضت جهانی مبارزه با بیسوادی زدیم و در این راه از حسن نیت و پشتیبانی معنوی سران کشورهای جهان کمک طلبیدیم، و من امشب وظیفه خود می‌دانم که از بابت پاسخ گرم و مساعد آن اعلیحضرت بدین پیام ما که از نخستین پاسخ هایی بود که در این زمینه به ما رسید کمال تشکر خود و ملت ایران را ابراز دارم.


با این روح تفاهم و همکاری متقابل و با آرزوی پیشرفت آرمان‌های مشترک ما در راه صلح و پیشرفت و سعادت سراسر جامعه بشری، سلامتی آن اعلیحضرت و سعادت و رفاه روزافزون ملت دوست مترقی و نجیب نروژ را خواستارم.