بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام دادن سندهای مالکیت کشاورزان لرستان در فرودگاه بدرآباد خرم‌آباد ۲۹ شهریور ۱۳۴۲

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

اصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی


بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام دادن سندهای مالکیت کشاورزان لرستان در فرودگاه بدرآباد خرم‌آباد ۲۹ شهریور ۱۳۴۲


از چند نظر امروز برای من جای خوشوقتی است که در این نقطه حاضر هستم و با اهالی غیور و وطن پرست این سامان تجدید دیدار می‌کنم، و در عین حال به یکی از مراسمی که همیشه برای من باعث نشاط و خوشوقتی است می‌پردازم و آن تقسیم شاید آخرین اسناد مالکیت دهقانان جدید در قسمت مرحله اول لایح اصلاحات ارضی است. یادم هست که برای مرتبه اول در سال ۱۳۱۵ از دیار شما شنیده بودم و همچنین مناظر زیبای طبیعی و قیافه‌های مردان و مصمم شما یادگار خوبی در من گذاشته بود که میل داشتم بعد از آن همیشه در اولین فرصت با شما تجدید دیدار بکنم و مناظر زیبای طبیعی شما را دومرتبه بخاطر بیاورم، ولی متأسفانه بعد از چند سال جنگی که در جهان رخ داد و مملکت ایران با وجودی که اعلان بی‌طرفی کرده بود همانطوری که در جنگ اول بین‌المللی بر اساس موقعیت حساس جغرافیایی ایران بی طرفی آن مورد احترام قرار نگرفت و از هر سو هر کسی که توانست بدان تجاوز کرد و از خاک ایران برای مقاصد خودش استفاده برد، در جنگ دوم جهانی نیز کسانی که خود را قوی تر می‌دانستند به سیاست صمیمانه بی‌طرفی آن روز ایران وقعی نگذاردند و برای اجرای مصالح خود باز هم شبیخون زدند و صبح ساعت چهار بدون اخطار قبلی به این مملکت سرازیر شدند و شهرهای بی دفاع ما را بمباران کردند و در واقع این مملکت اشغال شد. در زمان جنگ، بدبختی‌های فراوان کشیدیم. چه افرادی که گمراه شدند، چه ستون‌های پنجمی در این مملکت تشکیل شد که متأسفانه آثارش تا مدت‌ها باقی ماند، و امروز است که ما مصمم و یک دل هستیم که این نوع نفوذ خائنانه و غیر قانونی و غر قابل تحمل را از هر جایی که باشد و به وسیله هر دسته‌ای که باشد از بین ببریم.


ایران فقط باید برای ایران فکر بکند و زندگی بکند، و اما در تمام دوره جنگ در موقعی که می‌دیدیم در بعضی نقاط افراد گمراه می‌شوند و خدای نخواسته خدمت به اجنبی را به خدمت به مملکت خود ترجیح می‌‎دهند هرگز ندیدیم و نشنیدیم که در این منطقه لرستان کسی کوچکترین تخطی از وظیفه ملی خود و احساسات وطن‌پرستانه خویش کرده باشد. قلب شما همیشه پاک و بی‌آلایش و ایرانی ماند، و همواره این منطقه برای ما در واقع از لحاظ احساسات وطنخواهی منطقه اطمینانی بود. در این صورت خوب می‌فهمید که این خطه ایران تا چه حدی مورد توجه و علاقه ما هست، و فقط تأسف من این است که تابحال شاید به اندازه استعداد لرستان به این قسمت توجه نشده است.


آثار این استعداد کاملاً جلوی چشم پیداست. ولی نسبت بدان آن اندازه‌ای که لازم بوده توجه نشده است و باید این غفلت جبران بشود. در قسمت‌های بهداری و بیمارستانی شما احتیاج به تشکیلات خیلی بیشتری دارید. در قسمت‌های قضایی و دادگاه‌ها و تشکیلات آن نیز احتیاجات بیشتری است که باید مرتفع بشود. قسمت‌های دیگر هم هست که اگر بخواهم ذکر آن‌ها را بکنم در زیر این آفتاب سوزان اسباب زحمت می‌شود و زود آن می‌گذریم. ولی در هر قسمتی می‌شود توجه بیشتری کرد و وسایل پیشرفت و رفاه شما را بیش از پیش فراهم کرد. اما پس از اظهار قدردانی از زحماتی که مأمورین وزارت کشاورزی و اصلاحات ارضی در راه اتمام برنامه اصلاحات ارضی کشور به عمل آورده‌اند و امروز نتیجه اش را می‌بینیم در دو کلمه باید مطالبی راجع به وقایعی که به خصوص در این هشت ماه اخیر در مملکت شما اتفاق افتاد بگویم، و آن این است که هشت ماه پیش و بخصوص در روز ششم بهمن ملت ایران با تصویب ملی و صحه گذاردن به شش اصل لایحه، یک انقلاب همه جانبه کاملی را تصویب کرد که به قریب سه هزار سال تاریخ ایران یکمرتبه صورت جدید داد. جامعه ایران بکلی زیرورو و عوض شد و برای شاید اولین مرتبه حقوق اکثریت افراد در این مملکت رعایت گردید و اقدامات و افعال مسئولین امور فقط صرف تأمین منافع سایر طبقات نیز به فراخور حال خودشان و مطابق اصول عدالت اجتماعی جدید ما بر اساس انقلاب ششم بهمن تأمین هست.


عظمت واقعی این کار را ما چون داخل آن هستیم شاید درست متوجه نباشیم، ولی کسانی که از خارج نگاه می‌کنند طوری غرق در حیرت و تحسین هستند که انعکاس آن به گوش ما می‌رسد، و البته آن‌هایی که کاملاً به تمام عظمت این جریان وارد نیستند شنیدن آن مطالب برایشان کمکی برای درک عظمت این حرکت ملی ما است. البته همانطوری که در ششم بهمن گفتم دستجاتی راحت ننشستند و هر چه از دستشان بر آمد کردند و به هر فساد و هر پستی و هر تحریکی تن در دادند بطوری که حتی اتفاقات ناگواری در این مملکت رخ داد، ولی بار دیگر روز سه شنبه ۲۶ شهریور ملت ایران پای صندوق‌ها رفت برای اینکه مجدداً صحه خود را بر این انقلاب بگذارد. انقلابی که اکثریت مردم این مملکت را آزاد کرد، رعیت برده سابق دهقان آزاد امروز شد. زن محجور که در زمره دیوانگان شمرده می‌شد امروز جزء شیرزنان و آزادزنان است. ملت اساس عدالت اجتماعی جدید را دومرتبه صحه نهاد. گو اینکه این شش لایحه و شش اصل در ششم بهمن به تصویب رسید و استحکام تصویب آن حداقل به اندازه قانون اساسی مملکت است، ولی شرکت صمیمانه و همه جانبه ملت ایران در این انتخابات به معنی این است که نماینده ملت کسی است که دنباله رو این اصول باشد. اصل تصویب شده است ولی در موقع عمل باید بطور همه جانبه از طرف مردم و دولت تعقیب بشود برای آنکه ما در آتیه ثمرات نیکوی آن را ببینیم. تمام این وقایع طوری با عظمت و بزرگ است و طوری باعث شادی است که ما نمی‌توانیم حقیقتاً لذت آن را درک بکنیم.


ایرانی امروز از هر جهت سربلند شده است. هر کسی که به خارج سفر می‌کند با هر کسی که برخورد می‌کند با احترام با او صحبت می‌کنند. امروز دومرتبه ایرانی می‌تواند افتخار بکند و بگوید که من ایرانی هستم، از این نژاد هستم، از این دیار هستم، برای اینکه نه فقط به گذشته خود می‌تواند افتخار بکند بلکه بخصوص به آینده خود می‌تواند مطمئن و مفتخر باشد.


اجتماع جدید ایران که بر اساس شش اصل مصوب ششم بهمن و بر اساس عدالت اجتماعی و بر اساس آزادی عموم افراد مملکت بنا نهاده شده است همانطوری که به کرات گفته‌ام محکوم به پیشرفت است. تمام عوامل و وسایل کار فراهم شده است برای اینکه این مملکت جهش فوق العاده‌ای به جلو بکند. تنها چیزی که مانده است این است که روی این اصول هر کسی پیش خودش، پیش خدای خودش، در مقابل وجدان خودش با عزمی راسخ تصمیم بگیرد که هر روزی بیشتر کار بکند و زحمت بکشد، تا هم نتیجه اش را خودش ببیند و هم جامعه و بالاخره مملکت ایران، آینده ما بر این اصل بنا خواهد شد و جامعه ما جامعه‌ای از لحاظ اخلاقی مطابق پیشرفته ترین مجامع دنیا خواهد بود که خوشبختانه نه از لحاظ دینی در تحت پرچم اسلام قرار دارد. تمام این‌ها باعث خواهد شد ما به چنان افتخاراتی نایل بشویم که حقیقتاً هم روح ما در آتیه شاد باشد و هم اجداد ما از ما راضی باشند و هم آیندگان به ما دعا بکنند.