بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام بازدید از مراکز پژوهش و آزمایشگاه‌های شرکت ملی نفت ایران در تاسیسات شهر ری ۱۸ اسفند ۱۳۵۰

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام بازدید از مراکز پژوهش و آزمایشگاه‌های شرکت ملی نفت ایران در تاسیسات شهر ری ۱۸ اسفند ۱۳۵۰


استفاده از کامپیوتر

ما اکنون کامپیوترهایی در کشور داریم که مطمئن هستیم هنوز حداکثر استفاده را از این دستگاه نمی‌کنیم. شاید ۵۰ درصد یا ۶۰ درصد یا ۷۰ درصد از آن استفاده نماییم، ولی مسلماً صد درصد استفاده نمی‌کنیم. باید تعداد کارمندان این قسمت را به تدریج تکمیل کنید و اگر لازم باشد چند متخصص از خارج بیاورید. با توجه به موقعیت و مقامی که ایران می‌خواهد در نفت دنیا پیدا بکند باید در این رشته‌ها هر نوع سرمایه‌گذاری که لازم است، بشود.

شرکت‌های عادی نفت سالی چند صد میلیون دلار در این رشته‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته شاید ما هنوز به آن مرحله نرسیده باشیم. ولی باید در این راه سرمایه‌گذاری بشود و متخصص به طور تمام وقت و با حقوق مکفی استخدام گردد. این مسائل را در نظر بگیرید. موضوع دیگری که مهم است و توجه دنیا را به خود معطوف داشته، آلودگی هوا است و چقدر خوب است که بشر از این امر بترسد و مواظب خطرات آن باشد.

بهبود زندگی کارگران

دیروز بعد از ظهر ضمن صحبت‌هایم گفته بودم چیزهایی که زارعین و کارگران ما به دست آورده‌اند، جالب توجه است و با این حال ما سعی می‌کنیم باز هم بیشتر به آنها بدهیم و شما دیدید که بیشتر از توقع و انتظار شما سعی می‌کنیم که وسایل رفاه و راحتیتان فراهم بشود. البته اگر فقط موضوع کارگران نفت بود، شاید دستور می‌دادم که حتی از این هم جلوتر برویم، ولی چون شما ایرانی هستید و از اظهاراتی که کردید این موضوع به خوبی استنباط می‌شد، از این رو باید متوجه باشیم که اگر در یک قسمت زیاده‌روی بکنیم، ممکن است وضع صنعتی مملکت به هم بخورد. چون خوشبختانه غیر از کارگران نفت، دومیلیون کارگر دیگر در سراسر کشور وجود دارد. و الا نظر ما نسبت به بهبود وضع طبقه کارگر، بالاخص کارگرانی که در شرایط سخت جنوب آن هم در یک چنین صنعت حیاتی کار می‌کنند، همیشه خیلی بالا است. این است که اصولاً شما مطمئن باشید تا آنجا که امکان داشته باشد، ما نسبت به این دستگاه توجه داریم و از طرف دیگر حس می‌کنیم که شما مردمان معقولی هستید و همه اطراف و جوانب کار و مصالح را در نظر می‌گیرید و به عنوان یک ایرانی زحمتکش، شریف و وطنخواه مصالح ملی را همیشه در نظر دارید. معهذا به همان حدی که کشور ترقی می‌کند، وضع شما هم ترقی خواهد کرد و وضع دیگران هم بهتر خواهد شد. ما از این لحاظ دورنمای خوبی در برابر خود داریم. منتها همان طور که قبلاً گفته‌ام، هر قدر فعالیت شما در کارگاه بیشتر می‌شود و مهارت فنی‌تان بالاتر می‌رود، به همان تناسب باید سعی کنید که تعداد اولادتان کمتر بشود، تا از رفاه بیشتری برخوردار شوید.