بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام باریابی دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی و ایرانیان در کاخ پترسبورگ شهر بن ۸ خرداد ۱۳۴۶

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
برنامه عمرانی سوم/سال ۱۳۴۵ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۶ خورشیدی تازی

مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و دوم


۸ خرداد ۱۳۴۶

سخنان شاهنشاه خطاب به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی و ایرانیان مقیم آلمان

(در شرفیابی دسته‌جمعی دانشجویان در کاخ پترسبورگ در بن)

دیدار شما ایرانیان بیشتر به سبب اینکه دانشجو هستید و چندین هزار کیلومتر دور از خاک وطن در این نقطه در صدد کسب علم و دانش می‌باشید، به خصوص که شما را یک پارچه احساسات نسبت به میهنتان می‌بینم، برای من باعث خوشوقتی فراوان است.

خصوصیت ما ایرانیان این است که وقتی به هم می‌رسیم قبل از هر چیز به یاد وطن خودمان می‌افتیم و این خصوصیتی است که باید بدان افتخار کنیم. وطن چیزی است که حتی اگر افرادی در محیط آن با مشقت و با سختی ولی با فداکاری زندگی بکنند یک معنی دارد و آن انگیزه زندگی، انگیزه مبارزه و انگیزه فداکاری و دادن جان در راه وطن است. ولی وطن شما کجاست؟ وطن شما چه جایی است؟

آنها که تاریخ ایران را خوانده‌اند، از گذشته وطن خود اطلاع دارند. ما گذشته‌ای پر افتخار داریم که اگر فقط همین گذشته را داشتیم کافی بود که ایرانی و نژاد ایرانی را وادار بکند که وظیفه ملی خود را انجام بدهد، ولی ایران علاوه بر افتخارات گذشته، امروز چگونه کشوری است؟ نمی‌دانم چه مدت است که از ایران دورید؟ شاید بعضی‌ها مدت زیادی است دور از وطن خود هستید. البته شنیده‌اید و یا در عکسها و فیلمها دیده‌اید و شاید در روزنامه‌ها خوانده‌اید که ایران امروز با ایران ده سال پیش یا هفت سال پیش و یا بهتر بگویم با ایران قبل از ششم بهمن ۱۳۴۱ فرق دارد. ایران امروزِ شما مهد آزادمردان و از بعد از ششم بهمن ۱۳۴۱ مهدآزادزنان است. ایران شما جایی است که کارهایی که هم‌اکنون در آن انجام می‌گیرد، برای اکثریت مردم مملکت، برای اکثریت ملتی است که در آن زندگی می‌کنند.

این اکثریت، دهقانان ایران و بعد از آنها کارگران و سایر افرادی هستند که اجتماع ایران را تشکیل می‌دهند، زیرا هر تصمیمی که گرفته می‌شود، برای آنها و در مرحله اول به نفع آنها است.

در مملکت ایران طبقات ممتاز در آینده فقط طبقاتی خواهندبود که از لحاظ لیاقت بر سایرین امتیاز پیداکنند.

صحبت از عدالت اجتماعی می‌کنم، صحبت از ازبین‌بردن فاصله‌های طبقاتی و از مساوات مواسات می‌کنم. همانطور که گفتم قانون اجتماع و بشریت می‌خواهد که افراد زحمتکش‌تر و لایق‌تر راه خود را در اجتماع بازکنند و به نسبتِ لیاقتِ خود، مسئولیتهای بیشتری را به عهده بگیرند و این راهی است که در مملکت شما بازمی‌شود. در مملکت ایران امکان پیشرفت، امکان ترقی، امکان بهتر زندگی کردن و امکان رسیدن به هدفهای عالی و انسانی برای همه وجوددارد. امکان رسیدن به زندگی بهتر چه از لحاظ مادی و چه از نظر معنوی برای همه هست. ثروت طبیعی ایران تقریباً دست‌نخورده است. زمین ایران را باید برای کشاورزیِ مترقیِ امروز، آماده کرد. دل خاک ایران وقتی بازبشود برای فرزندان ایران ثروتهای فراوانی تولید خواهدکرد و به این ترتیب به آنها امکان بهتر زیستن خواهدداد. کوههای ایران به نظر خشک می‌آید، ولی در دل این کوهها می‌شود آبی را که مایه حیات ما است ذخیره کرد و با همان آب زمینها را آبیاری نمود و از آن آب نیروی برق تولید کرد و این نیرو را در خدمت مردم این مملکت به مصرف رساند، چرخ کارگاههای ایران را به گردش درآورد و با آن نور و روشنایی و علایم تمدن بشر امروز را به آنان عرضه داشت.

تمام این امکانات را ما امروز می‌بینیم و حس می‌کنیم و به همین جهت است که برای اینکه با سایر ملل دنیا همگام و همپایه باشیم، در صدد هستیم که سطح دانش فنی مملکتمان را به همان اندازه بالاببریم، زیرا هر ملتی که از لحاظ تکنیک چه در قسمت صنعت و چه در رشته کشاورزی و دیگر رشته‌ها عقب باشد به همان نسبت از لحاظ زندگی مادی و معنوی عقب خواهدماند. ولی ما نمی‌توانیم به خود اجازه بدهیم که در این رشته‌ها از کسی عقب باشیم. نبوغ ایرانی و ثروت طبیعی کشورمان به ما اجازه می‌دهد که در پیشاپیش صفوف ممالک مترقی دنیا قدم برداریم و این فقط موقعی ممکن است که هر ایرانی در هر رشته‌ای که کار می‌کند خودش را از لحاظ فنی به پایه سایرین برساند. زارع باید در کار خودش تبحر داشته‌باشد، کارگر در کار خودش، اعم از اینکه کارگر ساده باشد یا مهندس. کارگر باید سعی کند با سایرین پیش برود، و تمام این پیشرفتها سازمان می‌خواهد. این سازمان، یعنی سازمان گرداننده چرخ ایران امروز و فردا، متشکل از کسانی است که مثل شما یا درس خوانده‌اند و یا مشغول تحصیل می‌باشند. شما فقط برای خودتان درس نمی‌خوانید و برای خودتان زحمت نمی‌کشید که بتوانید فردا برای خود شغلی پیداکنید و درآمدی داشته باشید که با آن زندگی نمایید. شما یادمی‌گیرید که آن را بعداً در خدمت جامعه خودتان قراردهید. به نسبت کاری که دارید و به نسبت درسی که خوانده‌اید و شغلی که به شما خواهندداد لازم است که فردا به دههاهزار فرد یا بلکه بیشتر خدمت بکنید تا در زندگی آنها و در پیشرفت آنها مؤثر باشید.

این مسئولیت بزرگی است که از حالا باید حس کنید و هر کسی خود را آماده مبارزه در زندگی، نه فقط برای تأمین زندگی خودش بلکه برای پیشرفت جامعه و ملت خویش بنماید.

ایران امروز از لحاظ علمی و از لحاظ روحی احتیاج به جانبازانی دارد که در کوتاهترین مدت مملکت و ملت و جامعه خود را به آن مقامی که استحقاق آن را دارد برسانند و این شما هستید که باید به این وظیفه بزرگ عمل کنید.

مطمئن هستم که در مقابل شما آینده درخشانی وجوددارد. کوشش امروز شما برای جامعه ایرانی و برای تأمین زندگی مردم امروز و فردای ایران مؤثر است. زندگی زود می‌گذرد و عمر هر کس پس از چند سال سپری می‌شود، ولی چه لذتی از این بالاتر که انسان فکرکند در آن مدتی که زنده بوده و در روی زمین زندگی کرده‌است یک عنصر مفید و یک خدمتگزار به جامعه و تمدن بوده‌است.

موفقیت شما را از خداوند متعال آرزودارم و امیدوارم که با موفقیت به وطن خویش بازگردید و مسئولیتهای عمده‌ای را که به عهده می‌گیرید، انجام دهید.