بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران هنگام دادن گواهینامه فارغ‌التحصیلان دانشکده مشترک و فرماندهی عالی ۴ شهریور ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۴ شهریور ۱۳۴۱

بیانات شاهنشاه در مراسم اعطای گواهینامه فارغ‌التحصیلان دانشکده ستاد مشترک و فرماندهی عالی

طی دوره دانشکده عالی فرماندهی و ستاد مشترک و دانشکده فرماندهی و ستاد را به فارغ‌التحصیلان این دو دوره تبریک می‌گویم و اطمینان دارم که شما افسران با معلومات بیشتر و تجربیات گرانبهاتری به خدمت مقدسی که در اول جوانی خود آن را انتخاب کرده و بدان سوگند یاد نموده‌اید، ادامه خواهید داد.

هدف شما سربازها این است که طوری روحاً و از لحاظ اطلاعات خود را در راه به کاربردن افراد و واحدهایی که از زیردست شما می‌گذرند تجهیز کنید، که در روز مبادا بتوانند از عهده وظیفه اصلی که به آنها محول شده‌است و آن دفاع از آب و خاک مملکت است، برآیند و این امری واضح است. هر قدر این عزم و این اراده و این آمادگی برای دفاع آب و خاک اجدادی خود یا هر سرزمینی بیشتر باشد، به همان تناسب خطر حمله و تجاوز و از بین بردن آن استقلال و آن تمامیت ارضی کمتر می‌شود. ما مثل سایر ممالک دنیا با حقوق حقه‌ای که هر دولت مستقلی دارد مطابق منشور سازمان ملل متحد برای اطمینان بیشتری به حفظ و دفاع از سرزمین خود دارای هم‌پیمانهایی هستیم که فقط و فقط در راه حفظ و حراست خود و صرفاً از لحاظ جنبه دفاعی برای هر احتمالی گرد هم جمع شده‌ایم، ولی همانطوری که گفتم به همان نسبتی که آمادگی ما در دفاع بیشتر می‌شود، مطمئن هستم که به همان نسبت خطر هر پیشامدی کمتر می‌شود و تمام این پیش‌بینی‌ها برای این است که خدای نخواسته هیچ گونه اتفاقی نیفتد. هدف ما از تمام این کارها ادامه یک زندگانی صلح‌جویانه است تا مملکت ما در صلح زندگی بکند و حتی آرزوی ما بیشتر از این است و دعای ما این است که همه ملل دنیا در صلح و صفا با یکدیگر زندگی بکنند و اگر مسابقه‌ای دارند، مسابقه مسالمت‌آمیزی برای ترقی و پیشرفت بیشتر تمدن امروزی جهان باشد.

ولی می‌پردازیم به کارهای خود ارتش ما، سعی ما این است که هر چه بیشتر سطح معلومات شما افسران بالاتر برود، از هنگامی که وارد خدمت نظام می‌شوید و مرحله به مرحله از آزمایشهای مختلفی می‌گذرید، تا آنکه بالاخره به مراحل عالی مقام‌های نظامی و مشاغل عالی فرماندهی و ستاد این مملکت برسید، برای اینکه نخبه‌ترین و برجسته‌ترین و زحمتکش‌ترین افسران ما معین بشوند و برای من به عنوان فرمانده شما که باید به کلی بی‌غرضانه و چشم‌بسته فقط روی لیاقت و استعداد شما، برجسته‌ترین افراد شما را برای پستهای بزرگ انتخاب بکنم، لازم است که معلوم شود کدام یک از شما از این بوته‌های آزمایش می‌گذرید. بنابراین سخت‌گیری بیشتر در واقع برای شماها تشویق بیشتری خواهدبود که حداکثر استعداد ذاتی خود را نشان بدهید.

در گزارش فرمانده دانشگاه ذکر شده‌بود که امسال سخت‌گیری بیشتری شده‌است. این باید مورد استقبال شما باشد که هر سال موانع جدیدی در کار بیاید تا کسانی که آخر سر حقیقتاً نخبه باشند در آتیه پستهای عالی نظامی این مملکت را اشغال کنند. این پستها بیش از یک حد معینی نیست، به همین جهت باید برای احراز آنها نخبه‌ترین افراد ما معین بشوند.

در عین حال ما تصمیم گرفته‌ایم به ملاحظاتی، یکی از آنها اصل البته صلح‌جویی ما است. ارتشی که می‌خواهیم، صرفاً برای جنبه دفاعی است و قصد دیگری نداریم. از طرف دیگر ما مبالغ عمده‌ای از ثروت و دارایی خود را در راه عمران و آبادی و تولید این مملکت باید خرج کنیم که سطح زندگی ملت ما روزبه‌روز بالا برود و انشاءالله در آتیه نزدیکی به ملل مترقی جهان و قافله آنها برسیم. پس به این جهت خرج نظامی این مملکت نسبت به سایرین بسیار محدود و ناچیز است. ما در مقایسه با اغلب همسایگان خود تقریباً نصف مخارج نظامی آنها را بیشتر نداریم. مَثَل دیگری می‌زنم نسبت به دو مملکت بی‌طرف دنیا، هر دو اروپایی، یکی مملکت سوئیس و یکی مملکت سوئد، که موقعیت جغرافیایی آنها اتفاقاً به آنها اجازه داد که در دو جنگ بین‌المللی گذشته بی‌طرف بمانند، معهذا مخارج نظامی ما نسبت به آنها به نسب سرانه یعنی به نسبت هر فردی، ۱۵ برابر کمتر است. شاید یکی از علل موفقیت این دو کشور گو اینکه از لحاظ جغرافیایی در یک منطقه‌ای هستند که احیاناً به آنها اجازه می‌دهد بی‌طرف بمانند، این است که این دو مملکت آماده دفاع بی‌انتها از استقلال و تمامیت خودشان بوده‌اند و هستند و به همین جهت به نسبت جمعیت، ۱۵ برابر ما مخارج نظامی برای خودشان انجام داده‌اند. معهذا ما سعی می‌کنیم که به ارتش ایران در آتیه سازمان جدیدی بدهیم. این سازمان جدید از لحاظ تعداد ارتش، ما را قدری محدودتر می‌کند، ولی امیدواریم که وسائل بهتر و جدیدتری در اختیار ما باشد و به خصوص تحرک و قدرت ارتش ما اضافه بشود.

از طرف دیگر اگر امسال دچار یک اشکالاتی هستیم معهذا برنامه اساسی ما این است که برای هر افسری و هر گروهبانی در ارتش ما پیش‌بینی ساختمان منزل سازمانی بشود، همانطوری که یک پست فرماندهی یا یک واحدی یا یک مسئولیتی را ما به یک افسر می‌دهیم، همین طور باید وسیله کار کردن او در شرایط مناسبی فراهم بشود و آن حداقل تأمین مسکن است. همچنین به وسیله تدارکات صحیح و فروشگاههای مرتب و منظم و ارزان‌قیمت باید بتوانیم رفاهیت نسبی آن افسر و خانواده او را در مملکت و نیز گروهبانهای این ارتش را مهیا نماییم.

از طرف دیگر با شدیدترین وجهی هر نوع انحراف و خدای نخواسته فساد عملی با شدیدترین طریقی مجازات خواهدشد و هر کسی به کیفر اعمال خود خواهدرسید و در اینجا متأسفم بگویم که هر کسی در هر درجه و مقامی، ولو بالاتر از آن نباشد، در این ارتش بی‌رحمانه تحت تعقیب قانونی قرار خواهدگرفت. این برای ما گران است که چنین حرفی را بزنیم، ولی عزم به قدری قاطع است که ما بهتر است اگر لازم باشد و اگر به تحقیق برسد، الان چند قربانی بدهیم برای اینکه سایرین آن پانزده‌هزار نفر افسر دیگری که در ارتش می‌مانند اینها هم پیش خود و پیش سایرین از نهایت سربلندی و افتخار همیشه برخوردار باشند.

ارتش ایران در هر حدودی که باشد و در هر مقدار و مقیاسی که باشد باید از لحاظ روحیه، از لحاظ صحت عمل، از لحاظ شرافت، از لحاظ وطن‌پرستی، از لحاظ علم و تخصص در فن خود، از هر حیث از او عالی‌تر و بهتر در هیچ جایی پیدا نشود. این در حدود اختیار ما هست. من صحبت از ساختن اسلحه‌های مخوف نمی‌کنم، صحبت از کارهای فنی که مختص شاید چند مملکتی بیشتر در دنیا نباشد نمی‌کنم، ولی از لحاظ روحی و تعلیمات این در اختیار ما هست، از لحاظ شرافت و حسن و صحت عمل این هم در اختیار ما هست و به خواست خداوند ما به این مراحل خواهیم رسید.