بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران در دهکده اسفرورین رامند قزوین هنگام دادن سندهای سندهای مالکیت ۳ خرداد ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۲:۴۷ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۳ خرداد ۱۳۴۱

سخنان شاهنشاه در دهکده اسفرورین رامند قزوین هنگام توزیع اسناد مالکیت

امروز نیز برای من فرصت نیکویی است که با مردمان و زحمتکشان و کشاورزان این منطقه از نزدیک آشنا بشوم و در واقع دفعه اولی است که به این ده بزرگ قدم می‌گذارم و مشاهده می‌کنم که ساکنان این ده مردمانی زنده و کاملاً واقف به زندگی و مخصوصاً به آینده خود می‌باشند.

خوشوقتی دیگر من این است که اصلاحات ارضی ایران که باعث پیشرفت اصول کشاورزی و ازدیاد تولید و عدالت اجتماعی و علاقمندشدن اکثریت افراد مملکت به آب و خاک خود هستند، به سرعت دارد جلو می‌رود و هر روز نتیجه کار را در یکی از نقاط مملکت به رأی‌العین مشاهده می‌کنم.

این کار قریب دو ما پیش در مراغه شروع شد و به سرعت در بعضی از مناطق آذربایجان بسط پیدا کرد و امروز به منطقه رامند قزوین، و چند روز دیگر به منطقه شمال و همین طور به مناطق دیگر مملکت به سرعت سرایت خواهدکرد تا اینکه انشاءالله هر چه زودتر به هدف نهایی و اصلی خود برسیم.

باز هم جای خوشوقتی است که این احتیاج تاریخی و اجتماعی ما را الان نه فقط خود زارعین زحمتکش مملکت به خوبی درک می‌کنند، بلکه موضوع اصلاحات ارضی در تمام طبقات مملکت تأثیر نیکویی بخشیده‌است و مطابق اطلاعاتی که به من رسیده و مطابق عقل و منطق هم هست و عموم افراد مملکت ایران نسبت به این برنامه با کمال اشتیاق و خوش‌بینی نظاره می‌کنند و در واقع خود را در این برنامه عظیم لااقل از لحاظ روحی شریک می‌دانند و پشت سر این کار کاملاً ایستادگی دارند.

باز هم جای خوشوقتی است که می‌بینیم افرادی از مالکین داوطلبانه شاید مشمول قانون هم نمی‌شدند ولی پیش‌بینی آینده را کردند و حقایق را درک کردند و کاری که امروز در این منطقه انجام می‌گیرد نمو و رشد فکری و حس مسئولیت فکری و اجتماعی عده‌ای از مالکان سابق این مملکت است.

البته پوشیده نماند که حس می‌کنم در دستگاه وزارت کشاورزی ما و میان تمام افرادی که مسئولیت اجرای قانون اصلاحات ارضی هستند یک شور و ذوق کاملاً مشخص و بینی وجود دارد. امیدوارم که این ذوق و اشتیاق و عشق به انجام یک چنین وظیفه ملی، تا آخرین ساعتی که این برنامه به طور کامل در سراسر مملکت اجرامی‌شود، به همین نسبت و به همین شدت فروزان باشد تا هر چه زودتر انشاءالله به نتایج درخشان برسد.

همانطوری که قبلاً گفتم، عمده کار تقسیم و دادن سند مالکیت به دست رعیت نیست، بلکه آن تشکیلات اداری و به خصوص سازمانهای تعاونی و صندوقهای بانکی و بانک مرکزی تعاون است که به خصوص باعث خواهدشد این کار به بهترین وجهی پیش برود.

منظور نهایی ما این است که هم سطح کشت و هم به خصوص محصول مملکت چند برابر اضافه بشود و در عین حال درآمد سرانه افراد کشاورز مملکت بیش از چند برابر افزایش یابد تا اینکه مجموع درآمد سرانه ملی ما به پای ممالک مترقی دنیا برسد.

از زحمات تمام اشخاصی که در این راه خدمت کرده‌اند قدردانی می‌کنم. همچنین به مالکینی که در این امر پیشقدم شده‌اند تبریک می‌گویم و مطمئن هستم که سایر مالکین خوش فکر و خوش سلیقه و وطن‌خواه این مملکت نیز به همین‌ها تأسی خواهندکرد.

امیدوارم که شما مالکین جدید با اشتیاقی که به این کار نشان می‌دهید، و با زحمتی که خواهیدکشید، و با تشکیلات صحیحی که برای شما کار خواهدکرد هر چه زودتر به یک زندگی مرفه و سربلندی بیشتر در میان جامعه خوشبخت و مترقی ایران انشاءالله برسید.