بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران به برزگران گیلان هنگام دادن سندهای مالکیت زمین‌های کشاورزی ۷ خرداد ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۴ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۰۲:۴۷ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی سوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۱ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۴۱


۷ خرداد ۱۳۴۱

از بیانات شاهنشاه خطاب به کشاورزان گیلان

(هنگام اعطای اسناد مالکیت زارعین)

روز پنجشنبه گذشته فرصتی بود که در قسمت رامند قزوین برنامه اصلاحات ارضی را اجرابکنیم و تعدادی از کشاورزان این مملکت خود مالک و صاحب زمین بشوند. دو روز بیشتر نمی‌گذرد که این فرصت و این خوشوقتی باز به دست آمد که همان برنامه را در یک قسمت دیگر مملکت در منطقه سرسبز و خرم و زیبای گیلان اجرا بکنیم.

چند دقیقه پیش به مالکین گیلان گفتم که شما چه مشمول قانون باشید و چه نباشید اصولاً مصلحت خود شما و مصلحت زمانه و سیر تدریجی تکامل اجتماع امروز ما ایجاب می‌کند که زمین متعلق به کسی باشد که روی آن کار می‌کند و شما نیز باید خوشوقت باشید که در مملکت ایران یک چنین اصلاح بزرگی که سایر نقاط دنیا شاید بیش از یک قرن طول کشید و توأم با کشت و کشتار و خونریزی و انقلابات عظیمی بود، در تحت توجهات پروردگار و سایه خداوند که همیشه بر سر ما بوده‌است در یک چنین محیط آرام و با چنین سرعت و با چنین موفقیتی انجام شد. مالکین دیروز و امروز یعنی کسانی که از راه مالکیت ارتزاق می‌کرده‌اند باید فرصت را غنیمت بشمارند و از طریق اقساطی که از طرف دولت به آنها در ازاء ملکشان پرداخت می‌شود در زندگی اجتماعی و به خصوص در تولیدات مملکت از راه دیگر شرکت بکنند تا هم زندگی خود را تأمین نمایند و هم تکثیر فوق‌العاده در تولیدات داخلی مملکت حاصل شود که به نوبه خود به افزایش درآمد سرانه مملکت و ثروتمندتر شدن مردم کمک بکند.

پیشرفت سریع این برنامه بزرگ اجتماعی و ملی البته عللی دارد، و یکی از علل پیشرفت این کار ثبات تقریباً استثنائی است که در این مملکت و در این منطقه دنیا وجوددارد. علت دیگر این است که ما محتاج نیستیم برای کارهای بزرگ دست به عوام‌فریبی بزنیم، چون هر کاری که مصلحت مملکت هست از روی حساب و از روی تحقیق و مطالعه انجام می‌گیرد و برای به اصطلاح جلب نظر و خریدن افکار و آراء و یا گول زدن افکار و آراء نیست. این است که از این ثبات استثنائی که تحت توجهات خداوندی در این مملکت برقراراست، ما توانسته‌ایم استفاده بکنیم تا هر چه را که حقیقتاً لازمه کار است پس از مطالعات دقیق انجام دهیم. وقتی که ثبات باشد و مطالعه و نقشه صحیح باشد و مجریان کار مؤمن باشند طبعاً همین نتایجی را می‌گیریم که امروز به چشم خودتان می‌بینید. در عرض مدت به این کوتاهی ما توانسته‌ایم این قدر در این راه پیشرفت بکنیم. انشاءالله دنباله این کار نیز به همین خوبی و به همین سرعت ادامه خواهدداشت و اصلاحات ارضی جامعه ایران را عوض خواهدکرد و وجود یک ایران آباد و مترقی به نوبه خودش در وضع تمام ملل دیگری که در این منطقه دنیا زندگی می‌کنند، اثر خواهدگذاشت. ما هیچ وقت از شکر خداوند خودداری نباید بکنیم که به ما ملت بزرگ کهنسال ولی با تجربه این فرصت را داده‌است که بتوانیم آنچه را که حقیقتاً به صلاح ملک و ملت است انجام بدهیم.

امیدوارم این اصلاحات عمیق سرمنشأ و سر فصل سایر اصلاحات عمیق دیگری که در مملکت لازم است، باشد و با همین قاطعیت و با همین موفقیت در تمام شئون ملی به فضل خداوند پیشرفت حاصل بشود.