بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گفتگو با رسانه‌های گروهی آرژانتین - بوئنوس‌آیرس ۲۲ اردیبهشت ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو


بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در گفتگو با رسانه‌های گروهی آرژانتین - بوئنوس‌آیرس ۲۲ اردیبهشت ۱۳۴۴

۲۲ اردیبهشت ۱۳۴۴

از بیانات شاهنشاه در مصاحبه با روزنامه نگاران آرژانتین و خبرگزاری‌ها، در کنفرانس مطبوعاتی بوئنوس آیرس


من نظریات و افکار خودم را در روزهای اخیر در فرصت‌های مناسب بیان کرده‌ام، و آنچه در این جا می‌توانم اضافه کنم این است که ممالکی نظیر ایران و آرژانتین می‌توانند از راه دموکراسی و با احترام گذاشتن به آزادی‌های فردی و انسانی به عالی‌ترین مراتب تمدن برسند. به همین علت است که به اعتقاد من تماس بین کشورهایی مانند ایران و آرژانتین بسیار لازم است.


بدیهی است کشوری که برای خود احترام قایل است و می‌خواهد مستقل بماند و سنت‌های پسندیده ملی خود را حفظ کند نمی‌تواند در نیمه دوم قرن بیستم از کاروان پیشرفت و ترقی عقب بماند.


من اغلب گفته‌ام که حتی برای حفظ امنیت داخلی و خارجی لازم است که هر کشور برای ملتش وسایل زندگی فراهم آورد و اکنون اضافه می‌کنم که ما در مقابل آینده نیز مسئولیت‌هایی بر عهده داریم.


برای رسیدن به همین هدف‌ها بود که ما لازم دیدیم برنامه انقلاب سفید ایران را به مرحله اجرا در آوریم. و این انقلاب را از راه‌های دمکراتیک یعنی از راه مراجعه به افکار عمومی خود مردم عملی سازیم. مواد این برنامه که از جمله آن‌ها اصلاحات ارضی و شرکت دادن کارگران در سود کارخانه‌ها و آزادی زنان بود به سود اکثر مردم بود، بدین سبب اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران این برنامه انقلابی را تأیید کردند.


ما به این انقلاب، انقلاب سفید نام دادیم، زیر لااقل در ابتدای کار با مخالفتی روبرو نشد، اما رفته رفته احساس کردیم که بین دست راستی‌های افراطی و افراطی‌های دست چپی یک اتحاد نامقدس علیه انقلاب سفید کشور بوجود آمده است. بعضی‌ها عاری از احساسات میهن پرستی هستند و از افکار "انترناسیونالیستی" حمایت می‌کنند و تلاش دارند این افکار را از راه خشونت عملی کنند،
واقعاً عجیب است آن‌ها که به وجود خداوند ایمان و اعتقادی ندارند با آن‌هایی که به نام خداوند سخن می‌گویند با هم بسازند و دست به دست هم بدهند، اما چنانکه دیدیم این انقلاب بر این جبهه اتحاد (که کمتر از یک درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌داد) غلبه کرد و حتی در داخل همین جبهه عده‌ای تدریجاً به حقیقت و ماهیت انقلاب سفید پی بردند و به آن روی آوردند.


البته آن عده که اساساً به ملیت خود اعتقاد و اعتنایی نداشتند در این خواب خوش غوطه‌ور بودند که ایران را (مانند کشورهای دیگری که نمی‌خواهم نام ببرم و در آن‌ها دیگر آزادی و استقلال معنا و مفهومی ندارد) از استقلال و آزادی محروم سازند، ولی آن‌ها اکنون کاملاً مأیوس و ناامید شده‌اند و برنامه‌های انقلاب سفید با قاطعیت و بطور کامل اجرا خواهد شد.


دوران تنزل ایران مصادف با زمانی بود که اروپا به سرعت پیشرفت می‌کرد، ولی ما مدتی است که با سرعت هر چه بیشتر سرگرم تجهیز کشور خود و جبران عقب ماندگی‌ها شده‌ایم و هدف اقتصادی ما این است که درآمد ملی ما حداقل شش درصد افزایش پیدا کند. من به نام نماینده کشوری که انقلاب خود را تحقق بخشیده است و سیاست خارجی را در برنامه‌های داخلی خویش مؤثر نمی‌داند به شما می‌گویم که ایران ما ثروتمند است و به کسی نیازمند نیست، و برنامه‌های ما از برنامه بیشتر کشورهای سوسیالیستی مترقی‌تر است.


سیاست ما در ایران از «ایسم»های مختلف جدا است. ما فقط به هوش و قدرت فکری خود متکی هستیم و تصمیم داریم بیاری استعداد و هوش و امکانات خود آنچه را که ملت‌های دیگر در طول سال‌های دراز به دست آورده‌اند در مدتی کوتاه به دست آوریم.


به همین علت است که ما از همه گونه افکار چه سوسیالیسم باشد و چه کمونیزم استفاده می‌کنیم. ما تمام این افکار را به شرط احترام به آزادی‌های فردی قبول می‌کنیم، و معتقدیم که اگر دولت‌ها از «ایسم»ها دست می‌کشیدند و هم خود را صرف تأمین سعادت ملت خویش می‌کردند قطعاً همه ما به آن چه سعادت بشر نامیده می‌شود زودتر می‌رسیدیم.

درباره ویتنام

آیا می‌توان گفت چون نژاد و فرهنگ مردم ویتنام با نژاد و فرهنگ ما تفاوت دارد دفاع از آن کشور مهم نیست؟ اگر برلین اهمیت دارد پس ویتنام نیز مهم است. کمونیست‌ها همواره از جنگ آزادی بخش سخن می‌گویند اما به جای آزادی به مردم زندان می‌دهند. بسیاری از مردم توسط آنها که می‌کوشند از طریق فحاشی به ایالات متحده امریکا خود را حامی یک سیاست مترقی قلمداد کنند گمراه می‌شوند.

باید دانست که هیچ کشوری اگر مورد حمله خارجی قرارگرفت از دریافت کمک خودداری نخواهد کرد. ما ناگزیریم در مقابل تجاوز مقاومت کنیم و باید دانست که جهان تجزیه ناپذیر است.

تجاوز کمونیسم

شاهنشاه در این گفتگو با رسانه‌های گروهی به تهدید کمونیسم به کشورهای امریکای لاتین هشدار دادند:

ممکن است روزی یکی از این کشورها هدف تجاوز کمونیستی قرارگیرد و در آن صورت اگر دنیای غرب نتواند و یا نخواهد سریعا به کمکشان بیاید برای آنها خوش آیند نخواهد بود.