بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ سفیر برزیل سفیرالسفرا در آیین سلام رسمی چهارم آبان زادروز همایونی ۴ آبان ۱۳۴۷

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۱:۴۴ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ سفیر برزیل سفیرالسفرا در آیین سلام رسمی چهارم آبان زادروز همایونی ۴ آبان ۱۳۴۷

آقای مقدم‌السفراء،

از تبریکاتی که به‌مناسبت سال تولد ما از جانب خود و هیأتهای نمایندگی سیاسی بیان داشتید، کمال امتنان را داریم. همچنین از بابت اظهارات محبت‌آمیز شما درباره کشور و ملت ایران مراتب خوشوقتی و تشکر خویش را ابرازمی‌داریم.

برای ما احساس اینکه نمایندگان کشورهای دوست ما، روح و ماهیت تلاش ملی ما را در راه پیشرفت با حسن تفاهم درک می‌کنند مایه خرسندی است، زیرا هدف ما از این تلاش، هدفی کاملاً انسانی و مترقیانه است.

ما به کرات متذکر شده‌ایم که کشور ما هیچ نقشه و اندیشه‌ای که به زیان دیگران باشد، ندارد و بالعکس خواستار دوستی و همزیستی و همکاری مثبت با همه کشورهای جهان بر اساس احترام متقابل به حاکمیت ملی ما و آنها است. ما صمیمانه خواستار صلح جهانی و همکاری بین‌المللی هستیم، زیرا این هر دو را مهمترین ضامن موفقیت کوششهای ملی در بهبود روزافزون شرایط زندگی مادی و معنوی خود می‌دانیم. در عین حال اعتقاد راسخ داریم که تا وقتی که عواملی از قبیل فقر و جهل و بیماری و گرسنگی و بی‌عدالتیهای اجتماعی در تمام جهان از میان نرفته‌باشند، هیچ ملتی به تنهایی حق ندارد خود را خوشبخت و بی‌نیاز شمارد، زیرا در دنیای امروز ما، سرنوشت تمام اجزای خانواده بزرگ بشری به یکدیگر پیوسته‌است، و همین اعتقاد انگیزه اصلی ما در پیشنهاد تشکیل لژیون خدمتگزاران بشر بود که شما با احساس تفاهمی عمیق و بشردوستانه بدان اشاره کردید.

آرزوی قلبی ما این است که دنیای کنونی هر چه بیشتر از نعمت صلح و تفاهم بین‌المللی برخوردار گردد و نیروهای عظیم دانش و کوشش بشری به جای آنکه یکدیگر را خنثی کنند، مجتمعاً در راه تأمین روزافزون پیشرفت و سعادت بشری به کار افتند و در این راه توفیق هر چه بیشتر کشورها و مللی را که شما با شایستگی نمایندگی آنها را بر عهده دارید، خواستاریم.