بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ سخنان صدر هیات رییسه شورای عالی جمهوری استونی در میهمانی شاهنشاه در تالین ۲۳ مهر ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۱ خورشیدی تازی

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ سخنان صدر هیات رییسه شورای عالی جمهوری استونی در میهمانی شاهنشاه در تالین ۲۳ مهر ماه ۱۳۵۱


حضرت صدر هیئت رئیسه شورایعالی جمهوری سوسیالیستی استونی

این اولین بار است که به شهبانو و من فرصت داده شده است که به این قسمت از جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی کشور دوست و همسایه خود سفر کنیم و طبعاً می‌توانید تصور کنید که ما برای مشاهدات خود در این سرزمین چقدر اهمیت قائلیم. اضافه بر ارقام جالب توجهی که درباره ترقیات سی ساله این جمهوری ذکر کردید ما زیبائی‌های کشور شما را همراه با زیبایی‌های مردم آن به چشم دیدیم. فردا نیز قسمت دیگری از زندگی و فعالیت ملت شما را خواهیم دید و از هم اکنون یقین دارم که یادگار بسیار خوبی از این سفر با خود به ارمغان خواهیم برد.

خوشوقتیم که می‌بینیم جمهوری شما در روابط دوستی و حسن همجواری و روابط اقتصادی بین مملکت ما و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی نقش شایسته‌ای ایفا می‌کند و چون روابط ما و اتحاد شوروی با قراردادهایی که امضاء کرده‌ایم در آینده توسعه باز هم بیشتری خواهد یافت یقیناً در این مورد نیز جمهوری شما سهم مؤثری خواهد داشت.

در این فرصت برای ملت نجیب استونی و برای تشکیلات شما و همچنین برای همکاری و دوستی و حسن تفاهم روزافزون ملل ایران و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و برای شخص شما و بانو بهترین آرزوهای خود را ابراز می‌دارم.