بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده مسکو نیوز ۱۲ تیر ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفر محمدرضا شاه پهلوی به شوروی ۳۱ خرداد ۱۳۴۴ - ۱۲ تیر ۱۳۴۴

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵


بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با نماینده مسکو نیوز ۱۲ تیر ۱۳۴۴


روابط دو کشور ما به مرحله بسیار خوبی رسیده است. این چیزی نیست که تنها در نطق های رسمی اظهار شود. مناسبات ما بر اساس واقع بینی و پیشرفت طبیعی و شرایط جغرافیایی استوار است. من گمان می‌کنم نمایندگان شوروی در ایران شاهد احساسات مردم ایران بوده‌اند و در حال حاضر که ما در کشور شما به سر می‌بریم متقابلاً شاهد احساسات ملت شوروی می‌باشیم.
به نظر من دورنمای مناسبات ایران و شوروی صاف و روشن است. خوشبختانه کشورهای ما هر دو ثروتمند هستند و ما هر چه در مورد مناسبات خود انجام دهیم ناشی از علاقه و دوستی است. این امر این امید را بوجود می‌آورد که مناسبات ما بر اساس اعتماد متقابل برقرار باشد. مایلم این مسئله را مطرح کنم که مناسبات تجارتی و اقتصادی ما ناشی از یک نیاز شدید نیست، بلکه بر اساس تمایل به بسط تماس‌های متقابل استوار است، و به همین دلیل است که من فکر می‌کنم آینده این مناسبات ما بزرگ است.
ما با هم یک قرارداد بازرگانی سه ساله منعقد کرده‌ایم. این قرارداد پایه‌ای است برای افزایش مبادلات بین کشورهای ما. اتحاد شوروی می‌تواند در صنعتی کردن ایران نقش بزرگی ایفا کند و کمک‌های لازم را به ما بدهد.
ایران کالاهای زیادی برای فروش به اتحاد شوروی دارد و متقابلاً اتحاد شوروی نیز بسیاری از کالاهایش را می‌تواند در ایران بفروشد. به اتکای برنامه‌های پنجساله ما می‌توانیم آنچه را که در ایران مورد نیاز است تعیین کنیم و در مورد حجم بالقوه و اصل تجارت متقابل تصمیم بگیریم. در زمینه مبادلات فرهنگی و علمی دو کشور ما می‌توانیم فعالیت خود را افزایش و توسعه دهیم. هنر تئاتر و موسیقی دو کشور ما در سراسر عالم شناخته شده است. مبادله دانشمندان و بخصوص مبادلات فرهنگی می‌تواند خیلی مفید باشد. انجمن‌های روابط فرهنگی ایران و شوروی و شوروی و ایران می‌توانند در این مورد نقش بزرگی ایفاء کنند. من برای تماس‌های ورزشی نیز اهمیت زیادی قایل هستم.