بنگاه حمایت مادران و نوزادان

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی اعلیحضرت همایون رضا شاه پهلوی

بنگاه حمایت مادران و نوزادان

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
زایشگاه تهران هزار تختخوابی در نظام آباد
شیرخوارگاه شماره۱

بنگاه حمایت مادران و نوزادان پس از جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران از کهن ترین و با سابقه ترین سازمان خیریه کشور است. این بنگاه در روز ۲۵ آذر ماه ۱۳۱۹ به فرمان اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ کار خود را آغاز کرد و کانون نگاهداری از مادران و نوزادان ایران شد. بنگاه حمایت مادران و نوزادان پیوسته، شبانه‌روزی و رایگان در شهرهای دور و روستاهای پر جمعیت در خدمت مادران و نوزادان است.

بنگاه مادران و نوزادان از سال ۱۳۳۸ به گسترش فعالیت‌های خود به سبب نیازهای روز افزون خانواده‌های کم در آمد می‌کوشد. ریاست عالیه بنگاه با علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی می‌باشد. این بنگاه از سال ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ گام‌های بلندی در حمایت از مادران و نوزادان برداشت که می‌توان ایجاد زایشگاه‌های مدرن و رایگان در شهرهای دور دست و روستاهای دور و نزدیک و هم چنین ایجاد آموزشگاه‌های مامایی و آموزشگاه‌های بهیاری را نام برد.

بنگاه حمایت مادران و نوزادان به ریاست عالیه علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی در روز ۲۵ آذر ماه ۱۳۳۹ برای بزرگداشت و ارج‌نهادن به مقام مادر، روز ۲۵ آذر را به نام "روز مادر" [۱]نامگذاری کرد.

از آغاز انقلاب شاه و مردم تا پایان دهه نخستین، کارهای دیگری در زمینه‌های گوناگون پزشکی، درمانی و بهداشتی، اجتماعی و نیز آموزشی و تربیتی داشته که از همه آنها به رایگان در راه نگهداری از مادران و نوزادان بهره‌برداری می‌شود.

یکی از بخش‌های بنگاه حمایت مادران و نوزادان، بخش بهداشت و تنظیم خانواده بنگاه می‌باشد که از سال ۱۳۴۶ برنامه بنیادین خود را آغاز نمود. مددکاران و مددیارانی که در آموزشگاه بهیاری فرح آموزش یافته‌اند به خانه‌های مادران بستری در زایشگاه‌های بنگاه می‌روند و راهنمایی‌های نیازین برای جلوگیری و پیشگیری از بارداری‌های پی در پی را به این مادران می‌دهند. روش نگاه‌داری از نوزاد و خوراندن درست و هم چنین برنامه‌های مایه کوبی برای آینده را به آنها می‌آموزند.

آموزشگاه مامایی بنگاه حمایت مادران و نوزادان در سال ۱۳۴۳ گشایش یافت. آرمان این آموزشگاه، آموزش کادر مامایی برای خدمت در زایشگاه فرح و دیگر زایشگاه‌های بنگاه، سازمان‌های خیریه و بیمارستان‌های دولتی در تهران و شهرستان‌ها و روستاها می‌باشد.

آموزشگاه بهیاری فرح

آموزشگاه بهیاری فرح آمورشگاهی است وابسته به بنگاه حمایت مادران و نوزادان که از سال ۱۳۳۶ بنیان شد. هر سال این آموزشگاه بهیار مورد نیاز بخش‌های زایشگاه‌های بنگاه و بهیار برای کادر پزشکی دیگر سازمان‌های خیریه و بیمارستان‌های وابسته به دولت و یا بخش خصوصی را آموزش می‌دهد.

زایشگاه تهران یا زایشگاه فرح دارای دویست و پنجاه تخت برای مادران و دویست و پنجاه تخت برای نوزادان است و پر مراجعه ترین زایشگاه می‌باشد. هر ده دقیقه به طور میانگین یک نوزاد در این زایشگاه چشم به دنیا می‌گشاید. همه خدمات در همه زایشگاه‌های بنگاه رایگان است. افزون براین پس از زایمان، و گذراندن روزهای آرامش و یادگیری، مادر و نوزاد تندرست به خانه‌اشان با خودروی زایشگاه بازگردانده می‌شوند.

زایشگاه هزار تختخوابی نظام آباد وابسته به بنگاه حمایت مادران و نوزادان در شمال شرقی تهران ساخته شده است. در کنار این بیمارستان مرکز ویژه آموزشگاه‌های مامایی و بهیاری قراردارد. ساختمان این زایشگاه در زمینی به مساحت چهل و سه هزار متر مربع بنا گردیده و یازده اشکوب دارد. این زایشگاه بسیار مجهز است و برای زایمان‌های غیر طبیعی و جراحی‌های زایمان‌های غیر طبیعی از زبده‌ترین پزشکان و بهترین دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

زایشگاه خیابان پاستور تهران و دیگر زایشگاه‌های ساخته شده در شهرها و روستاهای ایران همانند سرخس، چادگان، چالشتر، ایذه، قروه، بابل، ایرانشهر، رشت و ساوه و غیره شبانه روز و به رایگان با همه امکانات در خدمت مادران و نوزادان این شهرها و شهرک‌ها و دهات پیرامون آن می‌باشند.[۲]

منابع

  1. روز مادر
  2. انتشارات دفتر مخصوص شهبانو، تهران، ۱۳۵۴، ص. ۴۷ - ۵۱