New Server

برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی امرداد ماه تا آبان ماه: تفاوت بین نسخه‌ها

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
(کناره‌گیری امیر عباس هویدا از نخست‌وزیری ۱۵ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی)
(کناره‌گیری امیر عباس هویدا از نخست‌وزیری ۱۵ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی)
سطر ۱۰۳: سطر ۱۰۳:
  
 
۲۷ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر با صدور دو منشور جدید، دو اصل نوین بر اصول هفده گانه انقلاب شاه و ملت افزودند. بر پایه یک اصل تازه انقلاب، [[مبارزه با معاملات سوداگرانه زمین‌ها واموال غیرمنقول|جلوگیری از افزایش غیرمعقول بهای زمین]] به منظور متعادل کردن اجاره مسکن که در غایت امر به توزیع عادلانه تر ثروت ها منجر می شود،<ref>[[مبارزه با معاملات سوداگرانه زمین‌ها واموال غیرمنقول]]</ref> از وظایف دولت است. اصل دیگر انقلاب از این پس ناظر بر[[مبارزه با فساد و رشوه‌گرفتن و رشوه‌دادن| ثروت و درآمد مقامات بلند پایه دولتی]] خواهد بود.<ref>[[مبارزه با فساد و رشوه‌گرفتن و رشوه‌دادن]]</ref>
 
۲۷ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر با صدور دو منشور جدید، دو اصل نوین بر اصول هفده گانه انقلاب شاه و ملت افزودند. بر پایه یک اصل تازه انقلاب، [[مبارزه با معاملات سوداگرانه زمین‌ها واموال غیرمنقول|جلوگیری از افزایش غیرمعقول بهای زمین]] به منظور متعادل کردن اجاره مسکن که در غایت امر به توزیع عادلانه تر ثروت ها منجر می شود،<ref>[[مبارزه با معاملات سوداگرانه زمین‌ها واموال غیرمنقول]]</ref> از وظایف دولت است. اصل دیگر انقلاب از این پس ناظر بر[[مبارزه با فساد و رشوه‌گرفتن و رشوه‌دادن| ثروت و درآمد مقامات بلند پایه دولتی]] خواهد بود.<ref>[[مبارزه با فساد و رشوه‌گرفتن و رشوه‌دادن]]</ref>
 +
 +
<center>
 +
<gallery>
 +
پرونده:TarbiatMoallemUniversity2536a.jpg|دانشگاه تربیت معلم
 +
پرونده:RedLionAndSunSocietyTrainingNurse2536Shahanshahi.jpg|آموزشگاه بهیاری جمعیت شیر و خورشید سرخ
 +
پرونده:IranAirTehranLondonNewYork2536.jpg|
 +
</gallery>
 +
</center>
  
 
=== نخست وزیر جمشید آموزگار جا انداز برنامه به اصطلاح حقوق بشر جیمی کارتر ===
 
=== نخست وزیر جمشید آموزگار جا انداز برنامه به اصطلاح حقوق بشر جیمی کارتر ===

نسخهٔ ‏۱۴ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۲۱

برنامه عمرانی پنجم ۱۳۵۲ - ۱۳۵۶ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی

برنامه عمرانی ششم/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی
تیم هندبال دختران تهران
آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی دانشجو می‌پذیرد
علیاحضرت شهبانو مرکز رفاه خانواده چالوس را می‌گشایند
تغذیه رایگان برای نوآموزان، دانش‌آموزان، آموزگاران و دبیران سراسر کشور
SeminarFreeSchoolMeal2536a.jpg

۱ امرداد ماه ۲۵۳۶ همزمان با نگارش برنامه عمرانی ششم کشور، برنامه سیاست بهره‌وری یکان‌های تولید در سراسر کشور پیاده خواهد شد. از این پس سود ویژه کارگران بر پایه بهره‌وری آنان و سود یکان‌های تولیدی پرداخت می‌شود. با نگرش به زمینه‌هایی که ایجاد می‌شود تولید کالاهای نیازین جامعه بسیار افزایش می‌یابد.

۱ امرداد ماه ۲۵۳۶ رییس انستیتو تغذیه و خواربار دکتر قاسمی ایران گفت: با ایجاد دوره‌های دانشگاهی در سطح لیسانس و فوق لیسانس در زمینه علوم و صنایع خوراکی و هم چنین برگزاری دوره‌های کوتاه مدت شمار بیشتری از کارشناسان کنترل بهداشتی مواد خوراکی نیروی انسانی نیازین را آموزش می‌دهیم. پروژه‌های گسترده پژوهش در زمینه صنایع خوراکی و آموزش کادر علمی و کارشناسان کنترل بهداشتی مواد خوراکی با همکاری کارشناسان صنایع مواد خوراکی و پنج دانشگاه آمریکایی، انستیتو تغذیه و خواربار ایران، وزارت بهداری و بهزیستی و وزارت کشاورزی از چهار ماه دیگر آغاز می‌شود و برای سه سال ادامه می‌یابد.

۱ امرداد ماه ۲۵۳۶ پارک بسیار بزرگی در شمیران نو در زمینی به پهنه ۹۰۰۰ متر مربغ از سوی شهرداری منطقه ۸ در حال ساختمان است. پارک دیگری در زمینی به پهنه ۴۰۰۰ متر مربع در خیابان پارسیان تهران پارس آماده بهره‌برداری می‌باشد.

۱ امرداد ماه ۲۵۳۶ در مجمع عمومی نساجی مازنداران به آگاهی رسید که شرکت نساجی مازندران ۱۷٫۵٪ سود به سهامداران خود پرداخت می‌نماید. در سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی، بازده شرکت نساجی مازنداران بیش از ۳۵ میلیون پارچه نحی و بیش از یک میلیون متر پارچه پشمی بوده است. با تعویض ۱۰۰۰ دستگاه بافندگی موجود با ۸۰۶ دستگاه مدرن که در ماه آینده به انجام خواهد رسید. شرکت خواهد توانست سالانه بیش از ۴۶ میلیون متر پارچه تولید نماید. با انجام یافتن این پروژه نساجی مازندران بزرگترین کارخانه پارچه بافی کشور خواهد شد.

۲ امرداد ماه ۲۵۳۶ پیشنهادهای اصلاحی لایحه نهایی قانون استخدام کشوری به مجلس شورای ملی تقدیم شد.

۵ امرداد ماه ۲۵۳۶ علیاحضرت شهبانو مرکز رفاه خانواده چالوس را گشودند علیاحضرت شهبانو یک ساعت و نیم از تأسیسات مرکز رفاه خانواده چالوس دیدن فرمودند و با تشریف فرمایی علیاحضرت شهبانو این مرکز رسماً آغاز به کار کرد. علیاحضرت شهبانو در ساعت ده و نیم بامداد به مرکز رفاه خانواده چالوس تشریف فرما شدند. استاندار مازندران و مدیر عامل سازمان ملی رفاه خانواده ایران از علیاحضرت پیشباز کردند.

علیاحضرت شهبانو در میان ابراز احساسات پرشور هزاران نفر از مردم مازندران که در دو سوی جاده‌ها و خیابان‌های مسیر صف کشیده بودند با اتومبیل از نوشهر وارد چالوس شدند. علیاحضرت شهبانو پیش از تشریف فرمایی به مرکز رفاه خانواده در چالوس مسئولان سازمان‌های اداری و اعضای هیأت مدیره مرکز رفاه خانواده چالوس را مورد مرحمت و تفقد قرار دادند. آنگاه علیاحضرت شهبانو از کلاس‌های درس خیاطی، گلدوزی، موسیقی، نقاشی، فیلم برداری و کارگاه‌های دستی و فنی مرکز کودکان رفاه خانواده و بخش راهنمای بهداشت دیدن کردند. مرکز رفاه خانواده چالوس که در پیشگاه علیاحضرت شهبانو گشوده شد سی امین مرکز رفاه خانواده در کشور است. علیاحضرت شهبانو در جریان دیدار دیروز خود دستوراتی در گسترش برنامه‌های این مرکز صادر فرمودند. علیاحضرت شهبانو دستور فرمودند زمین دیوار به دیوار مرکز رفاه خانواده چالوس که در اختیار وزارت کشاورزی و عمران روستایی است به این مرکز واگذار شود تا وسایل رفاهی و ورزشی بیشتری برای کودکان فراهم آیند.

۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ حشمت مهاجرانی مربی تیم فوتبال ایران به پیشگاه والاحضرت همایون ولیعهد ریاست عالیه ورزش ایران باریافت. در این باریابی گزارش بازی تیم ملی فوتبال ایران در هنگ کنگ و کره از سوی مهاجرانی به آگاهی والاحضرت ولیعهد رسید. والاحضرت همایون ولیعهد با ابراز خرسندی از تیم ملی ، نقاط ضعف را به مربی یادآور شدند و فرمودند: "انتظار دارم تیم ملی ایران در سطح بهتر و با بازی درخشان تری در صحنه مسابقات جهانی ظاهر شود و یک بازی بسیار عالی که ملت ایران انتظار نتایج درخشان آن را دارد در استرالیا ارائه دهد. ... حضور ایران در جام جهانی آرژانتین از جهت ورزش کشور ما دارای اهمیت زیادی است به خصوص برای تعدادی از بازی کنان با کوشش و فداکاری و کسب موفقیت در این زمینه برای خود یک افتخار جاودانه کسب کند. در یک مسابقه فوتبال کار گروهی و همکاری بین اعضای تیم، مقدم بر نتیجه بازی است، و همگی باید هدف اشان این باشد که یک بازی خوب ارائه دهند و مطمئنا در یک بازی خوب نتیجه دلخواه حاصل خواهد شد.".

۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ علیاحضرت شهبانو: ما سنت‌ها را به خاطر خوشایند غربی‌ها تغییر نمی‌دهیم. شبکه سراسری تلویزیون آلمان در برنامه دوم خود یک فیلم نیم ساعته از زندگی علیاحضرت شهبانو را همراه با مصاحبه‌ای با معظم لها تحت عنوان « تأثیر یک تصویر » که از سوی جرج پارو وانانی تهیه شده است پخش کرد.[۱] پیش از نمایش این فیلم از آیین تاجگذاری اعلیحضرتین و والاحضرت ولایتعهد فیلمی نمایش داده شد که همراه با گفتاری از گوینده فیلم پخش شد.[۲] گوینده ضمن تشریح جزئیات آئین تاجگذاری گفت در تاریخ ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران علیاحضرت فرح پهلوی نخستین بانویی هستند که بدین ترتیب مورد تجلیل قرار می‌گیرند و همزمان لقب زیبای شهبانوی ایران را به خود اختصاص دادند. پارووآنانی سپس به بازدید چهارده روز خود در رکاب علیاحضرت شهبانو از مناطق گوناگون ایران اشاره کرده است و نخستین پرسش خود را درباره اهمیت تاجگذاری شهبانو پیش می‌کشد:...

معظم لها در پاسخ فرمودند: به نظر من انتخاب من از طرف همسرم به مقام شهبانو یک مقام خاص نبود بلکه ایشان قصد داشتند بدین ترتیب احترام خود را نسبت به کلیه زنان ایرانی آشکار سازند. بدین جهت من مفتخر و سعادتمند بودم و این نه برای خودم بلکه به خاطر کلیه زنان ایران بود که تا آن هنگام تقریباً هیچ نقشی در کشور ایفا نکرده بودند. اکنون من مسئولیت و وظایف بزرگتری به عهده دارم و خرسندم که در موقعیتی هستم که می‌توانم به کشور و ملت خدمت کنم. ...

۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ دومین سمینار مرکزی تغذیه رایگان دانش آموزان با شرکت استانداران، مدیران کل آموزش و پرورش و گروهی از پایوران دولتی دست اندر کار تغذیه برگزار شد. هدف از تغذیه رایگان در آغاز کار این بود که با نوعی خوراکی کمکی پروتئینی و پرکالری کمبود ویتامینی دانش آموزان دانش آموزان جبران شود. خستگی‌های ناشی از کم خوراکی، بد خوراکی یا کمبود خوراک از میان برداشته شود و کودک برای فراگیری بیشتر در کلاس درس آماده شود. در پایان سمینار، انستیتو علوم تغذیه ایران ۴۵ گونه مواد خوراکی را برای تغذیه رایگان دانش آموزان سراسر کشور توصیه کرد که در میان آنها شیر، پرتقال، سیب و موز، خوراک ماهی و کتلت و سیب زمینی، لوبیا، عدس و باقلا، حلوا ارده و کشمش و خرما و گردو، تخم مرغ و حتی ماست و لبو دیده می‌شود، چرا که هر یک از این مواد خوراکی می‌توانند میزان زیادی از کمبودهای ویتامینی و پروتینی بچه‌ها را جبران نمایند. در نخستین سمینار مدیر کل آموزش و پرورش فارس اطمینان داد که در هر یک از مدارس آشپزخانه‌ای دایر خواهد کرد تا خوراک گرم به بچه‌ها داده شود. نماینده بندر عباس نیز از طاس کباب و کوکو سبزی و نیمرو و میگو در تغذیه رایگان گفت. در دومین سمینار مرکزی پیشنهاد شد که برای تغذیه رایگان سراسر کشور از شیر، پودر شیر، لبنیات، حبوبات، نان، بیسکویت، کیک، خشکبار و میوه استفاده شود. هم چنین تصمیم گرفته شد که تغذیه رایگان شامل آموزگاران نیز بشود، چون همان گونه که یک دانش آموز برای تقویت جسم و روح خود به خوراک کمکی نیاز دارد، به آموزگار و دبیران که در مدرسه هستند هم باید این خوراک نیمروزی داده شود تا آمادگی بیشتری برای درس دادن و گفتگو پیدا کنند. هم چنین با بهره‌گیری از یازده کارخانه نوین شیر پاستوریزه در سراسر کشور، شیر مورد نیاز چهار میلیون دانش آموز در کشور فراهم می‌شود. در این میان کارخانه‌های شیر پاستوریزه شرکت تهیه و توزیع شیر در ایران در شهرهای رشت - زنجان - همدان - خرم آباد - دزفول و کرمان با دو نوبت کار، میزان شیر تولیدی خود را رویهم رفته به ۴۸۰ تن شیر در روز افزایش داده‌اند.

۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ وزارت کشاورزی و عمران روستایی با واگذاری ۶۳۲ هکتار دیگز از زمین‌های ملی شده کشور به بخش‌های خصوصی برای سرمایه گذاری و پیاده کردن پروژه‌های آبادانی و تولیدی موافقت کرد و موافقتنامه‌ها دستیه شد. از این زمین‌ها ۲۲۲ هکتار در زنجان برای کشت سیب زمینی و ۱۲۶ هکتار در نور برای کشت مواد گوناگون کشاورزی و ایجاد باغ و ۱۳٫۵ هکتار در گیلان برای کشت ذرت و ۳ هکتار در شهسوار برای ایجاد باغ سیب و ۱۵۲ هکتار در نور مازندران برای کشت دانه‌های روغنی و ۶۱ هکتار در ساری برای کشت پنبه و سویا و ۴۵ هکتار در بابل برای کشت مواد گوناگون کشاورزی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. هم چنین ۲۰ هکتار زمین نیز در اراک برای باغ میوه ویژه شده است.

۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ برنامه عمرانی ششم از سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی آغاز و در سال ۲۵۴۱ پایان خواهد یافت. برای برنامه ریزی این پنجسال سرمایه‌گزاری‌ها با توجه به اثرات اقتصادی آن در درون کشور و دگرگونی‌های اقتصادی جهان پیش بینی می‌شود و بدین روی، در برنامه ریزی برنامه ششم افزون بر این که رشد امور اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و رفاه اجتماعی مورد نظر می‌باشد تاثیر آن در موارد گفته شده نیز بررسی می‌شود. بررسی‌های برنامه عمرانی ششم تا آبان ماه امسال پایان می‌یابد و لایحه آن از سوی سازمان برنامه و بودجه به مجلسین داده خواهد شد. رشد کشاورزی در برنامه ششم حداقل ۷٪ و رشد صنایع میان ۱۶٪ تا ۱۸٪ و خدمات نیز در همین اندازه برآورده شده است. هم چنین در برنامه ششم به تولید انرژی، فولاد، سازه‌های ساختمانی، گسترش ارتباطات و سایر پروژه‌های زیر بنایی اولویت داده می‌شود.

بازدید شاهنشاه آریامهر از مرکز آموزش نیروی دریایی در بندر پهلوی
ویلا و آپارتمان‌سازی برای کارگران
پیام آریامهر به مناسبت روز مشروطه
پیام آریامهر به مناسبت روز مشروطه
تمبر یادبود جمبوری پیشاهنگان آسیا و اقیانوسیه

۹ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر برای بازدید از مرکز آموزش نیروی دریایی در بندرپهلوی با هواپیما وارد فرودگاه رشت شدند.[۳] در پای پلکان هواپیما استاندار گیلان آقای معتدل خوش‌آمد گفت. سپس تیمسار جهانبانی فرمانده مراکز آموزش نیروی دریایی شاهنشاهی و پایگاه بندر پهلوی گزارش نظامی به آگاهی همایونی رساند و فرمانده گارد احترام از پیشگاه شاهنشاه آریامهر درخواست کرد که از گارد احترام بازدید فرمایند. شاهنشاه آریامهر پس از بازدید از گارد احترام در جایگاه ویژه قرار گرفتند و گارد احترام از برابر ایشان رژه رفت. سپس شاهنشاه آریامهر در برابر صف پیشبازکنندگان پرسش‌هایی فرمودند. شاهنشاه آریامهر ابراز داشتند که این سفر فقط برای بازدید از پایگاه دریایی بندر پهلوی می‌باشد و در اواخر امسال با حداکثر آغاز سال آینده چند روزی به استان گیلان سفر خواهم کرد.


۹ امرداد ماه ۲۵۳۶ به مناسبت روز نفت دکتر منوچهر اقبال رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران پیامی به ملت ایران داد. [۴]

روز نهم امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی که بنا به اراده اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر، استقرار حاکمیت مطلق ملت ایران بر صنایع نفت خویش تحقق یافت، یک بار دیگر یکی از مظاهر درخشان همبستگی شاه و ملت تجلی کرد و بار دیگر برگ زرینی بر صفحات تاریخ صنعت نفت و کشور عزیز ما ایران افزوده شد.
امروز که سر آغاز پنجمین سال احراز حاکمیت مطلق ایران بر صنایع نفت خود می‌باشد، اهمیت ویژه این تحول بی سابقه و اقدام متهورانه ملت ایران، به طور کلی در کلیه شئون اجتماعی و اقتصادی کشور به خصوص در گسترش دایره فعالیت‌های همه جانبه صنعت نفت ایران به منظور احراز شایسته‌ترین مقام و مرتبه در میان صنایع بزرگ جهان و بالنتیجه تححق تام و تمام منویات عالیه شاهنشاه آریامهر به خوبی آشکار است.
مساعی همه جانبه شرکت ملی نفت ایران به ویژه در سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی که سال بزرگداشت آیین ملی پنجاهمین سال شاهنشاهی پهلوی بود، به بارزترین وجهی در سطح ملی و بین‌المللی ادامه یافت و به منظور کشف منابع جدید نفت و گاز و اجرای برنامه‌های وسیع تزریق گاز و بازیابی مجدد برای بالابردن سطح کشور پیگیری گردید و با گسترش فعالیت‌های بازاریابی بین المللی و افزایش قابل ملاحظه صادرات مستقل نفت خام و فرآورده‌های نفتی، استقرار نظام نوینی در برقراری روابط صنعت نفت ایران با شرکت‌های بین المللی به عنوان خریدار، عطف توجه خاص به مسئله انرژی به منظور مقابله با بحران‌ها و نوسانات جهانی انرژی، کوشش در جهت بهبود شرایط قراردادهای نفتی به خاطر افزایش منافع ملی، ایجاد تاسیسات لازم به منظور بهره برداری از گاز طبیعی چه برای مصرف داخلی و چه به منظور صادرات، افزایش تولید فرآورده‌های پتروشیمی و تنوع آنها از طریق توسعه تاسیسات مربوطه، گسترش امور پالایش با استفاده از تازه‌ترین ابداعات فنی، توسعه شبکه پخش برای تامین مصارف روز افزون داخلی به میزان چهارصد هزار بشکه در روز، تکمیل تاسیسات بارگیری نفت خام، گسترش دامنه پژوهش‌های علمی و فنی در اتخاذ طریق بهتر و مطمئن تر در کار اکتشاف، تولید، پالایش، پیکار با آلودگی هوا، بهبود کیفیت بازدهی مخازن نفتی، احداث خطوط جدید لوله نفت و گاز، همکاری و مشارکت در فعالیت‌های برون مرزی در زمینه‌های اکتشاف، تولید، پالایش، گاز و پتروشیمی، نگهداری سطح تولید به میزان ۲۹۳ میلیون تن در سال و صادرات به حدود ۲۵۹ میلیون تن در سال افزایش ظرفیت ناوگان نفتکش ایران به حدود پنج برابر یعنی ۱٬۱۱۹٬۰۰۰ تن [یک میلیون و صد و نوزده هزار تن] و بالاخره تامین حدود ۲۱ میلیارد دلار درآمد نفت در سال گذشته جهت اجرای برنامه‌های عمرانی کشور و تقویت و تجهیز بیش از پیش سازمان شرکت ملی نفت ایران به منطور اجرای دقیق اوامر مطاع همایونی در نیل به شایسته‌ترین مدارج رشد اقتصادی و صنعتی در سطح جهانی گام‌های بلند برداشته شد.

۱۰ امرداد ماه ۲۵۳۶ در پنجاهمین سال بنیاد جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی ریاست عالیه جمعیت پیامی فرستادند.[۵]

روز دهم امرداد ماه مصادف با سالروز تأسیس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران است که بنیان آن در پنجاه و چهار سال پیش به امر مبارک پدر تاجدارم اعلیحضرت رضا شاه کبیر نهاده شد. جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران امروز پنجاه و چهارمین سال خدمت گزاری خود را به پایان رسانده و پنجاه و پنجمین سال دوره خدمت خود را آغاز می‌کند. در طول این مدت جمعیت توفیق یافته است تا در اجرای وظایف خود در سطح ملی و جهانی گام‌های بلندی بردارد و در ردیف یکی از بزرگترین مؤسسات صلیب سرخ و هلال احمر جهانی قرار گیرد. در داخل کشور نیز این جمعیت امکان یافت در رشته‌های درمانی و امدادی و خیریه و اجتماعی و رفاهی به عنوان یک مؤسسه فعال و متحرک شناخته شود و وظایف خطیری را به عهده بگیرد و انجام دهد. ...

۱۱ امرداد ماه ۲۵۳۶ در نشست مجلس شورای ملی هنگام بررسی لایحه تکمیل و اجاره واحدهای مسکونی گفته شد که در درارای برنامه پنجم با افزایش چشمگیری که در اعتبارات مسکن داده شد، در چهار سال گذشته با اختصاص بیش از ۱۶۲ میلیارد ریال نسبت به ایجاد و تکمیل بیش از صد هزار واحد مسکونی سازمانی و خانه ارزان قیمت اقدام شد که ۶۵٪ برای خانه سازی کارمندان و ۱۷٪ برای خانه سازی کارگران و ۱۵٪ برای کارکنان صنایع وابسته به دولت بوده است.[۶]

۱۲ امرداد ماه ۲۵۳۶ بر پایه پروژه گسترش و ایجاد نیروگاه‌های برق، نیروگاه ۲ میلیون کیلوواتی در جنوب تهران راه اندازی می‌شود. در شهرهای بزرگ مولدهای نیم میلیون کیلوواتی و در شهرهای کوچک ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار کیلوواتی در نظر گرفته شده است. این پروژه پس از تصویب در برنامه عمرانی ششم گنجانیده می‌شود. تا اعتبار و هزینه اجرای آن از بودجه برنامه ششم تامین شود. در نزدیکی پالایشگاه تهران یک نیروگاه به گنجایش بیش از ۲ میلیون کیلووات برق راه اندازی می‌شود که نیاز برق شهر ری، تهران و حومه را تامین می‌کند. هم زمان در شهرهای بزرگ نیروگاه‌های نیم میلیون کیلوواتی و یک میلیون کیلوواتی ایجاد می‌شود و برای شهرهای کوچک نیز با توجه به گسترش آتی آنها مولدهای ۵ تا ۱۰۰ مگا واتی پیش بینی شده است.

۱۲ امرداد ماه ۲۵۳۶ با سرمایه گزاری مشترک ۷ میلیارد ریال کارخانجات نورد گرم و سرد در بندر عباس تاسیس می‌شود. در اجرای موافقت نامه‌ای که میان شرکت ملی صنایع فولاد ایران و شرکت « فین سیدر بین المللی » در بندرعباس دستینه شده بود، شرکت نورد بندر عباس « سهامی خاص » تاسیس شد. در کارخانجات نورد سرد و گرم سالانه ۲٫۵ میلیون تن شمش تولید شده در مجتمع تولید فولاد بندر عباس به ۱٫۵ میلیون تن ورق گرم و ۱ میلیون تن ورق سرد تبدیل می‌گردد.

۱۳ امرداد ماه ۲۵۳۶ روزنامه السیاسه چاپ کویت در نوشتاری که در آخرین شماره خود به چاپ رساند، نوشت: ایران در راه احراز مقام اول در میان کشورهای صادر کننده مواد پتروشیمی می‌باشد. ایران به زودی یکی از بزرگترین تولید کنندگان فرآورده‌های نفتی خواهد شد به طوری که خواهد توانست از جمله کود شیمیایی خود را با پایین‌ترین بها به بازارهای هندوستان و کشورهای همسایه آن و بسیاری از کشورهای خاور دور و افریقا بفرستد. بدین روی پیش بینی شده است که هزینه تولید به کمترین کاهش داده شود. ایران دارای سوخت کافی است و می‌تواند هزینه تولید را تا پنجاه درصد پایین بیاورد و بنابراین خواهد توانست که صادرات مواد پتروشیمی خود را به تمام بازارهای دنیا گسیل دارد.

۱۳ امرداد ماه ۲۵۳۶ سخنگوی سفارت برزیل در تهران به آگاهی رساند که بر پایه یک موافقت نامه میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت برزیل پتروبراس ، ایران روزانه ۲۰۰٬۰۰۰ بشکه نفت خام به برزیل صادر می‌کند. این قرارداد بخشی از توافق بازرگانی به ارزش ۶٬۵۰۰٬۰۰۰ دلار است که دو کشور در ژوئن سال گذشته دستینه کرده‌اند.

۱۴ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر در هفتاد و دومین سالگرد انقلاب مشروطه پیامی به ملت ایران فرستادند:[۷]

آغاز هفتاد و دومین سال مشروطیت ایران را به همه مردم کشور شادباش می‌گویم و برای دمکراسی ایران که اکنون وارد دوران تازه‌ای از عمر خود شده است استحکام و قوام روز افزون آرزو می‌کنم. لازم به تذکر نیست که دموکراسی فقط با آن مفهومی که امروز در ایران دارد می‌تواند برای کشور و ملت ما سازنده و ثمربخش باشد، زیرا که تنها این دموکراسی است که پاسخگوی نیازهای مادی و معنوی جامعه ایرانی و هماهنگ با ارزش‌ها و موازین فرهنگی و مدنی آن است. برای ما دموکراسی یک کالای وارداتی نمی‌تواند باشد زیرا ملت‌ها با سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ خود بهتر از هر کسی می‌تواند راهی را که به اعتلا و سعادت آن منتهی می‌شود تشخیص دهد و برگزیدند. از نظر ما آن نوع دموکراسی که مرادف با هرج و مرج و از هم گسیختگی موازین و ضوابط اجتماع باشد، قابل قبول نیست و اصولا اعتقاد ما بر این است که چنین نوع دموکراسی برای هیچ جامعه دیگری نیز نمی‌تواند نتیجه مطلوبی به بار آورد. دموکراسی ایرانی در عین آنکه جنبه سیاسی و حفظ آزادی‌های فردی و اجتماعی را دارد از مزایای دموکراسی اقتصادی و اقتصاد دموکراتیک و عدالت اجتماعی نیز برخوردار است. بدین ترتیب، فرد ایرانی در هر مقام و از هر طبقه از حداکثر امتیازاتی بهره می‌گیرد که می‌تواند برای یک فرد در مترقی‌ترین جامعه جهان امروز وجود داشته باشد. وسایل مشارکت و اظهار نظر گسترده مردم ایران از پایین‌ترین سطوح روستاها تا بالاترین سطح کشور در پرتو اصول انقلاب شاه و ملت برای آنان تامین شده است، بی آنکه نیروهای ویرانگر و مخرب در این آزادی سازنده اجازه دخالت داشته باشند. مظهر این دموکراسی همه رستاخیز ملت ایران است که برای اولین بار در تاریخ مشروطیت ایران همه مردان و زنان کشور را با یک آرمان واحد یعنی کوشش در راه سازندگی و ایجاد جامعه‌ای مترقی و آزاد و آباد به دور هم گرد آورده و در عین حال امکان هر گونه اظهار نظر و انتقاد سازنده و مثبت را برای آنان فراهم ساخته است. در این سازمان متشکل و گسترده هر فرد ایرانی از راه آموزش حزبی و گفتگویی ثمربخش می‌تواند عمیقا با تمام مسایل مادی و معنوی کشور خود آشنا شود و در همه امور مملکتی مشارکت وسیع داشته باشد و ایفای سهم خویش را در خدمت به مصالح و منافع اجتماع به صورتی موثر بر عهده گیرد. تشکیل کانون‌های حزبی در سراسر کشور و برگزاری کنگره‌های ملی، سازمان کارگران و سازمان دانش آموزان و سمینارهای آموزش سیاسی و جلسات گفت و شنود حزبی و فعالیت‌های سازمان نوین سپاهیان انقلاب و سایر برنامه‌های حزبی ضامن تعمیم دموکراسی واقعی در همه قشرها و صفوف اجتماع ایرانی است و این رسالتی است که حزب رستاخیز ملت ایران می‌باید با تمام قوا در انجام آن بکوشد. امیدوارم با تشکل روز افزون مردم ایران در این سازمان بزرگ ملی و با کوشش آنان در راه آموزش مداوم حزبی بنیاد دموکراسی ایرانی که اصیل‌ترین ارزش‌های ملی مایه می‌گیرد چنان استوار گردد که در آینده ضامن پیروزمند استمرار انقلاب اجتماعی ایران و پشتوانه جاودانی ترقی و رفاه روز افزون جامعه ایرانی باشد.

۱۴ امرداد ماه ۲۵۳۶ در پیشگاه والاحضرت همایون ولیعهد ایران جمبوری پیشاهنگان منطقه آسیا و اقیانوسیه در اردوگاه خیام نیشابور گشایش یافت. گروه‌های پیشاهنگان کشور ما و دیگر کشورهای جهان گروه گروه و به ترتیب وارد این اردوگاه شدند. پیشاهنگان کشورهای بنگلادش - پاکستان - اندونزی - افغانستان - کویت و هنگ کنگ در میان پیشباز گرم پیشاهنگان کشور به اردوگاه باغ رود نیشابور وارد شدند. در این جمبوری پنج هزار تن از پیشاهنگان کشورهای آسیایی و اقیانوسیه و هم چنین گروهی از پیشاهنگان چند کشور اروپایی شرکت دارند.

۱۴ امرداد ماه ۲۵۳۶ اسداله علم وزیر دربار شاهنشاهی با تقدیم عریضه‌ای به پیشگاه همایونی درخواست برکناری از سمت وزارت دربار شاهنشاهی را به سبب ناخوشی نمود. ۱۸ امرداد ماه از سوی شاهنشاه آریامهر دستخطی دایر بر پذیرفته شدن استعفای علم صادر شد.

کناره‌گیری امیر عباس هویدا از نخست‌وزیری ۱۵ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

HoveydaPMLastCabinet14Amordad2536a.jpg
ShahanshahAryamehrCabinetAmouzegar17Amordad2536.jpg
علم از وزارت دربار کناره‌گیری می کند ۱۴ امرداد ۲۵۳۶ شاهنشاهی

امیر عباس هویدا نخست وزیر پس از ۱۳ سال که زمام امور دولت ایران را در دست داشت استعفا کرد و استعفای خود را به پیشگاه شاهنشاه آریامهر تقدیم داشت:

پیشگاه مبارک اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر
چون اراده مبارک ملوکانه به این قرار گرفته است که چاکر در سمت دیگر انجام وظیفه نمایم، با کسب اجازه از پیشگاه مبارک استعفای دولت را به پیشگاه شاهنشاه آریامهر تقدیم می‌دارد.
برای چاکر و همکاران افتخار بزرگی است که در دورانی به خدمت گزاری مشغول بوده‌ایم که ایران عزیز به فرماندهی شاهنشاه و در سایه رستاخیز ملی ایران به پیشرفت‌های همه جانبه در تمام شئون نایل گردیده و هر روز گام تازه‌ای ردر راه تعالی ملت ایران برداشته می‌شود.
با عرض سپاس از مراحم ملوکانه که همیشه مشمول چاکر و اعضای دولت بوده است سلامتی وجود مبارک شاهنشاه آریامهر را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارد.

۱۶ امرداد ماه ۲۵۳۶ به فرمان اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر امیر عباس هویدا نحست وزیر به وزارت دربار شاهنشاهی برگزیده شد. پس از نیمروز هویدا وزیر دربار شاهنشاهی در کاخ نوشهر به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافت.

۱۷ امرداد ماه ۲۵۳۶ جمشید آموزگار نخست وزیر و کابینه در کاخ شاهنشاهی رامسر به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافتند.[۸] در این باریابی شاهنشاه آریامهر بیانات رسایی درباره دولت نوین آموزگار، انقلاب مشروطه، تقسیم ایران در جنگ بین المللی اول و دوم، اتحاد نامقدس سرخ و سیاه، معرفی دو اصل ۱۸ و ۱۹ انقلاب ، آموزش عالی و تغییر سازمان برنامه و بودجه، برنامه عمرانی ششم ایراد فرمودند: [۹]

یک اتحاد نامقدسی بین توده‌ای‌های آن موقع و جبهه ملی آن موقع ایجاد شده بود که ظاهراً باز مملکت تقسیم بشود، باز ما شاهد یک چنین توازنی بشویم. ولی فراموش کرده بودند که حزب خائن اجنبی پرست توده ایرانی، نقشه‌اش این بود که دو هفته بعد از اینکه مصدق به اصطلاح کارها را قبضه می‌کرد، او را سرنگون می‌کرد و تمام مملکت را می‌برد به سمتی که وظیفه بردن آن را داشت. اتحاد نامقدس بین دو نفر، دو عضو خائن، خیلی طبیعی است. چه این کمونیستی باشد چه این غرب زده باشد. چه فرق می‌کند که آن سر سپرده این باشد یا این سر سپرده آن یکی. نتیجه هر دو خیانت است. همیشه ما می‌بینیم که این قوا آخر سر با همدیگر یکی می‌شوند. الآن هم فعالیت‌های خارج از مرز ایران هر دو این دسته، درست موازی همدیگر بر ضد مملکت ایران ادامه دارد. بعد از اینکه ملت ایران بعد از ۲۸ مرداد قیام کرد و هم گفت که من سلطنت می‌خواهم و می‌خواهد، وظیفه من در مقابل قیام ملت ایران این بود که من هم برای این مملکت انقلابی انجام بدهم و طوری عمیق باشد که بکلی مملکت را زیر و رو بکند. تمام اجتماع ما تغییر پیدا بکند و یک اساس و قوامی در اینجا بریزیم که با «فرد» دیگر عوض شدنی نباشد. ۱۷ ماده انقلاب یکی پس از دیگری به اجراء درآمد. حزب رستاخیز ملت ایران فراگیرنده همه ملت ایران حقیقتاً غیر از یکی چند نفری که یا برای خودشان افکار معینی دارند، یا اینکه صد در صد هدایت شده خارج هستند پایه ریزی شده و دولت یعنی قوه مجریه مطابق قانون اساسی مختص پادشاه است و منتخب پادشاه است، مقبول پادشاه است و به همین جهت در عصر رستاخیز دولت فقط می‌تواند منعکس کننده رستاخیز ایران باشد. یعنی دولتی که تشکیل می‌شود نمی‌تواند نماینده یک جناح باشد. ...
دوم موضوع برنامه ششم است. دلایل این هست که ما کار را دیگر مانند سابق ادامه ندهیم. یعنی سازمان برنامه به آن طریقی که قبلاً بود نمی‌تواند باشد و خیلی اوقات ما دیدیم که سازمان برنامه میل داشت ترمز کننده کار باشد. یک دستگاه هماهنگ کننده‌ای تحت نظر نخست وزیر باید باشد بین کارهای برنامه ریزی مملکت این باید مراقب باشد که ببیند که این هماهنگی بین دستگاه‌ها وجود دارد یا نه. بعدها آنچه که باید انجام بدهند هر وزارتخانه‌ای یا خودش تهیه بکند یا کمکش بکنیم. برنامه‌ای که امکان انجام آن در یک آینده پنج ساله حتی برنامه ریزی ۱۰ ساله، ۱۵ ساله، ۲۰ ساله، ۲۵ ساله را انجام می‌دهیم منتهی این موضوع را آن وزارتخانه، هر وزارتخانه‌ای فرق نمی‌کند وزیرش چه کسی باشد باید این برنامه ملی ما که تا ۱۲ سال دیگر باید سعی کنیم خودمان را برسانیم به پای اروپای امروز، ۲۵ سال دیگر به همپای پیشرفته‌ترین ممالک دنیا برسیم و این کار البته یک قدری مطالعه دارد ولی دیگر ما مصادف با بعضی چیزها نمی‌شویم. در بعضی جاها جلو هستیم بعضی جاها عقب. در صورتی که این باید هماهنگ بشود. ...

۱۷ امرداد ماه ۲۵۳۶ در نشست فوق العاده هیات اجرایی حزب رستاخیز ملت ایران دکتر محمد باهری به دبیر کلی حزب رستاخیز برگزیده شد. جمشید آموزگار پس از دریافت فرمان شاهنشاه و به گردن گرفتن سمت نخست وزیری روز شنبه ۱۵ امرداد ماه از دبیر کلی حزب رستاخیز کناره‌گرفت. دکتر باهری پیش از دارا شدن این سمت معاون وزارت دربار شاهنشاهی بود. وی زاده شیراز است و دانش آموخته دانشکده حقوق دانشگاه تهران می‌باشد. وی برای تکمیل تحصیلات به اروپا رفت و از دانشکده حقوق پاریس دکترای حقوق دولتی گرفت. وی در سال ۲۵۲۱ معاون نحست وزیر و سرپرست بازرسی نخست وزیری گردید. ۱۸ امرداد ماه دکتر باهری در کاخ نوشهر به پیشگاه شاهنشاه آریامهر بار یافت.

۱۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ دکتر معتمد وزیری رییس دانشگاه رازی در چهل و یکمین نشست گفت و شنود آموزش مسائل ملی و میهنی در چهارمین اردوی عمران ملی استان کرمانشاهان به آگاهی رساند که از مهر ماه امسال دانشکده پزشکی در دانشگاه رازی تاسیس می‌شود و در آینده نزدیک نیز دانشکده‌های کشاورزی، محیط زیست، پیراپزشکی و پرستاری در این دانشگاه دایر خواهد شد. هم اکنون ۱۶۰۰ دانشجو در سه دانشکده علوم کرمانشاه، تربیت دبیر سنندج و دامپروری ایلام سرگرم تحصیل هستند. به زودی در کنار دانشکده دامپروری ایلام، موسسه صنایع غذایی و لبنی و برنامه‌های تحقیقاتی امور دامپروری دایر می‌شود. در کردستان نیز افزون بر دانشکده تربیت دبیر، دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مرکزهای مطالعاتی وابسته به آن شامل مرکز آموزش مدیریت کارمندان دولت و موسسه‌های عمومی و مردم شناسی برای شناخت آداب و رسوم قوم‌های ایرانی و گویش‌ها با همکاری با فرهنگستان ایران به راه خواهند افتاد. در آینده نیز دراین استان دانشکده مهندسی محیط زیست (زیست بوم) دایر می‌شود و هم چنین در یکی از استان‌های حوزه فعالیت دانشگاه رازی رشته پیراپزشکی و دانشکده تربیت پرستار تاسیس می‌شود.

۱۹ امرداد ماه ۲۵۳۶ نشست هیات مدیره سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در پیشگاه والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی برگزار شد و برنامه‌های آینده سازمان بررسی گردید. پس از پایان نشست هیات مدیره، والاحضرت اشرف پهلوی برای بازدید از پروژه توسعه منطقه‌ای «سلسله لرستان» رهسپار خرم آباد شدند. بخش سلسله و روستای « چهار تخته » از توابع خرم آباد لرستان است که در ۵۰ کیلومتری این شهر قرار دارد و در آن پروژه توسعه منطقه‌ای ویژه‌ای پیاده می‌شود. والاحضرت در این بازدید از بیمارستان ۲۰ تختخوابی روستای چهار تخته که در بخش سلسله قرار دارد بازدید فرمودند. اکنون نزدیک به ۴۰۰ تن از اهالی این روستا و بیش از ۱۲ روستای نزدیک از پوشش درمانی برخوردار می‌باشند. هنگام ورود والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی روستاییان با پایکوبی و دست افشانی محلی همراه با گروهی اسب سوار که پیشایش آنان می‌راندند به پیشباز والاحضرت اشرف آمدند. والاحضرت اشرف با اهالی به گفتگو پرداختند و از نزدیک چگونگی وضع را بررسی فرمودند. والاحضرت اشرف پهلوی سی دقیقه پس از نیمروز با هلیکوپتر از روستای چهار تخته رهسپار «سراب امیر» شدند. والاحضرت در زیر یک سیاه چادری که بر پا شده بود به مردم گفتند: ... ایران سربلند و آبادی که شاهنشاه آریامهر برادر تاجدارم برای فرزندان شما خواهان و آرزومندند، ایرانی است که باید به همین شکل و با همین روح همدلی و همکاری در همه نقاط این سرزمین پهناور آزادانه و به دست خود مردم پایه ریزی شود. چند نکته که می‌خواستم یادآوری کنم مربوط به آینده این طرح و به ویژه کارکنان آن است، مسئولان طرح حتما آگاهند که وظایف بسیار سنگینی از طرف من و دولت به دوش آنها گذاشته شده است و خوشوقتم که تا به حال توانسته‌اند این وظایف را به درستی انجام دهند....

۲۰ امرداد ماه ۲۵۳۶ بیست امرداد ماه، چهل و چهارمین سالروز بنیاد نهادن خبرگزاری پارس در سال ۲۴۹۳ شاهنشاهی برابر با ۱۳۱۳ خورشیدی به فرمان اعلیحضرت رضا شاه کبیر با نام « آژانس پارس » در وزارت خارجه می‌باشد و نخستین بار عبداله انتظام کارمند وزارت خارجه به ریاست آن گمارده شد. خبرگزاری پارس در آغاز با یک کادر کوچک کار خود را آغاز کرد و بامداد و ایوار (عصر) با چاپ دو بولتن به زبان‌های پارسی و فرانسه اخبار ایران را در دسترس پایوران کشور و خبرگزاری‌های خارجی و روزنامه‌ها قرار می‌داد. بدین سان، خبرگزاری پارس شش سال یکی از اداره‌های وابسته به وزارت خارجه می‌بود. در اردیبهشت ماه ۲۵۹۹ شاهنشاهی (برابر با ۱۳۱۹ خورشیدی) اداره کل تبلیغات بنیاد نهاده شد و امرداد ماه همان سال خبرگزاری پارس به اداره کل تبلیغات جا به جا شد. در اسفند ماه ۲۵۲۳ شاهنشاهی (برابر با ۱۳۴۲ خورشیدی ) هنگامی که وزارت اطلاعات بنیاد نهاده شد در ردیف یکی از اداره‌های کل این وزارتخانه قرار گرفت و هم راستا با پیشرفت‌های دستگاه‌های انتشاراتی و تبلیغاتی کشور خبرگزاری پارس نیز گسترش یافت. در سال ۲۵۳۴ شاهنشاهی (۱۳۵۴ خورشیدی) بر پایه یک اساسنامه قانونی که به توشیح همایونی رسید، سازمانی ناوابسته ( مستقل ) زیر سرپرستی وزارت اطلاعات و جهانگردی درآمد. هم اکنون سازمان خبرگزاری پارس دارای تشکیلات گسترده و مدرنی است که وظیفه بزرگ تهیه و چاپ و پخش اخبار ایران و سراسر جهان را به گردن دارد و در ۲۴ ساعت شبانه روز کار می‌کند.[۱۰]

۲۷ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر با صدور دو منشور جدید، دو اصل نوین بر اصول هفده گانه انقلاب شاه و ملت افزودند. بر پایه یک اصل تازه انقلاب، جلوگیری از افزایش غیرمعقول بهای زمین به منظور متعادل کردن اجاره مسکن که در غایت امر به توزیع عادلانه تر ثروت ها منجر می شود،[۱۱] از وظایف دولت است. اصل دیگر انقلاب از این پس ناظر بر ثروت و درآمد مقامات بلند پایه دولتی خواهد بود.[۱۲]

نخست وزیر جمشید آموزگار جا انداز برنامه به اصطلاح حقوق بشر جیمی کارتر

جمشید آموزگار

۳ شهریور ماه ۲۵۳۶ مجلس شورای ملی در جلسه فوق‌العاده روز پنجشنبه سوم شهریور ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی پس از گفتان در برنامه دولت و شنیدن بیانات دکتر جمشید آموزگار نخست‌وزیر با ۱۸۸ رأی (به اتفاق آرا) به دولت دکتر جمشید آموزگار ابراز اعتماد نمود. [۱۳]

ولیعهد ایران ریاست عالیه ورزش ایران

بن‌مایه‌ها

 1. مصاحبه علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی با جرج پارو وانانی پخش شده از برنامه دوم تلویزیون آلمان ۸ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 2. تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
 3. بازدید اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر از مرکز آموزشی نیروی دریایی در بندر پهلوی ۹ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 4. پیام دکتر منوچهر اقبال مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران به مناسبت روز نفت ۹ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 5. پیام والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی به مناسبت پنجاه و چهارمین سال بنیاد جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران ۱۰ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 6. مذاکرات مجلس شورای ملی ۱۱ مرداد ۲۵۳۶ شاهنشاهی نشست ۱۱۵
 7. پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران به مناسبت جشن هفتاد و دومین سالروز مشروطیت ایران ۱۴ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 8. کابینه جمشید آموزگار: تیمسار سپهبد خزاعی - تقی توکلی - مرتضی صالخی - امیر قاسم معینی - ارتشبد عظیمی - محمود کاشفی - شیخ الاسلام زاده - مهناز افخمی - محمد یگانه - کاظم خسرو شاهی - محمد صادق کاظمی - علی فرشچی - کریم معتمدی - داریوش همایون - فیروز توفیق - غلامرضا کیانپور - عباسعلی خلعتبری - منوچهر گنجی - صفی اصفیا - محمدرضا امین - منوچهر آگاه - مهرداد پهلبد - احمدعلی احمدی - اکبر اعتماد - نصر اصفهانی
 9. بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام باریابی جمشید آموزگار نخست‌وزیر و هیات دولت کاخ رامسر ۱۶ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
 10. خبرگزاری پارس
 11. مبارزه با معاملات سوداگرانه زمین‌ها واموال غیرمنقول
 12. مبارزه با فساد و رشوه‌گرفتن و رشوه‌دادن
 13. تصمیم قانونی دایر به‌ابراز رای‌اعتماد به دولت جناب آقای جمشید آموزگار نخست‌وزیر