برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی آذر ماه تا اسفند ماه: تفاوت بین نسخه‌ها

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
(اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
 
سطر ۳۱: سطر ۳۱:
 
۴ آذر ماه ۲۵۳۶ بر پایه آماری که از سوی وزارت کشاورزی و عمران روستایی پیرامون فرآورده‌های کشاورزی و دامی به چاپ رسید، رشد کشاورزی در سال‌های ۲۵۳۲ شاهنشاهی (برابر با ۱۳۵۲ خورشیدی) برابر با ۷٫۸٪ بوده است. در سال کشاورزی سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی تولید گندم افزایشی برابر  با ۹٫۱٪ به میزان ۶ میلیون تن، تولید جوبا رشدی برابر ۷٫۱٪ بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار تن و تولید چغندرقند با افزایشی برابر ۱۲٫۲٪ به ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تن رسیده است.  
 
۴ آذر ماه ۲۵۳۶ بر پایه آماری که از سوی وزارت کشاورزی و عمران روستایی پیرامون فرآورده‌های کشاورزی و دامی به چاپ رسید، رشد کشاورزی در سال‌های ۲۵۳۲ شاهنشاهی (برابر با ۱۳۵۲ خورشیدی) برابر با ۷٫۸٪ بوده است. در سال کشاورزی سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی تولید گندم افزایشی برابر  با ۹٫۱٪ به میزان ۶ میلیون تن، تولید جوبا رشدی برابر ۷٫۱٪ بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار تن و تولید چغندرقند با افزایشی برابر ۱۲٫۲٪ به ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تن رسیده است.  
  
۴ آذر ماه ۲۵۳۶ کارخانه‌های بهره برداری از مس سرچشمه تابستان ۲۵۳۷ شاهنشاهی به کار خواهند افتاد. [[شرکت ملی صنایع مس ایران]] برای یافتن کان‌های مس، کارهای کند و کاو خود را در گام نخست، از پنج منطقه کشور که سرچشمه، یزد، سمنان، خراسان و آذربایجان را در بر می‌گیرد،  آغاز می‌نماید. افزون بر کان‌های مس سرچشمه کرمان که با ذخیره فراوان خود می‌تواند مس برای کارخانه ذوب مس سرچشمه را برای ۲۰ سال با گنجایش سالانه بیش از ۱۴۵ هزار تن را فراهم سازد،  کان های کوچک و بزرگ بی شماری در دیگر جاهای کشور ایران وجود دارد. ذخایر مس ایران بزرگترین و غنی ترین در دنیا می باشند.
+
۴ آذر ماه ۲۵۳۶ کارخانه‌های بهره برداری از مس سرچشمه تابستان ۲۵۳۷ شاهنشاهی به کار خواهند افتاد. [[شرکت ملی صنایع مس ایران]] برای یافتن کان‌های مس، کارهای کند و کاو خود را در گام نخست، از پنج منطقه کشور که سرچشمه، یزد، سمنان، خراسان و آذربایجان را در بر می‌گیرد،  آغاز می‌نماید. افزون بر کان‌های مس سرچشمه کرمان که با ذخیره فراوان خود می‌تواند مس برای کارخانه ذوب مس سرچشمه را برای ۲۰ سال با گنجایش سالانه بیش از ۱۴۵ هزار تن را فراهم سازد،  کان‌های کوچک و بزرگ بی شماری در دیگر جاهای کشور ایران وجود دارد. ذخایر مس ایران بزرگترین و غنی‌ترین در دنیا می‌باشند.
 
 
  
 +
۵ آذر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و والاحضرت علیرضا به میهن بازگشتند. وزیر دربار شاهنشاهی، رییس کل تشریفات شاهنشاهی و شماری از پایوران کشوری و لشکری از اعلیحضرتین در فرودگاه مهرآباد پیشباز کردند. علیاحضرت نخست در روز  ۱۷ آبان ماه به دعوت اعلیحضرت پادشاه و ملکه بلژیک به بروکسل پرواز کردند و پس از آن همراه شاهنشاه آریامهر به دعوت رسمی جیمی کارتر پرزیدنت امریکا به واشنگتن سفر کردند و سپس در روز ۲۶ آبان ماه اعلیحضرتین رهسپار فرانسه شدند و دیداری غیررسمی با پرزیدنت فرانسه داشتند. در روز ۲۸ آبان ماه اعلیحضرتین به کشور اردن برای دیداری غیررسمی با پادشاه اردن ملک حسین پرواز کردند. والاحضرت علیرضا در دیدارهای غیررسمی همراه علیاحضرت شهبانو بودند.
  
 
[[رده:برنامه عمرانی پنجم ۱۳۵۲ - ۱۳۵۶]]
 
[[رده:برنامه عمرانی پنجم ۱۳۵۲ - ۱۳۵۶]]
 
[[رده:سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی]]
 
[[رده:سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی]]

نسخهٔ کنونی تا ‏۲۳ مارس ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۵۸

برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی امرداد ماه تا آبان ماه درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی

برنامه عمرانی ششم/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی


برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی آذر ماه تا اسفند ماه

۳۰ آبان ماه ۲۵۳۶ با خواندن پیام شاهنشاه آریامهر از سوی امیرعباس هویدا وزیر دربار شاهنشاهی آیین بزرگداشت صدمین سال زادروز علامه اقبال لاهوری، چامه سرای پارسی گوی پاکستان در تالار ابن سینای دانشگاه تهران برگزار شد.[۱]

۲ آذر ماه ۲۵۳۶ والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی رئیس هیأت نمایندگی ایران در سی و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یک چک یک میلیون دلاری عطیه خویش را برای تأسیس انستیتوی بین‌المللی تحقیق و آموزش زنان به کورت والدهایم دبیر کل سازمان ملل متحد دادند. دبیر کل جایگاه بین‌المللی والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی را ستود و ابراز امیدواری کرد که این انستیتو که مرکز آن در تهران خواهد بود و به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد، در چارچوب فعالیت‌های مربوط به دهه زن، با توجه به مسئولیت‌های مهمی که بر عهده دارد، نخش والا در اعتلای مقام زن در جهان و تأمین و تعمیم حقوق سیاسی و اجتماعی نیمی از جامعه بشری داشته باشد.

۲ آذر ماه ۲۵۳۶ چهارمین مولد نیروگاه شهریار آماده بهره‌برداری می‌شود. کار به‌سازی (تعمیر) چهارمین مولد نیروگاه شهریار تهران در چند هفته آینده پایان می‌یابد و این نیروگاه آماده بهره‌برداری با حداکثر ظرفیت خواهد شد. از تابستان امسال کار بهسازی ۴ مولد برق نیروگاه شهریاز آغاز شده و تاکنون ۳ واحد آن پایان یافته و چهارمین مولد نیز به زودی آماده می‌شود. ظرفیت تولید برق این نیروگاه حدود ۶۰۰ هزار کیلووات است که هم اکنون یکی از بزرگترین نیروگاه‌های برق کشور به شمار می‌آید. وزارت نیرو همزمان با پایان یافتن فصل گرما و کاهش میزان مصرف برق، برنامه‌ای برای بهسازی و نوسازی نیروگاه‌های برق کشور ریخته است که از چندی پیش این کار آغاز شده است. در همین مراسم سفیر پاکستان در دربار شاهنشاهی پیام فضل الهی چودری رئیس جمهوری پاکستان را خواند. در این پیام پرزیدنت چودری با اشاره به ویژگی‌های شعر اقبال و شیفتگی او به زبان فارسی گفته است: اینکه اقبال رساله دکتری خود را در باب متافیزیک ایران نوشته، گواه صادقی است که تا چه اندازه روحاً و قلباً شیفته ایران بوده است. اقبال همواره حلقه اتصالی بین پاکستان و ایران خواهد بود و علایق معنوی و فرهنگی بین دو کشور در نتیجه سهمی که اقبال ایفا کرده غنی تر شده است.

۲ آذر ماه ۲۵۳۶ دو واحد تولیدی بزرگ دیگر تا چهل و نه درصد از سهام خود را برای فروش در دسترس کارگران، کشاورزان و همگان قرار دادند. در پی برنامه گسترش مالکیت واحدهای تولیدی، تا کنون ۷۱ واحد تولیدی بزرگ کشور تا چهل و نه درصد از سهام خود را عرضه نمودند. سخنگوی دبیرخانه شورای گسترش مالکیت واحدهای تولیدی به آگاهی رساند که به پیروی از منویات مبارک شاهنشاه آریامهر در اجرای اصل سیزدهم انقلاب شاه و ملت،[۲] دو واحد تولیدی بزرگ دیگر مرحله نهایی اجرای قانون گسترش مالکیت واحدهای تولیدی را انجام داده و در این گام بخشی از سهام خود را بدواً برای فروش به کارگران خود و سپس به سایر کارگران و کشاورزان و عموم مردم عرضه می‌نمایند. این واحدها بدین قرارند: ۱- کارخانه‌های صنعتی آزمایش (شرکت سهامی عام) تولید کننده لوازم خانگی ۲- شرکت افست (سهامی عام). چاپ و صحافی. سرمایه ثبت شده این واحدهای تولیدی جمعاً بالغ بر ۱۴۰۰ میلیون ریال، کل فروش آن‌ها در سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی بیش از ۳۲۰۴ میلیون ریال گردیده و دارای ۳۴۲۰ نفر کارگر می‌باشند. از آنجا که سهام دو واحد تولیدی نامبرده در بالا از سوی سازمان مالی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی به کارگران و کشاورزان عرضه خواهد شد، اکنون برگ‌های درخواست خرید سهام از سوی وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان مرکزی تعاونی‌های روستایی به شرکت‌های تعاونی روستایی فرستاده شده است. کارگران این واحدهای تولیدی که یک سال یا بیشتر پیشینه خدمت داشته و همچنین کشاورزانی که حداقل سه سال و بیشتر هموند شرکت‌های تعاونی روستایی باشند می‌توانند برای خرید سهام این واحدها درخواست نمایند. بدین سان پیش‌بینی می‌شود که بیش از ۳۴۲۰ تن از کارگران این دو واحد تولیدی در برنامه خرید سهام واحدهای تولیدی شرکت جویند. این سخنگو همچنین یادآور شد که تاکنون ۱۶۳ واحد تولیدی با سرمایه ثبت شده ۹/۹۵ میلیارد ریال که دارای ۱۰۶ هزار کارگر می‌باشند سهام خود را برای فروش، در دسترس کارگران، کشاورزان و عموم مردم نهاده‌اند.

۲ آذر ماه ۲۵۳۶ دکتر آزمون استاندار فارس، در گفتگو با خبرنگاران گفت که امسال همزمان با یک صدمین سال زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ در جشن درختکاری، یک صد هزار درخت چنار، نارون در سراسر استان فارس کاشته می‌شود. از برنامه‌های من در اجرای اوامر همایونی، افزودن به فضای سبز استان فارس است و کاشتن درختانی چون چنار و نارون و درختانی از این خانواده باشد.

۲ آذر ماه ۲۵۳۶ به آگاهی رسید که بیش از یک هزار ماشین‌آلات سنگین وزارت راه و ترابری مانند گریدر، لودر برف‌روب، مکنده و بولدوزر در جاده‌های سراسر کشور برای مقابله با راه‌بندان‌های زمستانی جای گرفته‌اند. هم چنین گفته شد سالی ده هزار کیلومتر راه روستایی ساخته می‌شود. همزمان بررسی لایحه واگذاری احداث راه‌های روستایی از وزارت کشاورزی به وزارت راه و ترابری در مجلس شورای ملی آغاز شد. بر پایه این لایحه و نیز برنامه کشیدن راه‌های روستایی، سالانه بیش از ۱۰ هزار کیلومتر راه روستایی در استان‌های کشور ساخته خواهد شد. مهندس اکبر مقامی معاون وزارت راه و ترابری در امور استان‌ها در گفتگویی مطبوعاتی گفت: "راه‌های روستایی کشور به وسیله واحدهای وزارت راه و ترابری در استان‌ها و با مشارکت انجمن‌های محلی و زیر نظر استانداران با اعتبارات منطقه‌ای ساخته می‌شود. روش ساختن راه‌های روستایی بدین ترتیب است که ابتدا انجمن‌های ده پیشنهادات خود را برای احداث راه‌های روستایی می‌دهند و سپس این پیشنهادات در انجمن‌های شهرستان و استان مورد بررسی قرار می‌گیرد و پیشنهاد نهایی برای تأیید به استانداران داده می‌شود. استانداری‌ها با توجه به اولویت‌ها و تبادل نظر با وزارت راه و ترابری و سازمان برنامه و بودجه راه‌های روستایی را که باید در درجه اول ساخت، با در نظر گرفتن اعتبار مورد نیاز تعیین می‌کنند. نگهداری راه‌های روستایی پس از احداث به عهده انجمن‌های محلی گذاشته می‌شود. معاون وزارت راه اضافه کرد، در حال حاضر وزارت راه و ترابری برای احداث راه‌های روستایی در استان‌های کشور ساختن پل‌های پیش ساخته‌ای را که دارای دهانه‌های متجاوز از ۱۵ متر هستند شروع کرده است تا در مسیر راه‌های روستایی در مناطق مورد نیاز از آن‌ها استفاده شود. "

۳ آذر ماه ۲۵۳۶ مصطفی کمال تولبا مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد که از کشورمان دیدار می‌کرد، در یک گفتگو با نمایندگان وسایل ارتباط جمعی خبر از آغاز یک همکاری تازه میان کشورهای حوزه خلیج فارس درباره مسایل محیط زیست داد. او گفت در آینده ایجاد یک سازمان واحد از سوی کشورهای منطقه برای کنترل آلودگی است. مصطفی تولید در چند روزی که در تهران بود با والاحضرت شاهپور عبدالرضا پهلوی ریاست شورای عالی حفاظت محیط زیست ایران، جمشید آموزگار نخست وزیر، فیروز توفیق وزیر مسکن و شهرسازی و یگانه وزیر مشاور دیدار کرد. او در مورد آلودگی هوای تهران گفت، بسیار جالب است که مقامات رسمی مملکت همه از این وضع آگاهی دارند و می‌خواهند این مشکل را از میان بردارند. او گفت، برای این کار، راه حل اصلی ایجاد وسایل حمل و نقل عمومی است که هر کس اتومبیل خود را به خیابان‌ها نیاورد که یک تصمیم سخت و خشک خواهد بود. تولبا گفت در دیدار وی با نخست وزیر ایران آلودگی تهران پیش کشیده شد و نخست وزیر گفته است مرکزیت داشتن کارها در پایتخت همه را به تهران آورده است و با اجرای سیستم عدم تمرکز تا اندازه زیادی از سنگینی ترافیک که سبب آلودگی هوا می‌شود کاسته خواهد شد. مصطفی کمال تولبا که با منوچهر فیلی معاون نخست وزیر و رئیس سازمان حفاظ محیط زیست دیدار و درباره گسترش جوامع بشری و همکاری‌ها گفتگو کرده بود، امروز از تهران رهسپار کشور خویش شد. .

۳ آذر ماه ۲۵۳۶ برنامه داد و ستد فرهنگی میان ایران و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای سال‌های ۱۹۸۱-۱۹۷۷ در کاخ وزارت امور خارجه دستیه شد. از سوی ایران آقای آهنین مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت امور خارجه و از سوی دولت شوروی آقای ولادیمیر وینو گرادوف سفیر اتحاد جماهیر شوروی در دربار شاهنشاهی برنامه مبادلات فرهنگی را که دربرگیرنده هشت فصل دستینه کردند. این همکاری‌ها شامل مبادله شخصیت‌های فرهنگی و ادبی و متخصصین کتابداری و مبادله کتاب- ادامه همکاری میان دیرینکده ( موزه) دوستی آرمتیاژ، موزه باستانشناسی ایران - مبادله و برگزاری نمایشگاه هنری هر دو سال یک بار، شرکت گروه‌های تئاتر شوروی در جشن هنر شیراز، برگزاری هفته‌های فیلم شوروی در ایران و هفته‌های فیلم ایران در شوروی، شرکت صنعت سینمای شوروی در فستیوال بین‌المللی فیلم تهران و شرکت صنعت سینمای ایران در فستیوال فیلم مسکو و تاشکند، مبادله پژوهشگر میان فرهنگستان علوم اتحاد جماهیر شوروی و وزارت علوم و آموزش عالی و مبادله نشریات علمی، میکروفیلم و فتوکپی نسخ خطی، مبادله رؤسای دانشگاه و نمایندگان عالی دو کشور، دادن بورس تحصیلی برای دانشجویان، مبادله تشریفات چاپی در زمینه‌های ادبی، فرهنگی، علمی و فنی، جهانگردی، لغت‌نامه‌ها و نشریات راهنما، مبادله روزنامه نگار، همکاری رادیو تلویزیون‌های دو کشور و همکاری گسترده در زمینه ورزش است.

۴ آذر ماه ۲۵۳۶ دکتر منوچهر اقبال رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران ناگهان با ایست قلبی در خانه خود درگذشت. دکتر اقبال به هنگام مرگ ۶۸ سال داشت. با آگاهی از درگذشت دکتر اقبال، امیرعباس هویدا وزیر دربار شاهنشاهی بی درنگ به خانه دکتر اقبال شتافت و اندوه همایونی از درگذشت دکتر اقبال را به آگاهی بازماندگان رساندند. آیین سوگواری روز هشتم آذر ماه در مسجد سپهسالار برگزار شد.

۴ آذر ماه ۲۵۳۶ بر پایه آماری که از سوی وزارت کشاورزی و عمران روستایی پیرامون فرآورده‌های کشاورزی و دامی به چاپ رسید، رشد کشاورزی در سال‌های ۲۵۳۲ شاهنشاهی (برابر با ۱۳۵۲ خورشیدی) برابر با ۷٫۸٪ بوده است. در سال کشاورزی سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی تولید گندم افزایشی برابر با ۹٫۱٪ به میزان ۶ میلیون تن، تولید جوبا رشدی برابر ۷٫۱٪ بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار تن و تولید چغندرقند با افزایشی برابر ۱۲٫۲٪ به ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تن رسیده است.

۴ آذر ماه ۲۵۳۶ کارخانه‌های بهره برداری از مس سرچشمه تابستان ۲۵۳۷ شاهنشاهی به کار خواهند افتاد. شرکت ملی صنایع مس ایران برای یافتن کان‌های مس، کارهای کند و کاو خود را در گام نخست، از پنج منطقه کشور که سرچشمه، یزد، سمنان، خراسان و آذربایجان را در بر می‌گیرد، آغاز می‌نماید. افزون بر کان‌های مس سرچشمه کرمان که با ذخیره فراوان خود می‌تواند مس برای کارخانه ذوب مس سرچشمه را برای ۲۰ سال با گنجایش سالانه بیش از ۱۴۵ هزار تن را فراهم سازد، کان‌های کوچک و بزرگ بی شماری در دیگر جاهای کشور ایران وجود دارد. ذخایر مس ایران بزرگترین و غنی‌ترین در دنیا می‌باشند.

۵ آذر ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و والاحضرت علیرضا به میهن بازگشتند. وزیر دربار شاهنشاهی، رییس کل تشریفات شاهنشاهی و شماری از پایوران کشوری و لشکری از اعلیحضرتین در فرودگاه مهرآباد پیشباز کردند. علیاحضرت نخست در روز ۱۷ آبان ماه به دعوت اعلیحضرت پادشاه و ملکه بلژیک به بروکسل پرواز کردند و پس از آن همراه شاهنشاه آریامهر به دعوت رسمی جیمی کارتر پرزیدنت امریکا به واشنگتن سفر کردند و سپس در روز ۲۶ آبان ماه اعلیحضرتین رهسپار فرانسه شدند و دیداری غیررسمی با پرزیدنت فرانسه داشتند. در روز ۲۸ آبان ماه اعلیحضرتین به کشور اردن برای دیداری غیررسمی با پادشاه اردن ملک حسین پرواز کردند. والاحضرت علیرضا در دیدارهای غیررسمی همراه علیاحضرت شهبانو بودند.