بازدید رسمی ده روزه علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی از چین ۲۷ شهریور تا ۵ مهر ماه ۱۳۵۱ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهبانو فرح پهلوی پرتال علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی

سخنرانی‌ها و پیام‌ها و بیانات و مصاحبه‌های علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی

بنیاد شهبانو فرح پهلوی
سفر علیاحضرت شهبانو به چین
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351a1.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351a.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351.jpg
Fpchina1972.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351b.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351d.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351f.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351c.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351J.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351k.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351m.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351g.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351n.jpg
ShahbanouPekingChina27Shahrivar1351n1.jpg
ShahbanouChinaHasselbladCameraMehr1351.jpg
ShahbanouChinaHasselbladCameraMehr1351a.jpg

بازدید رسمی ده روزه علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی از چین ۲۷ شهریور تا ۵ مهر ماه ۱۳۵۱ خورشیدی

پکن با شادمانی و دست افشانی و پایکوبی نزدیک به سدها هزار چینی از شهبانوی ایران پیشباز شگفت انگیزی نمود. در نخستین دقیقه‌ها نمایندگان حلق چین به پای شهبانو گل ریختند و دورد مردم چین را به پیشگاه معظم لها فرداشتند. پیشباز از شهبانوی ایران شگفت انگیز و پیش بینی نشدنی بود. پکن در سفر بسیاری از سران پنج قاره گیتی با همه گرایش‌های سیاسی که میان این شخصیت‌ها و دولت چین وجود دارد هیچگاه شاهد چنین پیشباز و شور و هیجانی نبوده است. جت بویینگ هواپیمایی ملی ایران برابر با ساعت ۱۶ وارد فرودگاه پکن شد. در پای پلکان هواپیما چوین لای نخست وزیر، معاون نخست وزیر و بانو، رییس کمیته دایمی نمایندگان خلق چین و همسرش، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین، رییس کمیته انقلابی شهر پکن و بانو از علیاحضرت فرح پهلوی شهبانوی ایران، سرکار علیه بانو فریده دیبا، امیرعباس هویدا نخست وزیر و همراهان پیشباز کردند. چوین لای هنگام خوش آمد گویی گفت که مردم چین برای برادران ایرانی خود ارزش و احترام زیادی دارند. پیشبازی که از شهبانوی ایران انجام شد، خیره کننده بود. هزاران دختر چینی با پوشاک محلی با پرچم‌های ایران و چین در دست همراه موزیک پایکوبی می‌کردند و با فریادهای « شهبانوی ایران به چین خوش آمدید » ورود شهبانو را گرامی داشتند. هزارها دختر چینی با لباس‌های زیبای محلی و پرچم‌های ایران و چین در دست، همراه با موزیک به رقص و پایکوبی پرداختند و با فریادهای «شهبانوی ایران به چین خوش آمدید» ورود معظم‌لها را گرامی داشتند.

در فرودگاه پکن، علیاحضرت شهبانو ابتدا از گارد احترام سان دیدند و از برابر صف کسانی که به پیشباز آمده بودند از جمله شخصیت‌های چینی، نمایندگان کشورهای خارجی مقیم پکن، کارمندان سفارت شاهنشاهی ایران و تیم پینگ پنگ ایران که در پکن بسر می‌برند، گذشتند و به سوی میهمانسرای دولتی چین که ویژه پذیرایی از میهمانان عالی‌قدر خارجی است، رفتند. در دو سوی مسیر علیاحضرت شهبانو و همراهان در خیابان‌های پکن صدها هزار دختر و پسر چینی و نمایندگان کلیه ایالت‌های جمهوری خلق چین گرد آمده بودند که با تکان دادن پرچم‌های دو کشور رقص و پایکوبی می‌کردند و فریادهای خوش آمد بر می‌آوردند و سازهای ملی چینی را می‌نواختند. از بلندگوها در تمام مسیر آهنگ‌های ایران و چینی پخش می‌شد.

گفتگو با چوئن لای - علیاحضرت شهبانوی ایران پس از آنکه در حدود یک ساعت از خیابان‌های پکن گذشتند به میهمانسرای دولتی چین که محل اقامت شخصیت‌های برجسته و میهمانان عالی‌قدر جمهوری خلق چین است تشریف‌فرما شدند و در آن‌جا در حالی که سرکار علیه خانم فریده دیبا، آقای هویدا نخست‌وزیر و سایر اعضای هیئت ایران افتخار حضور داشند، با آقای چوئن لای نخست‌وزیر و شخصیت‌های برجسته چینی مدت کوتاهی گفتگو کردند.

بازدید از شهر ممنوع – علیاحضرت شهبانو از کاخ امپراطوران که یک کاخ افسانه‌ای چین است بازدید فرمودند. این کاخ در شهر ممنوع قرار داد. ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه به وقت پکن علیاحضرت به همراهی سرکار علیه بانو فریده دیبا و آقای هویدا نخست‌وزیر و دیگران که در رکاب بودند به دروازه «او» که به زبان چینی نیمروز نامیده می‌شود و یکی از ۸ دروازه شهر ممنوع است، تشریف‌فرما شدند و مورد پیشباز مدیر کل موزه‌ها، وزیر کشاورزی و خانم وزیر آب و برق چین قرار گرفتند. شهبانو نخست از تالار بارعام سلاطین که در روزهای مختلف آیین و اعیاد، شخصیت‌ها را به حضور می‌پذیرفتند دیدن کردند و پس از آن از تالارهای دیگر این شهر بازدید نمودند ، سپس خوابگاه و محل زندگی خصوصی امپراطوران قدیمی چین که فقط در سال دوبار برای بازدید چینی‌ها گشوده می‌شود، مورد بازدید علیاحضرت قرار گرفت. در این خوابگاه دبیرخانه و دفتر کار امپراطوران مورد بازدید واقع شد و فرامینی که صادر کرده بودند به صورت آرشیوی مورد توجه قرار گفت.

سکه‌های ایرانی- در فاصله کاخ‌ها مردمی که برای بازدید از آثار تاریخی این شهر آمده بودند برای شهبانو ابراز احساسات می‌کردند. شهبانو سپس با اتومبیل به موزه اشیاء تاریخی که از حفاری‌های چند سال اخیر کشف شده و در یکی از تالارهای قدیم شهر ممنوع حفظ می‌شود، دیدن کردند. این اشیاء مربوط به هزاران سال پیش است. در بین آن‌ها چند سکه جالب ایرانی که قرن‌ها پیش بازرگانان ایرانی آن را به چین آورده‌اند جلب نظر می‌کند. در کنار یکی از سکه‌ها نوشته شده که مربوط به ۱۱۰۰ سال پیش است.

راه ابریشم- در سالن دیگر این موزه‌ها ضمن بازدید از اشیائی که در حفاری‌ها به دست آمده، فرامین و دستخط‌های قدیمی، ابریشم‌هایی که بیش از هزار سال پیش بافته شده جلب نظر می‌کرد. در کنار این ابریشم‌ها نوشته شده است: «راه ابریشم برای صدور کالاهای گران‌قیمت گشوده شد و غرب را به چین از راه افغانستان و ایران مربوط کرد.» بازدید علیاحضرت شهبانو از شهر ممنوع دو ساعت به درازا کشید و معظم‌لها نیم ساعت پس از نیمروز به وقت پکن شهر ممنوع را به قصد اقامتگاه اختصاصی ترک کردند.

ایوار (عصر) هم زمان با گفتگوهای ایران و چین در پیشگاه شهبانو، سرکار خانم دیبا و آقای ولیان از مرکز صنایع دستی چین و خانم فرخ رو پارسای از یک مدرسه متوسطه دیدن کردند.

سفر شهبانو و بخصوص تجلیلی که مقامات و مردم چین از معظم‌لها به عمل آوردند، انعکاس جهانی وسیعی داشت. خبرگزاری چین هوا در اولین گزارش خود از پکن گزارش داد، علیاحضرت شهبانوی ایران برای یک دیدار رسمی از جمهوری خلق چین که به دعوت دولت چین انجام می‌گیرد، پس از نیمروز با هواپیمای اختصاصی وارد پکن شدند. خبرگزاری چین جدید گفت، در پایتخت جمهوری خلق چین استقبال کم‌نظیر و پرشوری از شهبانوی ایران به عمل آمد. خبرگزاری چین افزوده است که میهمانان برجسته ایرانی آنگاه به همراه رهبران چینی عازم کاخ میهمانان شدند. در میدان «تینان من» و در خیابان‌های مسیر حرکت، گروه بشماری از مردم پکن در حالیکه پرچم‌های رنگارنگ را به علامت احترام در هوا تکان می‌دادند، نسبت به شهبانوی ایران ابراز احساسات کردند. شعارهایی که به هر دو زبان چینی و ایرانی در خیابان‌های پکن آویخته بود، این مضمون‌ها را دربرداشت: مقدم میهمانان برجسته ایران گرامی باد. پاینده باد همبستگی بزرگ مردم آسیا و آفریقا و زنده باد همبستگی مردم دنیا. از بلندگوهایی که در خیابان‌ها نصب شده بود، ترانه‌های ایرانی و چینی مترنم بود. سفیر ایران در چین، مقامات سفارت ایران، اعضای تیم پینگ پنگ ایران و رؤسای هیئت‌های دیپلماتیک کشورهای خارجی در پکن، سفیر چین در ایران و هند، از جمله استقبال کنندگان از میهمانان ارجمند بودند.

رادیو پکن- رادیو پکن نیز در پخش اخبار خود خبر ورود شهبانو را مفصل پخش کرد و آیین ورود را رسا رپرتاژ نمود و افزود: «پیشباز مردم پکن از شهبانو بقدری بود که مدت‌ها مورد بحث مفصل خبری جهان خواهد بود.»

خبرگزاری رویتر نیز ضمن بحث درباره سفر علیاحضرت شهبانو به پکن خاطرنشان ساخت، مسئله‌ای که در این سفر هیجان عمومی را در فرودگاه پکن برانگیخت، لحظه‌ای بود که شهبانو از مقابل گارد احترام که از افراد ارتش آزادی‌بخش چین تشکیل شده بود گذشتند. در این لحظه پرشکوه افراد گارد احترام یک صدا فریاد می‌زدند، زنده باد شاه و ملکه ایران.

رادیو لندن- علیاحضرت شهبانو هنگام ورود به پکن در آغاز یک دیدار نه روزه از چین با استقبال گرمی مواجه شده‌اند. در فرودگاه آقای چوئن‌لای نخست‌وزیر چین، از معظم‌لها استقبال کرد. وی و شهبانو سپس در اتومبیل از کنار جمعیتی که هلهله می‌کشیدند گذشتند و از فرودگاه به مرکز شهر آمدند. در میدان بزرگ شهر هزاران تن از دختران که پرچم و دسته گل در دست داشتند به ملکه ایران تهنیت گفتند و گروهی از جوانان به افتخار او به رقص پرداختند. خبرنگار بی بی سی در تهران می‌گوید: این دیدار جزیی از اقدامات شاهنشاه به آن منظور است که ایران را به صورت قدرت اقتصادی و نظامی در حال نمو و پیشرفت درآورد. همین رادیو در تفسیر دیگر خود پیش‌بینی می‌کند که «این دیدار ممکن است منتهی به روابط نزدیک‌تر بین چین و کشورهای سازمان عمران منطقه‌ای گردد.»